Sadece 9 yaşındaki kız torrent indirdi ve...

9 yaşındaki bu kız çocuğu, bir torrent'i indirmeyi "sadece denedi" ve bakın başına ne geldi...

  • Zeynel A. Öztürk
9 yaşındaki kız torrent indirdi ve başına iş açtı!

9 yaşındaki Finlandiyalı bir kız çocuğu, sabah saatlerinde evine yapılan bir polis baskını ve baskında laptop'una el koyulmasıyla şaşkına döndü.

Torrent Freak'e göre Finlandiya polisi, anti-korsan grubu CIAPC'nin telif hakkına sahip dosya indirildiğinin tespit etmesi üzerine bir baskın düzenledi. İddia edilene göre baskın, kızın babasının 600 euro'luk cezayı ödemeyi kabul etmemesi üzerine gerçekleşti. Polis, kızın Winnie the Pooh laptop'una ve diğer delillere el koydu.

Küçük kızın Finlandiyalı pop şarkıcısı Chisu'nun şarkılarını The Pirate Bay'den indirmeye çalıştığı anlaşıldı. Kızın babası, dosyaları indiremediklerini, bunun yerine bir CD aldıklarını söylüyor. Ancak babanın bu gerekçesi, yetkililerin fikrini pek değiştirmedi.

İndirmeyi bile başaramadığı birkaç torrent için küçük bir çocuğun laptop'una el koyulması, bize biraz sert bir davranış gibi göründü. Şu ana dek kızın ailesinden herhangi bir özür dilenmediği söyleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Bu habere diyeceğim tek şey => VAY BEEEEE :(

bu gerekçeyle hadi gelsinler adana da şakirpaşa,dağlıoğlu ve denizli de denesinler bakalım

Bir anonimuos hedefi daha

İnternet'e engel koyulmamalı.

Korsana darbe değil bu. Direkt teşvik. Hatta isyanlı bir yönlendiriş. Belki üç beş torrent kullanıcısı korkacak ama torrent nedir bilmeyen milyonlarca insan torrenti merak edecek. Bir de haraç keser gibi ya 600 dolar kefalet öde ya da laptobu alırız tavrı var ki, kanun koruyucuları direkt olarak halkın vicdanında suçlu durumuna düşürüyor. Bir diğer husus örnek olsun diye rastgele birilerini cezalandırmak. Tarihte bu zorbalığı yapan hiç bir güç fazla uzun ömürlü olmamıştır. Herkesi cezalandıramıyorsan hiç kimseyi cezalandıramazsın. Devletler haksızlık yapmamalı. Eşit olmalı. Asıl olan şarkıcıya oldu. Reklamının kötüsü olursa böyle olur ancak. Son olarak "tanrı kopimismi korusun" :)

Aman dikkat arkadaslar, tamam fazla beleşci olarak kullanıyoruz interneti ve bunada mecburuz. Ama lâkin öyle değildir. Elalemin emegini tek tıkla cebe indirmekte kötü bir davranıs, ya bide torrent sabır işidir, belki kız dosyayı yarıda kesecekti sabırsızdı. Zaten indirememişte sadece denemiş. Peh yani, ayıp ayıp.

bu haberden sonra kendimi düşünemiyorum...

beni yakalasalar müebbet yerim :)

Türkiye'ye gel evlat :D

Bu saçmalıkları yapanlar sanatçılar değil müzik tüccarları, sanatçıların cebine beş cent bile gittiğini hiç sanmıyorum. Bir CD için 600 euro ne açgözlülük, ne vicdansızlıktır.

Çok garip bir döngü aslında.indirdiğiniz her şey biri(leri)nin emekle ortaya çıkardığı bir yapıt ve elbette hakkı olan da paralı olarak ulaştırılması ama internet öyle ya da böyle bunlara ulaşmamızı sağlıyor ve bu suç olsa da hak yemek olsa da dayanamıyoruz şartlandığımız şey bu.elbette altında sonsuz imkanlara ulaşabilme kısmı da var ki tembelliğimizi alevlendiren bir oturduğun yerden her şeye sahip ol felsefesi türedi.hangisi doğru inanın bilmiyorum.elbette herkes aylık ödediği internet fiyatına onun kat kat fazlası şeye sahip olmayı ister ama bu da yaratıcılığı ve iş sahasını daraltır yok eder.bunun önlemleri alınıyor artık hukuk bile dijitalleşti.kaldı ki böyle kural kanun yasalarla insanların internet özgürlüğünü kısıtlamak da bizim yaptığımız hak yemeden farksız.iyice karamsar ve saçma konuşmaya başladım birisi şu kıza winnie the pooh pcsi alsın da kapatalım konuyu yoksa burayı da basacaklar :p

Korsanı önlemenin tek yolu var.Kaset,cd çıkarmasınlar,filim çekmesinler,dizi çekmesinler,belgesel çekmesinler korsan biter.

İşin artık ... çıktı.

torrent sakat iş basına ne geliceği belli olmuyor

telif diye diye iyice sapıttılar

Telifinizi.. Telef olun ulan :D

Telif hakkı isteyeceksen internete bir şey yükleme arkadaş. Finlandiya'da bundan daha kötü bazı şeyler serbest fakat sadece dinlemek maksatlı korsan şarkı indirmek yasak! Anlamak mümkün değil!

eyvallah emek sonuçta, bu emeğin karşılığı yaşadığımız çevrede ki ekonomik koşullara göre değerlenmesi bunu gene o ekonomik çevrede ki herkesin alıp dinleyebileceği bir oranda olursa korsan olmaz. Lakin yapılan bir emeğin çok uç fiyatlarda sunarsanız kapitalist düşünürseniz bir şekilde korsanı tetiklenmiş olacaktır. Suçlu download eden de değil download ettirende

İndirtene ceza kesilse onu oraya kendilerinin koyduğu ortaya çıkacak, o yüzden indirtene değil de indirene fahiş para cezası kesiyorlar.

ewet torrent sakat iş uğrasmayın adres falan vermeyin gelırler basınız derde girebilir

indirme programlarının üretimi yasaklansın ve üretene ceza kesilsin veya indirtmeyeceklerse indirme programlarına bu linki vermesinler..

beni idam ederler :))

adamın önüne kuru fasulyeyi koyuydrlar yanınada turşuyu sonrada turşuyu yemiyceksin diyorlar. atalarımız ne demiş balık baştan kokar. sen interneti temizle millete zeval gelmesin bence kökten çözüm bu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play