Sadece 2 yılda ortalığı kasıp kavurmuşlar!

2 yıldır, kimsenin ruhu bile duymadan ortalığı kasıp kavuran yeni bir hacker grubu ortaya çıktı!

  • Levent Öztürk
Sadece 2 yılda ortalığı kasıp kavurmuşlar!

Kaspersky Lab'ın açıklamasına göre, uluslararası bir siber suç grubu, iki yıllık bir süreç içerisinde 100 bankadan 1 milyar dolar çalmayı başardı. Carbanak olarak adlandırılan grup, müşterileri kullanmaktansa, direkt olarak bankaları hedeflemek gibi normalin dışında bir yaklaşıma sahip. Çalışanları zararlı yazılımları yüklemeye yönlendirmek için dikkatlice hazırlanmış e-postalar kullanan grup, bankaların iç ağlarına ve video sistemlerine ulaşma imkanı bulmuşlar.

Kaspersky'nin söylediğine göre, videolardan toplanan veriler ile bankanın işlemlerinin nasıl ilerlediği çözülmekteydi ve böylelikle grubun hareketleri, yasal işlemler olarak gösterilebildi. Aynı zamanda grup, ATM'lere uzaktan verdikleri komutlar ile, o sırada ATM'nin önünde olan üyelerinin para almasına imkan tanıdılar.

Interpol Dijital Suç Merkezi'nin yöneticisi Sanjay Virmani, "suçluların herhangi bir sistemdeki herhangi bir açığı kullanabileceklerinin açıkça ortaya koyulduğu" fikrinde. Ayrıca bu saldırıların, hiçbir sektörün kendisini saldırılardan etkilenmez olarak düşünmemesi gerektiğini ve güvenlik prosedürlerini sürekli olarak kontrol etmeleri gerektiğini kanıtladığını söylemekte.

Interpol, Europol ve farklı ülkelerin otoriteleri, birlikte çalışarak, Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Çin'de üyeleri bulunan grubun yakalanması için uğraşıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

türkiyeye yapmayın , zaten yeterince hortumlayanlar var.

bu kasperskyninde herseyden haberi var arkideş

vallahi bizim vatandaşları soymak soydurmak için yasa çıkaranların yanında bu nedirki... bankacılık uygulamalaırıda hırsızlıkla dolu zaten

Bir çok banka güvenlik için aynı zamanda hacker da çalıştırıyorlar. Demekki bankaların network ağlarının yanısıra video sistemlerinin de güvenliğini de sağlamaları gerekiyor. Banka ve şube içerisinde internet yetkisi verilen elemanlarını da hacklenme konusunda bilinçlendirmesi ve eğitmesi gerekiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play