Sabit disklerde devrim!

Bugün kullandığınız sabit diskleri unutun! Yeni teknoloji sabit disklerin tarihini baştan yazacak...

  • Gökay Özbudak
Yeniden icat ediyorlar!
Nano küreler kullanılıyor...

Avrupa'nın sonuna kadar desteklediği üniversite araştırma ekibi, nano küreleri kullanarak sabit diskleri yeniden icat ediyorlar.

Projenin dayanağı düzenli bitler. Şu an kullanılan sabit disklerde her bitin çevresinde, onun manyetik şarjının, etrafındaki bitler tarafından etkilenmemesi için yalıtkan bir halka bulunuyor. Bu teknolojide ise her bit, bir nano yapı olarak görülüyor ve bir nano küre oluşturuyorlar. Bu nano küre içerisinde her bir bitin manyetik şarjı da kendi içinde korunuyor.

Bu nano küreler arasında 25 nanometre bulunuyor ve günümüz teknolojisinde kullanılan manyetik çekirdek hücrelerinin arasındaki boşluktan çok daha ufak. Nano küreler arasındaki 25 nanometrelik boşluklar sayesinde 1Tbit'lik bir alan oluşturuluyor ve bilimadamlarına göre bu alan 6 kata kadar artabilir.

Sabit disk yapımının Amerika ve Asya'da ağırlıklı olarak yapılmasından dolayı, Avrupa bu projeye oldukça destek veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

parasıda güzel olur bunun

Bizimkilerde tık yok :d

İleride sabit disklerin hiç şansı yok SSD lerin fiyatları düşmesi ve boyutlarının artmasıyla hdd ler tarıh olacak hala hdd leri geliştirmeye çalışıyorlar. Bırakın ssd teknolojisini ilerletin onlar hem daha güvenli hem daha performanslı ayrıca enerji kullanımı çok çok daha az.

HDD SDD olayını nasıl etkileyecek bu durum, bit düzenimi değişecek yoksa sadece HDD leri mi ilgilendirecek bu yenilik?

SSD ye geçerken bu teknoloji biraz geç olmuş ,artık ssd ye yoğunlaşsalar fena olmaz

işte yine bir icat daha.....helal olsun

Bıraksınlar artık eski disk teknolojisini, PCI Express girişli SSD lere yoğunlaşsınlar.

biz zaten ssd ile büyüdük demi? ah 6 gblık hard diskim..mumla arıyorum o günleri

Sabit disklerde devrim! çok abartılı bir başlık.
Kapasiteyi artırıyor sadece.
Gerisi aynı eğil mi, hızla dönen bir disk üzerinde sallanıp duran okuyucu kafa ?

Daha geçen gün restrart yaparken Pc kasasının üzerine yan duran modemin düşmesi ile birlikte Hard Diskte Bad sektorler oluştu , Pc açılmaz oldu :(

Bu teknoloji bu tür sorunları önleyecekse buna devrim denir işte.

Ssd ler varken hdd teknolojisi eskide kalıyor deniyor ama birşey unutuluyor oda"hdd'lerin veri güvenliği açısından daha uzun ömürlü olması! ;)

64gb ssd fiyatında 1.5gb sata2 hdd alınıyor.
düşsün artıkta şu ssd fiyatları herkes alsın.

ssd ler hiç bir zaman harddisk lere kapasite bakımından rakip olamayacaklar, atom seviyesinde(manyetik alanla) veri kodlamak, ssd lerdeki gibi katı hal kapasitörleri kullanmak arasında maliyet bakımından dünya kadar fark vardır. harddisk olayında işi doğal fizik kanunları halleder, ssd lerde ise kapasitörleri ufak ufak yan yana dizersiniz bağlantılarını yaparsınız birde kontrollere bağlarsınız, işin kapasitör maliyeti var, adam tek bir plaka ile bitiriyor işi bea (G3.TR)

amann ne güzel haber şimdi göbek atıcam

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play