Sağda solda şarj aleti aramak istemeyenlere

Sağda solda "Nokia şarjı var mı?" diye gezinmekten sıkıldınız mı? O zaman bu haber sizi sevindirecek

  • Halil Mollaoğlu
Sağda solda şarj aleti aramak istemeyenlere
Cep telefonu şarj cihazı: Artık tek bir birime dönüşüyor.

Uluslar Arası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve cep telefon üreticileri evrensel bir şarj cihazı üzerinde anlaşma yaptı. ITU, evrensel şarj biriminin (UCS: Universal Charging Solution) yerine micro-USB arayüzünün kullanılmasına karar verdi. 2010'un ortasından itibaren yeni standarda uyumlu ilk cep telefonları temin edilebilecek.

Tekil şarj cihazı hem gereksiz adaptörü kullanımının önüne geçiyor hem de cep telefonunun bekleme modundaki enerji tüketimini yüzde 50 oranında düşürüyor. Gerçi standart cep telefonu üreticileri için bağlayıcı değil; fakat aralarında Nokia , Sony Ericsson, Apple, Motorola ve LG'nin bulunduğu Top 10 listesindeki üreticilerin hepsi Avrupa Birliği'nin verdiği kararla 2009'un ortasından bu yana zaten evrensel bir şarj cihazı (yine micro-USB) üretmekle yükümlüler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bu nokia şarzıyla ilgili şunu sölemek istiyorum.herkezde nokia oldugu için şarz sorun olmuyor bölece şarz ve nokia birbirini besliyor ama bu micro usb işi çok güzel oldu

Yerinde bir karar oldugunu düsünüyorum. Örnegin benim kullanmadigim eski telefonlarima ait bir cok sarj cihazim mevcut. Bunlarin gidecegi yer cöplük.

Bir çok telefonda varUSB var ama şart etmiyor.
Bazılarında şarj oluyor...

İşte bu güzel haber! Bunca zaman bir standart altında toplanmaması hataydı zaten:)

cok iyi olur

merhabalar ,size tavsiyem HERTÜRLÜ BATARYAYI DOLDURAN cihaz var örneğin :cep telefonu,fotoğraf makinesi bataryaları hepsini şarj edebiliyorsunuz artı ve eksi kutuplarını ürün üzerindeki metal yerlerin e uygun şekilde temas ettirerek bir nevi volt ölçer cihazı gibi ama elektronik aksamlı değil,marka yazmakta sakınca yoksa moon power adı, kablosuz prize giriş yeri katlanabiliyor portatif oluyor ,ürün çin malı.
21 May 2009 05:53
Not:Eski konu; http://www.chip.com.tr/galeri/Nefret-ettigimiz-20-teknoloji_962_1.html

bence şarj aletleri artı olarak satılır gibime geliyo abi bu tel 200 lira şarjlı 230 sana 220 bırakırız

Çoktan olmalıydı bu...

Sen de yorum yaz