Sabit diskte boş alan bulma sıkıntısına son!

Sabit diskinizde boş alan bulma sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? O zaman buraya göz atmadan geçmeyin...

Tüm klasör ve dosyalar karşınızda

Yazılımın bir diğer pratik yönü de silmek istediğiniz dosyaları, doğrudan bu yazılımı kullanarak da silebiliyor olmanız. Yani TreeSize, sadece klasörleri gözünüzün önüne sermekte kalmıyor, üzerinde işlem de yapabilmenize imkan tanıyor.

Ancak herhangi bir dosyayı silmeden önce TreeSize, kullanıcıları da uyarmayı ihmal etmiyor. Uyarıda ise sadece çok yer kaplıyor diye bir dosyayı silmenizin gerekmediği ifade edilirken, önemli verilerin silinmesinin sistemde ciddi hasarlara yol açabileceği kullanıcılara hatırlatılıyor.

Diğer bir deyişle, tam olarak ne işe yaradığını bilmediğiniz dosyaları silmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerekiyor.

Bu tip bir durumla karşılaştığınızda bir bilir kişiye sormanız ya da Google'dan yardım alarak klasör ya da dosyada yazan ismin ne anlama geldiğini öğrenmeniz daha akıllıca bir yol olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

yanlışlıkla gereken sistem dosyalarını silmesin kullanıcılar dikkatli kullansınlar

Sabit diskinizde yer açmak istiyorsanız vista kullanıcıları için service pack 2 yüklemenizi öneriyorum, service packi kurmadan evvel 229 GB ı dolu olan HDD'im şimdi 197 GB, 32 GB yer kazandım, :)

iyi de ben de bu programı başka işe yarıyor da sandıydım:(
yine de teşekkürler chip

İşe yarar bir şey bu aslında. Sorması ayıp nerden indircez bu programı:) İndirme linkini göremedim de:)

İşe yarar bir şey bu aslında. Sorması ayıp nerden indircez bu programı:) İndirme linkini göremedim de:)

Editör Notu: Yazının devamını okuyun, 2. sayfada ilgili bağlantıyı bulacaksınız.

bende 640 gb var bu makaleye en uzak kişilerden biriyim

80 GB kullanıyorum hâla üniversiteye başlayınca yani 2-3 ay sonra 1 TB'lık bir haricî disk alır peder. O zaman bende rahata ererim. Sadece müzikler 30-40 GB, filmleri izleyip silmesem yanmışım. Oyun oynamıyorum o yüzden ordan tasarruf ediyoruz bari. Yoksa halimiz harap. :D :(

ilk bilgisayarım pentium 133'tü 32 mb edo ram s3 trio64 ekran kartı vardı(1300$'a alınmıştı) sabit diski 1.2 gb'dı seagate marka, o sabit diskin çıkardığı gürültüyü hala unutmadım, 1.2gb çatır çatır çalışan sabit disklerden, 1tb'lik sessiz disklere, ne potansiyel varmış bu teknolojide, ha o bilgisayarda oynadığım need for speed'den quake'den doom'dan aldığım zevki başka bilgisayarlarda aldım mı, almadım tabii, rüya gibiydi be fifa 97'yı görünce şok olmuştuk ilkokuldan arkadaşlarla, adamlar gerçekti, bundan iyisi olamaz dedik, o bilgisayar mı, ne sattım ne parçaladım, halen windows 98se ile çalışır durumda, memlekette ufaklıkların elinde, o kadar çok oyunum vardı ki, ufaklıklar oynaya oynaya bitiremedi, o zaman şimdiki gibi değil, maksimum 2 oyun yüklü olur bilgisayarda, 1.2 gb işte, ufaklıklar arıyo arada bunu bitirdim sildim şimdi şunu yükledim oynuyorum abi diye, hadi bilgisayar kolay kolay bozulmaz ama philips 16X cd rom sürücü hala nasıl çalışabiliyo hayret valla, 13 yaşında ve hala aktif olarak kullanılan bir bilgisayar, artık eskisi gibi bilgisayar yapmıyorlar (: ha markası kartel'di bu arada, bu marka bir anda çıkmış çıktığı gibi kaybolmuştu, tanıyan birileri çıkar mı çok merak ediyorum:) hatta bilgisayarın tam adı kartel siemax'ti (:

Ben geçen hafta 1 TB aldım ve tavsiye ederim.

http://mustafaakin.wordpress.com/2009/07/01/segate-freeagent-1-0-tb-harddisk-incelemesi/

Ben 60 MB'lık HDD de kullandım, 386 işlemcili. 4 mb RAM'li, önce 2'ydi.

bilgisayardaki bütün dosyaları lislte halinde gösteren ve üzerinde değişiklik yapmalıza imkan tanıyan "Everything" adlı programı öneriyorum.program aynı zamanda arama yapar.kurulumu yok,50 kb mi ne tıklıyorsun çalışıyor, ben başlat menüsüne ekledim hep onu kullanıyorum.sabit bir dosyaya koyun birde kısayol tamam

Aynen bende 80 GB HDD kullanmakdayım. Beni karşılayabilecek minumum HDD 1 TB !

Hadi C: sürücüsünü anlarım. Bilmediğimiz dosyalar olabilir. Peki bu arkadaş diğer diskler için ne önerir bize. Harici diskimin 500 GB 'ıda film, müzik vs ile dolu. Bunda nasıl boş yer bulacaz?

benimki 18,5 gb ben napiyim :(

Bende bir şey sandım, zaten kendim araştırıp gereksiz dosyaları silebilirim. İhtiyacım yok ama belki biraz aman kazandırır sadece...

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir