Sahibini zengin eden virüs!

Macintosh'a virüs girmez denirken bir anda ortaya çıkan bu zararlı, sahibini zengin etti!

Sahibini zengin eden virüs!

Hüseyin Cem Köylü

Nisan ayında yüzbinlerce Mac'i etkileyip kendi botnet ağına bağlayan Flashback zararlısı, Apple'ın yayınladığı bir araç ile silinmişti. Symantec'in yayınladığı verilere göre, Flashback, yaratıcılarına ufak bir servet kazandırdı: "Analizlerimiz sonucunda gördük ki, Nisan başından itibaren üç haftalık bir periyotta, botnet ilgili bilgisayarlarda 10 milyonun üzerinde reklam gösterdi fakat kullanıcıların ufak bir kısmı, yaklaşık 400.000 tık, reklamlara tıklamış."

Symantec, Flashback-bazlı reklamlardan, zararlının yaratıcısının yaklaşık 14.000 dolar gelir elde ettiğini tahmin ediyor. 600.000'in üzerinde bilgisayara bulaşan Flashback sadece 10.000 kadar bilgisayara reklam özelliğini de kurabilmişti. Eğer bu özelliği bulaştığı tüm Mac'lere yükleyebilmiş olsa elde edeceği gelir milyonlarca doları bulabilirdi.

Symantec şu sözleri de ekliyor: "Tık-tık botnetleri aslında yeni şeyler değil; yıllardir Windows PC'lerin başını ağrıtıyorlar. Fakat Mac'lerin pazar payı artmaya başladıkça, yakın gelecekte daha fazla Mac-hedefli benzer botnetler göreceğimize şüphe yok."

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Virüs girmez diyenlere ibret olsun.

elma 90'li yillara geri dønecek :)

Eskiden girmedi ne bilsin insanlar yeni virüsler çıkmadan

Virüssüz Bilgisayar Olmaz bırak virüs olsun ki bilgisayarın tadı Çıksın :)

Virüsten %100 korunma diye birşey yoktur.

cok onceden vardi virusleri mac osxin yeni degilki.

"Mac'lerin pazar payı artmaya başladıkça, yakın gelecekte daha fazla Mac-hedefli virusler göreceğimize şüphe yok."

400.000 şaşkın da reklamlara tıklamış. Okurken koptum valla.:))

Aynen. Virüsten %100 korunma yoktur. Fakat MAcintosh bilgisayarlar bu konuda sanırım en direnişci :) Kuşkusuz ileri dönemlerde Botnet ler bütün Mac lerin başını ağrıtacaktır..

pardus demiş birileri :) sonuçta oda bir işletim sistemi onun diğerlerinden hiçbir farkını göremiyorum.Linuxta derlenen "c" kodlarını hiç duymamış gibi konuşmayın!.Virüs dediğin canlı kanlı birşey değil oda bir programcık basitten düşünün kafanız yorumasın ;)

Mac'lerin pazar payı artmaya başladıkça, yakın gelecekte daha fazla Mac-hedefli virusler göreceğimize şüphe yok."

demis arkadas söyledikleri tam anlamiyla dogru yorum begenmede +00 % 25 var ilginc nasil bir beyin yapisina sahip buna begenmedim basan. Mac tek korumasi kullanici parlasi sormasi onuda astilar zamanla daha cokta asicaklar neticede yazilim ve mutlaka 1000 lerce hatasi ve acigi vardir. Ha unutmusum yönetici parolasi gerekiyor ya onuda merak etmeyin geciyorlar nasil osla olmadi market geldi ileride imzasiz market harici yüklemede yasaklanir tam olur maclari jailbreak icin ugrasir dururlar komedi ya.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir