Sadece filmlerde olmuyormuş!

Elinde metal dedektörüyle gezen insanlar size de komik mi geliyor? Öyleyse önce bu haberi okuyun...

  • Gökay Özbudak
1 milyon dolarlık define buldu!
Define avcısı zengin oldu...

Filmlerde basit bir metal dedektörüyle dev bir hazine bulunduğuna sık sık şahit oluyoruz. Ama yaşanan son olay, bunun sadece filmlerde olmadığını kanıtlıyor.

İngiltere'de bir hastane şefi olan Dave Crisp metal dedektörü yardımıyla 52.000 adet eski Roma parası buldu. İngiltere'nin güneybatısında metal dedektörüyle gezen Crisp bir tarlada 52.000 gümüş ve bronz madeni parayı keşfetti.

Bulunan paraların 700'den fazlasının üstünde Marcus Aurelius Carausius'un resmi bulunuyor. Bu Roma generali zamanında İngiltere'yi yönetmiş ve bölgede madeni paraları basan ilk kişi olmuştu.

Tabii ki bu keşfi yapmanın da bir ödülü var ve bu ödül, paraların bulunduğu tarlanın sahibine ve metal dedektörüyle paraları bulan Crisp'e paylaştırılacak 1 milyon dolar. Bu haberden sonra metal dedektörleriyle tarihi oldukça köklü olan ülkemizin topraklarında arayışa çıkmak kulağa hiç de saçma gelmiyor; ama elbette bu konuda yasalara dikkat ederek.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

devlet babadan izinsiz bir adım dahi arama yapamazsın. yoksa hapsi boylarsın. burası türkiye hani izinsiz aramak suç olmasa sadece bulduğun hazineyi bildirmemek suç olsa, herkes bir dedektör alır aramaya başlar. sonuçta aramak dahi maliyet ister sonu garantisi yok.

tabi jandarma yakaladığında sorgu sual sormadan içeride buluyosun kendini orası ayrı bi durum....

Aslında saçma geliyor. Sebebine gelince Avrupada bulursun paylaşırsın. Türkiyede önce izin alman lazım. Ve devletin tahsis edeceği (ki tüm masrafları siz karşılıyorsunuz) kişiler ve kırsal bölgede ise jandarma gözetiminde yapıyorsunuz aramanızı. Bulamazsanız tüm masrafları cebinizden karşılamanız gerekiyor. bulursanız arazinin durumuna göre % 50 gibi bi mevlağını devlet % 25 ini siz geri kalan % 25 i de arazi sahibi alıyor. Hazine arazisi ise devlen % 70 ine el koyuyor. Tesadüfen bulursanız ceza kesiyorlar izinsiz aramadan dolayı ve hazinenin tamamına el koyuyorlar. Devletten tamamen habersiz yaparsanız hapis cezası alıyorsunuz ve hazinenin tamamına el konuluyor. Eğerki altın bulacağınız garanti değilse yaniki orada olduğundan emin değilseniz gözünüzle görmemişseniz bu işe kalkışmayın zararlı çıkarsınız. Altın olduğunu biliyor iseniz % 25 ine razı olup devlete haber verin.

Bu kadar karmaşadan sonra ben o işe kalkışamam vallahi. HA böyle defineler varmıdır bol miktarda vardır. Selçuklular, sümerler, bizans, efes, lidyalılar hititler gibi sayısız uygarlıktan elbet sizede birşeyler kalmıştır

"Bu haberden sonra metal dedektörleriyle tarihi oldukça köklü olan ülkemizin topraklarında arayışa çıkmak kulağa hiç de saçma gelmiyor"Çok insan gördüm jandarmanın götürdüğü arayacak olanlara tavsiye izin alın zengin olacağım derken mahkum olmayın :).izinli aramada bulunanın bir miktarı devletin (bildiğim kadarıyla büyük bir kısmı) geriye kalan ufak kısım ise bulan kişinin.Yani atılan taş vurulan kuşa değmez böyle zengin olunmaz sayısal loto falan oynayın şansınız daha çok buna oranla :)

Haberin hemen altına google reklamı yapıştırmıs :D
"kiralık dedektor" :D

> Bu haberden sonra metal dedektörleriyle tarihi oldukça köklü olan
> ülkemizin topraklarında arayışa çıkmak kulağa hiç de saçma gelmiyor.

diye yorumda bulunmuş chip online...

Türkiye'de define bulsan polis - jandarma ensene yapışır, üstüne bir de izinsiz arama yapmaktan, tarihi eser kaçakçılığından para cezası yer, bitmedi - üstüne bir de 2-3 yıl hapis yatarsın.

Ne güzel, İngilizler 1 milyon dolar ödül veriyorlar bulana... Böyle ödül Türkiye'de yok tabi ki - nereden mi biliyorum - olsaydı herkes metal dedektörü ile arama yapardı da ondan. :)

insanlar saçma sapan işlerle zengin oldu biz sürün :D

Aman abi toprağın altında kalsın çok daha makbul

arkadaşlar bir yanlış anlaşılma var yorumladan birinde üstüne 3,4 yıl hapis yatarsın demiş hayır bu yalan eğer define bulunuyorsda bunu gerekli mercilere haber verirsen türkiyedede ödül var ama bürokrasi yüzünden ödül oldukça geç alınıyor o yüzdende insanlar diğer yönteme başvuruyor

Valla bizim köyde de tarladan topraktan çanak çömlek çıkıyormuş ama tabi bizim köydekiler onları hep yanlışlıkla kırıyormuş...bu işle uğraşan varsa onunla birlikte bizim köyde bu tür şeyleri aramaya çıkalım...tabi başka şeyler daha varmış...

biz olsak teneke çıkar oradan :D

arkadaşlar bir yanlış anlaşılma var yorumladan birinde üstüne 3,4 yıl hapis yatarsın demiş hayır bu yalan eğer define bulunuyorsda bunu gerekli mercilere haber verirsen türkiyedede ödül var ama bürokrasi yüzünden ödül oldukça geç alınıyor o yüzdende insanlar diğer yönteme başvuruyor
________________

sonuç olarak yine aynı konuma çıkıyor. Define bulduysam ceza alıyorsun çünki arama iznin bulunmuyor. Arama izni almak içinde bir ton masraf etmen gerekiyor ki işin ucunda sadece eski bir çömlekle kalakalmak da var. Hatta onuda bulamamak var. Şimdi öyle yada böyle devlete masraf edeceğine göre. Önce masraf edip boşmu kalırsın ? yoksa önce defineyi bulurum sonra haber ederim mi dersin ? Sonra haber edersen hapse girersin. Önce haber edersen % 90 batarsın çünki define bulma ihtimalin % 10 kadar düşük bir rakamdır. Evet kesinlikle ucu hapse yada yüklü bir cezaya çıkıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play