Sabit İnternet Hatlarının Sonu mu Geliyor?

Akıllı telefonlar, sabit telefonlar veya sabit internet bağlantıları gibi geleneksel telekomünikasyon yöntemlerinin kuyusunu kazmaya devam ediyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Mobil internet, tek internet mi olacak?

Akıllı telefonların artan popülerliği, geleneksel telekomünikasyon piyasalarında büyük etkiler yapıyor. Cömert paketler ve pratik uygulamalar, bazı kullanıcıların sabit yer hatlarını tamamen bırakmalarına sebep oluyor.

Gelişmekte olan dünyanın bazı kısımlarında mobil telefonlar daha hesaplı ve sabit hatlara göre daha pratikler. Bu yüzden bu tip yerlerde mobil telefonların ve mobil internet paketlerinin inanılmaz bir popülerliği var. Ama mobil internetin bu popülerliğinin gelişmiş dünyada da bu şekilde olacağının sinyalleri görülüyor.

ReportLinker'in son istatistiklerine göre, örneğin Avustralya'da yer hattına sahip olmayan mobil kullanıcılarının sayısı 2018'de neredeyse %10 artarak 7 milyona çıkacak.

Ülkemizde ise mobil paketler yaygın olarak kullanılmasına karşın pek de ucuz sayılmazlar. Bu yüzden yakın gelecekte sabit internetin yerini almaları pek mümkün görünmüyor. Ama teknolojinin hızının tahmin edilemez doğası sebebiyle, önümüzdeki yıllarda sürprizler görme ihtimalimiz de var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

bizim ülkemizde sömüyor yer hatları bize.fiberi her yere mahsus vermiyor telekom çünkü adsl den daha fazla para alıyor.adsl tarifesinden kazandığı parayı fiberden kazanamıyor.o yüzden yatırıma yanaşmıyor yoksa 2009 sözde ülkemizin her yerine fiber döşencekti aradan geçti 10 yıl ama hala aynı yerde saıyoruz.diğer firmalar birleşip ortak fiber altyapısı döşeyelim dediler türktelekom yanaşmadı çünkü adsl den sömürüyor daha fazla bizi.

Sabit hat bir süre daha yoluna rahatça devam edecek ama mobil hatlara gerekli yatırımın yapılmasıyla beraber şirketlerin de mobil hatlara geçeceğini düşünüyorum. Binaların tepesine kurulacak mobil internet antenleri (Baz istasyonu değil) ile gelecekte mobil hatların sabit hatların yerini alacağını düşünüyorum. Kısaca çatıda ortak anten, binaların içlerinde ise, sim kartlı gateway veya router. Az önce de belirttiğim gibi tabii ki gerekli yatırımlar yapılır, kota ve fiyat problemi çözülürse...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play