Rusya'nın yeni uzay taksisi geliyor!

Rusya, uzayda bir taksi gibi çalışacak yeni uzay aracı üzerinde çalışıyor!

  • Levent Öztürk
Rusya'nın yeni uzay taksisi geliyor!

Bir Rus roket firması, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) mürettebatını aya taşıyacak bir uzay taksisi üzerinde çalıştığını duyurmuş durumda. Planlar, Moskova'nın hemen dışında gerçekleşen bir uluslararası uzay keşfi konferansında açıklandı ve Russia Today tarafından duyuruldu. Ryvok olarak adlandırılan araç, ISS (veya yerine geçen) üzerinde kalıcı olarak duracak ve kargolar ile mürettebatı ay yüzeyine taşıyacak. Bu uçuşların her biri, bir Rus roketi ile Dünya'dan taşınacak olan yakıt sayesinde bir "hızlandırma blokunda" güçlendirilecek. Rapor, bu roketlerin büyük ihtimalle, eski Soyuz'un yerini alacak olan Angara A5 olacağını belirtmekte.

ISS'e dönüş vakti geldiğinde ise araç, ay yüzeyinden beş günlük yolcuğuna başlayacak. Yaklaşma anında hızını azaltmak için de 55 metrekarelik bir "şemsiye" kullanacak. Bu şemsiyenin, bir yarış aracının kullandığı paraşüt gibi hızı azaltması düşünülüyor.

Aracın 2021 yılına kadar geliştirilmiş olması ve ilk fırlatmanın 2023 yılında yapılması beklenmekte. Firma, bu konseptin, Angara roketlerinin insan taşıması için onaylanmasını beklemeyi gereksiz kıldığından dolayı daha hızlı olacağını belirtmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Biz de nelerle uğraşıyoruz...

bu projeleri oturtana kadar dünyanın çivisi çıkmış olacak adamlar da gitmeye hazırlanıyor haliyle

Ne demek ''Angara 5'', Ankara patent isim hakkımız ihlal edilmiş hemen Lahey Uluslararası Adalet Divanında telif hakkı ihlali için başvurulmalı.

Angara 5 angara 5 angara 5 mars yolcusu kalmasın kalkıyoruzzzzzzz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost