Safari'nin açığı Microsoft'u harekete geçirdi

Microsoft, Windows kullanıcılarını "şimdilik" Safari kullanmamaları konusunda uyardı.

Safari'nin açığı Microsoft'u harekete geçirdi
Microsoft'a göre, Safari'deki açık masaüstünüzü bu hale sokabilir. Ayrıntı için tıklayın...

Microsoft, yayınladığı bir güvenlik uyarısı ile, Windows kullanıcılarına, en azından bir süre için Safari kullanmamaları tavsiyesinde bulundu. Uyarının nedeni ise, Safari'nin "garip" bir şekilde, bazı kullanıcıların masaüstünü çok sayıda küçük EXE dosyası ile doldurması. Şirket bu tehlikeyi "blended threat" adıyla tanımlıyor.

Uyarıya göre, Windows kullanan bir sistem Safari tarayıcısı ile tuzak içeren bir siteye giriş yaptığında, hiçbir uyarı olmaksızın çok sayıda şüpheli EXE dosyası masaüstüne indirilip çalıştırılıyor. Microsoft'un uyarısı, konu hakkında yapılan incelemeler tamamlanana ve MS veya Apple tarafından bir yama yayınlanana kadar, Safari'nin kullanılmaması yönünde.

Microsoft her ne kadar Safari'nin kullanılmaması uyarısı yapsa da, yayınlanan uyarıda altı çizilen küçük bir detay var: Eğer Safari'nin varsayılan indirme konumunu değiştirdiyseniz, bu tehlikeden etkilenmeniz söz konusu değil.

Apple'ın güvenlik uzmanları ise konuya biraz daha sakin yaklaşmayı tercih ediyor. Onlara göre bu sorun aslında kayda değer bir tehdit oluşturmuyor ve ilerleyen zamanlarda mutlaka giderilecek. Ancak acele etmek gibi bir niyetleri olmadığı da açıkça ortada.

Microsoft'un konu ile ilgili açıklamasını burada bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

hayır bn safari kullanıyorum masaüstü tertemiz NE MOZİİLLA NE EXPLORER Sadece SAFARİ tek geçerim :)

bir tarayıcı veya bir indirme yöneticisini kurduğumda bilgisayarıma varsayılan olarak gelen indirme uzantısını değiştirmek oluyor ilk işim.çünkü neden masa üstü olsun ki.bir kere zaten windows ta arşiv olarak saklayacağımız hiçbir şeyi c sürücünün uzantısı olan bir yere koymamak gerekiyor.özellikle belgelerim klasörü kadar saçma bir şey olamaz.format sonrası silinecek bir şey neden c de dursun ki.

safari her yönü ile bir numara bence.hızlı güzel ve işlevsel.

ya da sorun exe oluşturduğu için windowstan da kaynaklanıyor olabilir!

Safariyi bende indirdim kullandım hızlı ama fonksiyonları çok kötü...

Sonuçta arkadaşlar, alenen Safari de kocaman bir delik var diyor Microsoft. Yani bir siteye girdiğinizde virüslü bir EXE dosyasıyla ekranınız dolabilir ve hepsi aynı anda çalışabilir.

Tabi Apple'cıların acele etmemesi gayet normal, keza alışık değiller onlar. Cahiller virüsler neler yapabilir sistemlerine diye.

ACaba windows birgün sakın internet explorer kullanmayın içerisinde barındırdığı activexler dolayısıyla birsürü virus ve trojan ile dolabilir bilgisayarınız bekleyin güncelleme yapacaz bu arada firefox yada opera kullanın yada sadece msnde gezin :D diyecek mi ?

safari iyi hızlı ama firefoxu hiçbişeye değişmem.günümün yarısından fazlası firefox içerisinde geçiyor.eklentileri ile bütün ihtiyaçlarınızı gideriyor.firefox kullanın sıkıntı yaşamayın(ara sıra flash sayfalar sorun veriyor ama gülü seven dikenine katlanır(gerci onada çözüm var)).exploreri sistemden kaldırma ihtimalimiz olsa daha mutlu olacağım ama :D

biraz daha iyi olabilir ne olursa olsun mozillayı değişmem.

evet bendede safari vardi ayni sorunlar benim basimada geldi masaustunde o kadar cok vardiki silmek bayagi zaman aldi evet kesinlikle simdilik saglikli degil

aynen bendede oluştu. PS romları araken birden download bölümünde bir yığın dosya çıktı. masaüstüne yığıldı herşey. bundan sonra safariyide sandboxie üzerinden açacağım.

ben safari kullanıyorum daha bi sorun olmadı.

firefox forever

efendim fırsattan istifade oluyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir