Sabit diskiniz ölüyor mu? İşte 5 işareti!

Emektar sabit diskiniz yolun sonuna gelmiş olabilir mi? İşte bunu anlamanızı sağlayacak 5 işaret!

  • Cem Sinanoğlu
Sabit diskiniz ölüyor mu? İşte 5 işareti!
Diskinizin ömrünün sonuna yaklaştığını bazı belirtiler sayesinde anlamanız mümkün

Birçoğumuz kişisel belgelerimizi, fotoğraflarımızı, videolarımızı ve diğer değerli verilerimizi sabit disklerde saklıyoruz. Sabit disklerin sınırlı bir ömrünün bulunduğunun farkında olan kullanıcı sayısı ise oldukça az. Ancak bugünkü sabit disklerin çalışmadığı durumdaki ömürleri 5 ile 10 sene arasında değişiyor ve sıcaklık, nem, hareket, kullanım gibi etkenlere göre hızla azalıyor.

Bugün birçok kullanıcı laptop'a ve sıkça taşınan harici disklere sahip olduğundan, gerçekçi bir tahminle sabit disk ömrünün 7 - 8 sene olduğunu söyleyebiliriz. Kabul edersiniz ki bu süre, önemli verileri depolamak için oldukça kısa. En iyi durumda sabit diskler tamamen ölmeden önce yavaş yavaş bozulurlar. Sabit diskinizin bozulmaya başladığını işaret eden bir takım işaretler bulunmaktadır. Sabit diskinizin ne kadar ömrü kaldığından emin değilseniz, yazımızdaki maddeleri gözden geçirerek onun ömrünün sonuna yaklaşıp yaklaşmadığını anlayabilirsiniz.

Sık yaşanan donmalar, mavi ekranlar...

Bu işaretler, sayısız nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Ancak bu hataların nedeni ne olursa olsun, en kısa zamanda bir yedekleme yapmanızı öneriyoruz. Bu tür hatalar, yeni bir Windows yüklemesinden sonra çıkıyorsa, bozuk bir donanımın işaretçisi olabilir.

Bozulan veriler

Hatasız olarak kaydettiğiniz verileri tekrar açtığınızda bozulduğunu görüyorsanız veya dosyalar ansızın kayboluyorsa, diskiniz bozulmaya başlamış demektir. Bunun birçok farklı nedeni de olabilir, ancak bozulmaya başlayan bir sabit diskin tipik işareti, bozulan ve kaybolan dosyalardır.

Bozuk sektörlerin artması

Bozuk sektörler, sabit diskin dosyaları doğru bir biçimde depolayamadığı alanlardır. Bunlar işletim sistemi tarafından otomatik olarak maskelendiğinden anlaşılması zor olabilir. Ancak bozuk sektörlerin varlığı, olumsuz bir işarettir. Windows'un henüz bulmadığı hataları aramak için sürücüye sağ tıklayıp Özellikler'i seçin. Oradan Araçlar'a gelip Şimdi Denetle'ye tıklayarak diski denetleyebilirsiniz. Taramaya başlamadan önce "Bozuk bölümleri bulup düzeltmeye çalış" kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun.

Garip sesler

Sabit diskinizden alışılmadık sesler geliyorsa, iş işten geçmek üzere veya geçmiş olabilir. Mümkünse önemli verilerinizi hemen yedekleyin.

S.M.A.R.T. verileri

Sabit disklerin S.M.A.R.T. verilerini okuyarak çökmeyi önceden tahmin edebileceğini iddia eden CrystalDiskInfoHDD Health gibi birtakım yazılımlar mevcut. Ancak malesef S.M.A.R.T. verileri bu konuda çok da güvenilir değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Sabit diskiniz mi ölüyo

Bunca senelik pc kullanıcısıyım bildiğim tek gerçek yedeğinde yedeğini almak özelikle de manevi değeri yüksek resimler gibi..

Linux kullanın sabit diskiniz uzun süre dayansın. Ext4 sağolsun, ne disk parçalanıyor ne başka bir şey oluyor. Bilmeyenler için Ext4, Linux dosya sistemidir. Windows NTFS ve FAT kullanır ve hiç verimli değildir(aksini söyleyen disk birleştirme kullanmasında windows ne hale geliyor görsün).

7-8 sene mi 15 yıllık sabit disk takır takır çalışıyor

@swordy Bende de 9 senelik Segate320GB var. hiç bir sorun yok.

@swordy ohaa 15 yıl ònceki sabit diskmi 40lik kullaniyon sen hala yada 20mi likmi

2007 de aldigim samsung marka 250 gb lik hardiskim maşallah haladaha calisiyor

15 yıldır 5 hd var daha bozulmuş değil

merhaba yeni notebook aldım ve alalı 2 ay oldu belki geçmiştir pek emin değilim. sessiz bi ortamda çalışırken tuhaf sesler duydum ama bu çok gürültülü değil takıntı yaptım günler boyunca araştırmalar yaptım pek bi sonuç alamadım. yardımcı olursanız sevinirim

beyler asus x55a kullanıcısıyım iki üç gün önce sık sık mavi ekran hatası alıyordum bu sabah laptop açtığımda disk error reset hatası aldım ve laptop reset attım sonra açılmadı yine bir daha attım reset laptop sonra pc windowsa geldi neden oluyor bu harddiskten mi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost