Sabit ücret alınacak mı, alınmayacak mı?

Sabit ücretin hukuki olmadığına dair verilen mahkeme kararına Türk Telekom'dan açıklama geldi...

Sabit ücret alınacak mı, alınmayacak mı?

Nevşehir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin, Türk Telekom'un abonelerinden aldığı "sabit ücret"in hukuki olmadığına dair verdiği karardan burada bahsetmiştik. Ancak bu karar, beraberinde hukuki bir tartışmayı da getirdi.

Türk Telekom yetkilileri, yaptıkları açıklamada, benzer bir yerel mahkemenin aynı doğrultuda almış olduğu bir kararının Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından bozulduğu hatırlattı. Yine aynı açıklamada, Türk Telekom'un sabit ücret uygulaması hakkında daha önce de bir abone tarafından açılan davada alınan kararın şirketçe temyiz edildiği belirtiliyor. Temyiz başvurusunun ardından Yargıtay tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, sabit ücretin ''yasal ve haklı bir uygulama olduğunun teyit edildiğinin" hatırlatıldığı açıklamada, "şirketin bu konudaki uygulamasının haklılığının daha önce verilmiş olan kararlar doğrultusunda bu konudaki en üst yargı makamı olan Yargıtay tarafından hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde bir kez daha herkesi bağlayıcı şekilde karara bağlandığının" altı çiziliyor.

Peki şimdi ne olacak?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan yapılan diğer bir açıklamada ise, sabit ücretin kanuni dayanağı bulunan bir uygulama olduğu belirtildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Basın ve Tüketiciler ile İlişkiler Müşavirliğinin yazılı açıklamasında, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu'nun ek 18. maddesine 4502 sayılı Kanunla ilave edilen son fıkranın iptali talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açıldığı ve mahkemenin sabit ücretin Anayasa'ya aykırı bulunmadığına hükmettiği kaydedildi.

Ayrıca, Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 13. maddesinde "tarife; abonman ücreti, sabit ücret, konuşma ücreti, hat kirası ve benzeri değişik ücret kalemlerinden birisi veya birkaçı tespit edilebilir" hükmünün yer aldığına işaret edilen açıklamada, "Dolayısıyla, sabit ücret kanuni dayanağı bulunan bir uygulamadır" denildi.

Peki şimdi ne olacak? Daha önce de olduğu gibi, son sözü söylemek yine Yargıtay'a düşecek gibi görünüyor. Bekleyelim ve görelim...

chip.com.tr - Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

telekoma bir şey olmaz

Umarım bu ttnetten de, onun yan kuruluşlarınıdan da bir şekilde kurtuluruz en yakın zamanda.Adamlar tekel diye baş kesip milleti haraca bağladılar.Sırf internete bağlanıcağım diye ttnete bağlı olmaktan nefret ediyorum.Birde adsl için zorunlu telefon parası ödemek öyle koyuyori ban kendimi enayi gibi hissediyorum.Yok kotalı netmiş ne bu ya interneti kotasımı olur bütün kotalı internet sahipleri sadece msnde chat mi yapıyor.Bu nedir böyle sırf bu yüzden smile adsl ye geçtim protesto için.eğer mümkün olursa ve zorunluluk kalkarsa adsl içn telofon hattını da kaldırıcağım.Umarım en yakın zamanda bu soygunculardan kurtuluruz...

konuşmadan çok sabit ücret ödüyorum bu mu şimdi adil? YUH

eee, ne olacak şimdi?

Bu ne böyle ya.

telekom bu daha üste almaya bakar

ben de bir an önce Türk Telekom yaptırımlarından kurtulmak istiyorum. Dilerim dürüst yatırımcılar gelir, bu millete gerçek bedelinde hizmetini verir. Bunun adı sabit ücret değil, düpedüz haraçtır :(

3G teknolojisi hayata geçtiğinde herkes telekom 'dan kurtulacak, Yada en azından bir alternatif teşkil edecek ki bu durumda kimse telekomda kalmaz. Şu anda bazı Sip (Voip) firmalarının hesabınızda para olduğu müddetçe türkiye içi tüm sabit hatları ücretsiz arama hizmeti var. Sadece 10 dolar'a 90 gün arama yapabiliyorsunuz. Hatta neredeyse tüm avrupayı ücretsiz arayabiliyorsunuz. Hemde sınırsız.. 10 dolarınız'ı da Gsm aramalarında dk. 25-30 kuruş'a arama yaparak değerlendirebilirsiniz. Umarım GSM firmaları internet fiyatlarını abartmazda (ki bence telekomdan çok daha uygun olur) Bizde telekom'a karşı : 3G'nin gücü adına , Güç Bizde artık diye haykırma fırsatı buluruz..
Telekomdan intikam zamanı : Temmuz..

Konuşmadan, telefon faturası ödediğimiz oluyor :)

Adalet dediğiniz O Kadar da Adil Birşey Değilmiş Demek :)

telefon kullanmayan ancak adsl kullandığı için telekom tarafından "yolunan" arkadaşlar, İzmir 2. Tüketici Mahkemesinin "adsl aboneliği için telefon aboneliğinin zorunlu tutulamayacağı" yönünde kararı var. (Esas No: 2008/100, Karar No: 2008/408)

Sustum,sustum ama susmak ta olmuyor çünkü:
Bazı serzenişler,"Erkek Kedi" misalini andırıyor!

yabancıya sattın..
adam ne diyecek? halkım için, vatanım için iyi bir servis sağlamalıyım mı diyecek o Lübnan'lı?

3g'ye bel bağladık ama onun da uygun fiyatlı tarifeleri olacağını sanmıyorum . adam çuvalla para verdi parasını bir şekilde çıkarması lazım . telekom ise adi ,haysiyetsiz ,allahsız bir kurum ,bari tarife koyarken emsallerini örnek al ,bir de utanmadan hızı 2ye katladık diyo ,burada biz 128k adsl kullanırken israildeki en düşük hız 8mbit'ti ve fiyatı da bizimkini yarısıydı ayrıca kota da yoktu .

yabancıya sattın..
adam ne diyecek? halkım için, vatanım için iyi bir servis sağlamalıyım mı diyecek o Lübnan'lı?

Ben de böyle adalete ne diyeyim, nereye istersen oraya kıvrılıyor. Yeni bağlantı imkanı olsun, daha pahalı olsa bile TTneti bırakacağım. Sülük kavramının kurumsallaşmış şekli...=TTnet

Olanağı olan kablo internet alsın daha ucuz ve daha hızlı iki haftadır kullanıyorum. Kurulum modem ücretsiz.

Örnek : Rapidden herhangi birşey indirirken ADSL 107 kbs idi şimdi kablo internet ile 120 kbs den indiriyor.

başta peşkeşçiler ardından şakşakçılar ve halkta sustugu sürede daha neler gelecek başımıza bu arada bor madenleri işletmeciliği a.b.d ye peşkeşlenecek yine güzelleştirme ile bizim borçlarımızı bir kalemde silebilecek hatta bizi dünyanın en zengin ülkesi yapabilecek yerler gidiyor telekom neki

İyi de bu yazıları yazmak, Bunların haksız olduklarını iddia etmek, bu karşı yorumlarda bulunmak ne kadar çözüme yönelik sizce. Bana kalırsa bu konudaki sorun yasal olup olmaması değil haklı olup olmaması. Zira yasal olan herşeyin haklı ve adil olduğunu günümüzde iddia etmek cehaletten başka bir şey değildir. Çözüm mü ? içerisinde bir yaptırım yada telekomu zarara veya prestij kaybına sürükleyebilecek bir tavır barındıran kampanya başlatmaktır. Bence bunu en etkili şekilde başlatabilecek ve tasarlayabilecekte www.chip.com.tr dir saygılarımla.

bu kadar olamaz ayda ayda 70 milyon doların üzerinde HARAÇ gibi zorla kontör verip 20 ytl alan telekom gerekirse başbakan'dan gider onay alır yinede bunu kesmez benden size söylemesi telekomu o kadar kişiye sattılar bedava verdiler sonuçları görüyoruz yazık bu insanlara teknoloji bunun neresinde ?

Valla bizi bizden baska kimse kurtaramaz arkadaslar,Ama interneti sağlayan özel şirketler de var ama onlarda telefon hattı sart diyor.Yani iş için yada özel için de olsa telefon gerekken durumlar malesef var.Tabii kide İnternet içinde.Konuyla ilgili daha önce yorum yapmıştım.Mahkeme kararı mutlaka bir sekilde karsılık bulacak diye ama malesef olumsuz yani bizim aleyhimize işliyecek bir ilgi buldu bile.ve nedense bu haberler sadee ben chip dergisi ve sitesinde rastladım.Hiç bir tv de cıkmadı haber.Bu işin cözümü var ya hepimiz toptan telefonu ve interneti iptal edicez ki o zaman kendilerine gelirler,yada sesimizi cıkarmıycaz.secim bize kalmıs. ama herkes bu karara neder bilmiyorum.Ha bide bu yol var telefondan ve internetten vaz gecip eski usul davulla tada dumanla haberlesmeye dönmek.
Ya beni mazur görünüz kendimi tutamadım yine. SAYGILARIMLA

türk telekomdan nefret edenler diye bir site kursak. ve bu sitenin tıklanma sayısının en azından chip'i takip edenler olarak biz arttırsak sizce biraz da olsa dikkat çekmez miyiz. acaba varmıdır böyle bir siteyi kurabilecek bir arkadaş

Telefon hattına gerek olmadan Turksat Kablo Internet var.

http://turksatkablo.com/kablo-internet-nedir.html

telekomun %45 i halen devletin bu kısmıda satılmadan devletin bu konuda bir düzenlemesi olmaz nede olsa para kazanıyolar....

şu uydudan internet olayı yaygınlasada. şu tt dan kurtulsak... az kaldı gibi geliyor

kalksın yaa haksız yere alınıyordu sabit ücret zaten tabi biliyorlar sabit

telefonsuz olmuyor vatandaşı sömürüyorlar yani başka bişey

diyemiyorum....

Temmuzda modem kampanyam bitiyor, ilk işim ttneti kapatıp başka özel bir şirketten ADSL kullanmayı düşünüyorum. Benim için yasal olup olmaması önemli değil, bu devirde herkes herşeye yasal kılıf uyduruyor bu olayda gördüğümüz gibi. İşletme maliyeti vs. bahaneler, hangi şirket işletme maliyeti olmadan havadan kazanabiliyor ki her şirketin işletme maliyeti var. Hepsi yasal kılıfa uydurma bahaneleri. Türkiyede tüketici ne zaman kazanmış da bunda kazansın, yolunmaya devam ;)

Durmak yok, yolmaya devam!!!

En iyisi Güvercin beslemek galiba:}}}

belki sabit ücret almaya hakları vardır fakat asıl bizim faklı bir servis seçme hakkımız varmı? bunu sorgulamak daha doğru.

Türkiye'de tüketiciye yani halka önem verilseydi Telekom ikiye bölünür, rekabetin oluşacağı bir ortam yaratılıp özelleştirilirdi. Ancak halk önemli olmadığı için tekel olan bir şirket yine piyasada tekel kalacak şekilde özelleştirildi.
Cep telefonu şirketleri de kişiye hizmet ulaştırırken belli bir maliyet ödüyor. Ancak Türk telekom gibi abartılı bir rakam olarak faturalara bunu yansıtmıyorlar.
Ben ttnet'i bırakıp Biri'ye geçtim. Babamlar ise Kablonet'e geçti. Bölgeme Kablonet gelince ona geçip sabit ücret soygunundan da kurtulacağım. Hem israillilere para kazandırmamış olurum hem de kazık yemekten kurtulurum.

TürkTelekom özelleştikten sonra Türkiye'nin en itici markası oldu bence. Elimde olsa hiçbir servisini kullanmıyacam ama ne yazıkki bir çok alanda tekel durumda. 2 yıldır TTneteydim son indirimi eski abonelere yapmadığı için TTNeti kapatıp Biri'ye geçtim ama ne yazıkki hala Türk Telekom telefonu üzerinden bağlanıyorum. Bir gün Kablonet bizim buralara gelirse hem telefonu hem interneti kapatıp TurkTelekom'un hiçbir servisinden yararlanmayacam. Gerçekten bu şirketten nefret ediyorum ve onu tekel durumdayken özelleştirenlerden de...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play