Sadece 25MB'lık Windows 7!

Windows 7'nin sadece 25 MB boyutundaki özel sürümü ve merak edilen sorulara cevaplar. Hepsi burada.

  • Ali Güngör
Windows 7'nin sürüm numarası neden 6.1?
Geriye dönük uyumluluk hilesi

Microsoft'un Profesyonel Geliştirici Konferansı'nda konuşan Mark Russinovich, Windows 7'nin temellerine inerek kernel çekirdeğinden bahsetti.

Russinovich iki saat boyunca Windows 7 ve Windows Server 2008 R2'de yaptığı değişiklikleri anlatan ve Windows sürüm numarası gibi kafa karıştıran konuları aydınlığa kavuşturdu. Windows 7'nin sürüm numarasının 6.1 olarak gözükmesinin sebebi, Windows 7'nin uygulamalarla geriye dönük uyumluluğu, eğer 6'lı sürüm değil 7'li bir sürüm numarası olsaydı pek çok uygulama numarayı kontrol ederek çalışmayacaktı. Yani bazılarının ortaya attığı gibi Windows 7, Windows 6.1 değil, bu uygulama uyumluğunu kolay yoldan sağlayan bir hile.

Sunulan ilginç bir Windows 7 sürümü ise MinWin oldu. 25MB sabit disk alanı kaplayan ve 40MB RAM kullanan bu Windows sürümünde bilgisayarın açılması ve ağa erişilmesi için gereken minimum özellikler var: kernel, dosya sistemi sürücüsü, cihaz sürücüleri, hizmetler ve TCP/IP Stack.

MinWİn: sadece 25 MB!

Windows'u yaptılar, şimdi anlamaya çalışıyorlar

MinWin sistem kurtarma için kullanışlı bir araç olsa da esas amacı Windows'un mimari katmanlarını sergilemek. Microsoft'un gömülü kullanım ve grafik arayüzü olmayan Server Core sürümü için kullanılıyor. Ancak bir problem var, işletim sistemi kendi içinde birbirine dayanan bağımlılıkla dolu ve Russinovich bu bağımlılıkları tam olarak anlamadıklarını itiraf ediyor.

Mühendisler alt seviye API'lere özellikler ekledi, daha yüksek seviye API'lerin DLL'lerini kullanabileceğini düşündüler ama bu alt seviye API'leri çıkarttıklarında bozulduğunu gördüler. MinWin, Windows'u katmanlı, sürdürülebilir ve bağlantıları anlaşılabilir hale getirmekte ilk adım.

MinWin'i yapmak için mevcut DLL'leri bu istenmeyen bağımlılıklardan kurtarmak isteyen Microsoft, Kernel32.dll için KernelBase.dll'yi oluşturdu. İşlevleri Kernel32'de arayan uygulamalar Kernelbase'e yönlendiriliyor ve Kernel32 MinWin dışında kalıyor.

DLL dosyaları ve Windows hafıza izi

Yüzde 30 daha iyi

Bağlantılı bir problem farklı API'lerin performans için aynı DLL'leri kullanması. Her API için ayrı DLL yerin, programcı olanları API'lere bağlayarak çalışıyor. Bunun için de sanal DLL'ler oluşturuluyor ve bir şema dosyası her işlemin Windows'a bildirdiği verileri toplayarak Windows'un gerçek API'nin nerede olduğunu takip etme imkanı tutuyor.

Russinovich, Windows 7'nin hafıza izinin yüzde 30 azaltıldığını ve bu sayede hızlandırıldığını belirtiyor. Desktop Windows Manager'ın yeniden düzenlenmesiyle her pencerenin hafızaya ikinci kez yazılmasının önüne geçilmiş. Ayrıca artık kayıt defteri hafıza adreslemeli bir dosya olarak erişilmiyor ve Windows XP'de yapılan değişiklik tersine çevriliyor.

Yüksek hafıza gerektiren işlemler daha iyi denetleniyor. Ayrıca en sık yapılan 300 işlem; örneğin Başlat tuşuna tıklanması veya Kontrol Panel'in açılması optimize edilmiş ve masaüstünde kullanıcıların rahat etmesi sağlanmış.

Bozuk programları çökmeden çalıştırabiliyor

Hatalı yazılımlar biraz performans karşılığı düzgün çalıştırılıyor

Microsoft kullanıcı modu hatalarının yüzde 15'inin ve sistemi kapatan çökmelerin yüzde 30'unun "Heap corruption" yüzünden gerçekleştiğini tespit etmiş.

Uygulamalar boşaltılan hafızaya veya kendilerine ayrılan hafızanın ötesine geçmeye çalışınca ortaya çıkan sorunlar Fault Tolerant Heap (Hata toleranslı yığın) özelliği ile çözülmüş.

Uygulama birkaç kez çökerse, Windows otomatik olarak bu uygulamanın hafızada yaptığı işlemlere müdahale ediyor. Daha fazla hafıza ayırıyor, boşaltılan hafızanın da kopyasını alıyor ve yeniden okunabilmesini sağlıyor. Kullanıcı da, bu tür bir durumda otomatik ayar sonucunda yüzde 15 performans kaybına karşılık, hatalı ve bozuk yazılımları çökme olmadan çalıştırabiliyor. Bu özelliği tamamen kapatmak ya da açmak mümkün.

ZIP'in yerini VHD aldı!

ZIP'e gerek tyok VHD formatı var

UAC yani User Account Control ile ilgili de konuşan Russinovich, UAC'nin bir anti-zararlı yazılım uygulaması olmadığını belirtiyor. Sistemi tam anlamıyla korumadığını ve sisteme zararlı yazılım bulaşırsa kullanıcıların tehlikede olduğunu belirtiyor. Özellikle Admin hesabında zararlı yazılımlar admin hakları kazanabiliyor.

Bunu göstermek içim orijinal ve Microsoft imzalı bir çalıştırılabilir dosyanın zararlı bir uygulamayı kullanıcı UAC sorgusuyla karşılaşmadan çalıştırabildiğini de gösterdi. UAC işe yarayan bir uygulama ama tam koruma sağlamıyor, Russinovich'in vurguladığı bu ve tavsiyesi anti-virüs, anti-zararlı yazılım uygulamalarının kullanılması oluyor.

Son olarak VHD yani Virtual Hard Drive format'tan bahsetti. Bu format, ZIP'in yerini alan standart paket türü oluyor. Bir önceki haberimizde Windows 7'nin işlemci kullanımındaki güçlü yönlerini okuyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Nerden temin edicez?

indirme imkanimiz olabilecekmi bu bu mini win7 yi :)

Yakın gelecekte insanlar bakacakki biz neden windowsa tonla para veriyoruz.Adamlar yemeği ısıtıp ısıtıp önümüze çıkarıyor ve aynı yemek icin tekrar para vermek zorunda kalıyoruz.Yakın gelecekte LINUX bir numara olucak .Linux geliştirenler tek bir linux dağıtımı uzerınde anlasıp tum enerjılerını daha ıyı bır ısletım sıstemı yapmak bırlesılerse inanılmaz bir sekılde yaygınlasır.Onlarca lınux dagıtımı var yazık degılmı onca emek parca parca dagınık duruyor.Ayrıca lınuxun dısket boyutunda calısan sıstemlerı var .Neymıs 25 mgbyt wın7 mıs.ANCAK YASADIGIMIZ SU ZAMANDA ANDAKI EN IYI SISTEMDE MALESEF WINDOWS :(

Bu sitedeki konu başlıklarına kim karar veriyor, adam bakmasa bile bakası geliyor. (Maaşına zam yapın adamın}

Enfes bir yazi...
Eski gunlerdeki gibi...
Boyle devam et Chip, boyle guzel yazilarla doyur teknoloji meraklilarini.

Emegi gecenlere tesekkurler.

Bir linux uygulaması olan asus'un express gate yazılımı gibi bu yazılım... Express gate de sadece internet ve bir kaç tane daha uygulama barındırıyor... Kullandığınız işletim sistemi göçerse bire bir... Yalnız windows 7 göçecek gibi hiç durmuyor ;)

aynen nerde bulunur bu mini7 :)

Bu sitedeki konu başlıklarına kim mi karar veriyor ?
Cevabı merak ediyorsanız işte cevabı burada, Tıklayın.
:)

temin etmek istiyoruz saygılar...

Ali Güngör Hocamı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum, soluksuz okudum ve bazı şeylerin açığa çıkması beni memnun etti artık bilgisi yetersiz arkadaşlar atıp tutmayacak ki atıp tutarlarsada bu konunun linki ile karşılaşacaklar.

chip.com.tr' nin bilgisayar terimleri sözlüğü barındırması gerçekten yararlı ve güzel olur

bu sistem Chorome karşılığı olabilir ve olursa da iyi olur, ayrıca anladığım kadarı ile mutsyona uğratılabilir çok kolay bir yapı olması sebebiyle çevre birimlerinde yer alması çok kolay olacak gibi.

...ve sanırım 5 sn açılma hızın bununla yakalayabilirler, işte ozaman Chorome için yaptığım yorumlar bu Mini Win7 içinde geçerli, yani sosyal yaşantımızda TV lerimize Mini Win7 yüklü gelse çok iyi olurdu, yada arabalarımıza yüklü olsa ve biz araç ekranından alıştığımız arayüzle aracımızı ve yol haritamızı kontrol etsek n iyi olurdu...

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT, hayatımızın yrılmaz birer parçası...!!!

saygılar

Ben biryerden buldum indirdim.Fakat Windows 7 Ultimate Olarak geciyor hemde Turkcesi.

Ben biryerden buldum indirdim.Fakat Windows 7 Ultimate Olarak geciyor hemde Turkcesi.

bu windows 7 dos taban tarzı kara kara ekran bizzat gördüm

boşuna sevinmeyin

@Dün 12:37

bazıları siyah ekranının dos olduğunu sanıyor ne acıklı.
her gördüğün console uygulamasını dos sanıyorsan sana Allah kolaylık versin derim ben.

windowsun boot dosyalarını özellikle bootmngr.exe yi not defteri ile açın.

şu cümleyi bulacaksınız:
"This program cannot be run in DOS mode"
ingilizcen varsa ne demek istediğini anlarsın.

Her gördüğünüz siyah ekran dos olsaydı işimiz vardı.

Dos 16bit tabanlıdır ve artık windows vistadan sonra etkinliğini yitirmiştir. Düşünerek yorum yapın çamur atmayın hemen.

dos tabanına benzer tarzı yazmışım

beyin ile okursan idrak etmede problem çekmezsin

@Bugün 14:23
Biz ona konsol uygulamaları diyoruz.
DOS tarzı diye birşey yok. Uydurmasını ne kadar seviyorsunuz.
Ya Konsol uygulaması dersin Ya Windows uygulaması.
vistadan bu yana dos uygulaması görmedim ben. windows 7 de nasıl olacak merak ediyorum.

25mb olduğu halde 40mb ram harcıyor :D ne var içinde

windows 7 gıcık bir isletimi klasik kullanımıda icine ekleselerdi güzel olurdu baslat cubugunu hiç sevmedim

İsterse 4MB olsun,vistadan hızlı olsun ve aero özelliği olsun.Yinede bu XP çılgınlığı uzun süre bitmez gibime geliyor.

çok güzel anlatmışsınızda emeğinize sağlık nereden indireceğiz link varmı

çok akıllıca bir iş yapılmış. bundan sonra gelen bütün sürümler 6.1 olacak o zaman.
her zamanki gibi muhteşemsin microsoft! xD

Sen de yorum yaz