S4 ve Note 3'e "gerçek 8 çekirdek" geliyor!

Samsung'un yıl sonunda yayınlayacağı güncelleme, Galaxy S4 ve Note 3'ü gerçek anlamda "uçuracak!"

S4 ve Note 3'e "gerçek 8 çekirdek" geliyor!

Samsung'un sekiz çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcisi, piyasaya çıktığında büyük gürültü koparmıştı. Sekiz çekirdekli işlemcilerin gereksiz olduğunu savunanlar işlemciyi eleştirmiş ve işlemcinin aslında gereksiz olduğunu dile getirmişlerdi.

Aslında 4 çekirdeğini kullanan Exynos 5 Octa işlemcisi de bugüne kadar gerçek performansınız sergileme şansı bulamamıştı. Ancak Samsung yeni yaptığı açıklamadan, işlemcisinin sekiz çekirdeğini de devreye sokacağını ve artık sekiz çekirdeğin birden aynı anda çalışacağını açıkladı. Bu, Galaxy S4 ve Note 3 gibi cihazlara, biryazılım güncellemesi ile sağlanacak.

2013 sonunda devreye girecek yeni özellik sayesinde, Samsung cep telefonlarında sekiz çekirdeği de aynı anda çalıştırmış olacak. Bugüne kadar işlemciler, 4 çekirdekli iki işlemci gibi çalışıyor, cihazda gerçekleşen işlem hangi işlemciye gerek duyuyorsa o devreye giriyordu. Bunun pratik sonucu ise, telefonların aslında sekiz çekirdek değil dört çekirdek performansı ile çalışıyor olmasıydı.

Örneğin, sadece müzik çalmak gibi görevler için "düşük enerji tüketen" 4 çekirdekli işlemci devreye girerken, 3D oyunların çalışması için yüksek enerji tüketen diğer 4 çekirdekli işlemci devreye giriyordu.

Samsung'un yeni duyurusu ile artık telefonlarda gerçek sekiz çekirdek performansına ulaşılacağı düşünülüyor. İşlemci düşük performanslı işlemler için yine düşük enerjili çekirdekleri kullanacak ancak yüksek performanslı işlemler için sekiz çekirdek de devreye girebilecek. Böylece enerji kullanımında tasarruftan feragat etmeden performans gerektiren işlemlerde daha fazla güç elde edilebilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Batarya aşkınaaa!! :D

Olur mu öyle şey. Hepsinin frekansı farklı. Burdan performans nasıl çıkacak???

@12 Eyl 2013 14:23 koreli emmiler düşünmüşlerdir onu yorma sen kafanı.

yine iki gün geriden geliyorsun chip

Güncelleme ne zaman gelecek?

demek ki şimdiye kadar 8 çekirdekli işlemciler hep atıl durumdaymış.

caninizi yirim ;)

8 çekirdek yakında tane hesabı değilde kiloya geçerler ne laa bölee 3 kilo çekerdekli telefon :D samsungu eleştirdiğim anlaşilmasın ben note 2 kullanıcısıyım :)

Havalar soğuduktan sonra kullanabileceğiz sanırım bu özelliği. Yazın 4 a15 bile tam performans çalışamıyor sıcaktan...

ama o android yine kasacak isterse 80 çekirdek olsun

bende sgs4 var bu zamana kadar 8 çekirdeği kullanmıyor muydum yani??buna dolandırıcılık denmez mi??üstelik daha güçlü oyunları çalıştırabilmek için telefonların ısınma sorununu çözmeleri gerekir önce

@12 Eyl 2013 15:21 ısınma sorunu neredeyse her cihazda mevcut marka farketmeksizin

@12 Eyl 2013 15:21 buna dolandırıcılık denmez senin bilgisizliğin denir her yerde açıkça yazıyordu

8 çekirdek yakında tane hesabından çıkarr 3 kilo çekirdekli telefonlar görürüz :D

fx x8-8350' leri unuttuk galiba ya da amd' nin düşük transistörlü apularını amd' yi artık birisi mobil pazara alsın ne bu samsungun 10$' lık işlemcileri ve çekirdek manyaklığı böyle giderse ayçiçek tarlası açacak adamlar general mobile' ın dört çekirdeklilerinin fiyat etiketleri sizi ayıltmadı mı?

Telefon erir tama zaten 4 çekirdekli yaniyor

Qualcomm 4 çekirdek ile ezer

Asıl ozaman ısınma sorunu kalkar ortadan 8 ide çalışçağı için ısnma ortadan kalkıcak çünkü tlefn kasmıcak

8 çekirdek ha? :) gülsem mi ağlasam mı sövsem mi bilemedim doğrusu....

kerneli guncelleyecekte donanımda ısınma sorunu olmayacakmıymıs samsung bunu asıl halledecekki hem o kadar cekirdege standart piller mutlaka daha kısa sure gidecektir

Aha s4 alanlara yine sazan muamelesi yaptılar alemsin samsung

8 çekirdek çok az bence. 32 çekirdekli telefonunu bekliyorum çıkınca hemen alıcam. Hava atcak bir şeyi olur en azından.

ben cekirdek mekirdek anlamam, pil sorununu halletmeleri lazim normal kullanimda S4 pili bir gün bile dayanmiyor.

@12 Eyl 2013 22:32 sen bide ayfonu gör aldığın gün priz yanına kombine alıyorsun

128 çekirdekte yapsan elinden geleni de yapsan ki yapıyosun donanım için kullandığın Android kaynak sömürücü bir sistem gene DONACAK.

millet sizin nasıl bi mantığınız var zor işlerde 4 çekirdek çalışıyordu demi ee ne oluyordu zorlandığı için bile çok yükleniyor ve işlem uzun sürüyor sonuç da yapılan işlem uzun hem uzun ve zorlu oluyor yapılan aynı işi 8 çekirdek yapısa yapılan işin süresi kısalacak ve zorluğu olmayacak bu sayede pile çok yüklenmeyecek birde ısınma sorunuda kalkacak mantıklı düşünün millet

@13 Eyl 2013 01:26 bitek senin aklına geliyor heralde :D

Sorun çekirdek sayısı olsaydı iphone 5 oyun açamazdı...

Tarih 23 Şubat 2014. Güncelleme hala gelmedi.

Tarih 5 Nisan 2014. Güncelleme hala gelmedi.

8 çekirdek olayini savunan arkadaşlar yapsinlarda görelim o halde s5e neden snpdragon 801 koydular s3un sirtindan 4 ve 5i yutturdular.kaziklanmadik dolandirildik millet smsng benim için bitmiştir.en iyisi GM.elite...

Tarih 31 Ocak 2015. Güncelleme hala gelmedi. Ekim 2013 te yalanlanmış bu haber zaten. Eliniz değmişken kaldırın şu haberi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir