Sadece 2.5 yılda bir numara oldu!

Sadece 2.5 yıl önce ortaya çıktı, bugün dünyayı sallıyor! İşte kimsenin beklemediği başarı!

  • Zeynel A. Öztürk
Rakamlarla Android'in gelişimi!
Android'in seneler içindeki gelişimini videomuzda harita üzerinde seyredebilirsiniz

Google'ın mobil platformu Android giderek büyüyor ve bugün günde 350.000 yeni cihaz etkinleştiriliyor. Bu ise şu an senede 127.75 milyon Android'in etkileştirildiği anlamına geliyor.

Apple geçtiğimiz Eylül ayında 120 milyon iOS cihazı dağıttığını açıklamıştı. Google'ın şu anki hızı ise bu rakamı 12 ay içinde geçmeye yetecek gibi görünüyor. İsterseniz ilk olarak Ekim 2008'de ortaya çıkan Android'in 2.5 senedeki yükselişine, Google ve donanım ortaklarının gelişim yolculuğuna beraber göz atalım

Ekim 2008: Android'li ilk cep telefonu G1, ABD ve İngiltere'de ortaya çıktı.

Ekim 2009: 2.0 sürümünün yayınlanması ve Motorola Droid'in çıkışıyla Android hız kazanmaya başlıyor.

Mayıs 2010: Google I/O geliştirici etkinliğinde şirket günde 100.000 Android cihazının etkinleştirildiği bilgisini katılımcılarla paylaştı.

Haziran 2010'dan bugüne ve video bağlantısı

Günde 350.000 Android cihazı etkinleştiriliyor

Haziran 2010: HTC, akıllı telefon portföyünü Microsoft Windows Mobile'dan Google Android'e kaydırdıktan sonra sonra cep telefonu gelirlerinde yıllık yüzde 63 artış meydana geldiğini açıkladı.

Şubat 2011: Android'in tablet sürümü Honeycomb yayınlandı. Ancak bunun rakamlara yansıması, işletim sistemini destekleyen cihazların birkaç ay içinde yaygınlaşmasının ardından olacak.

Nisan 2011: Google, günde 350.000 Android'in etkinleştirildiğini açıkladı.

Parçalanma, zararlı uygulamalar, diğer platformlarda uygulamalardan sağlanan gelir gibi faktörler bazıları için daha önemli olsa da Google'ın tüm satışları geçmeyi başardığı bu noktaya sıfırdan geldiğini görüyoruz.

Eğer bu zaman çizgisi sizi etkilemeydiyse, Google tarafından hazırlanan bu ilginç video size ilginç gelebilir. Videomuzda!

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Popüler olması gelişmiş olmasına bağlı değil, birinci dereceden iOS çakması olması, neredeyse bedavaya veriliyor olması ve açık kaynak olmasına bağlı :D

Millet gidip hala Javalı telefon alıyor aynı paraya ANDROİD li sistm

Ama güncellenebiliyor, hızlı ve kullanışlı, neredeyse ücretsiz olması telefon fiyatlarını aşağıya çekip rekabetüstünlüğü sağlıyor. Şu anda her markada çıkan tüm yeni bombalar ve en gelişmiş modeller hep android, diğerleri daha geriden geliyor. Ben Windows telefon seviyorum ama Android'in başarısını sindirmek ve kabul etmek gerekiyor.

yazılım pc oyunları ve donanım üreticileri de microsoft a bu kadar destek vermese windows uda silip atacak google ama böyle giderse windows pazarın tek hakimi olmaya devam edecek :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play