Sahte anti-virüslerin durdurulamaz yükselişi

Böyle bir uyarı gördüyseniz durun, tıklamayın! Gerçekten tehlikedesiniz; ama bambaşka sebeplerden...

Ekranda beliren ani uyarı pencerelerine kanmayın
İzniniz olmadan kimse bilgisayarınızı tarayamaz

Kendisini anti-virüs olarak tanıtan zararlı yazılımlar kullanıcıların başına bela oluyor. Ekrana gelen uyarı pencereleri "Sisteminizde çok tehlikeli bir virüs bulundu! Silmek için tıklayın!" türü mesajlarla kullanıcıları kandırıyor. Bilgisayarının ve verilerinin zarar görmesinden korkan kullanıcı bağlantıları takip ettiğinde sahte bir anti-virüs yazılım firmasının sitesine varıyor. İşte bu sahte sitede, kullanıcıya anti-virüs yerine virüs satılıyor. Kullanıcı hem kredi kartı bilgilerini çaldırmış oluyor, hem de sistemini korumak isterken bilgisayarının kontrolünü de elden yitirmiş oluyor.

Gerçek bir anti-virüs firması yaptığı açıklamada 2008'in ilk çeyreğinde buldukları 1000 sahte anti-virüs'e karşılık, 2009 yılının ikinci çeyreğinde bu sayının 374.000'e ulaştığını belirttiler. Sahte anti-virüs satışlarının günlük getirisinin 10.000 dolardan fazla olduğu belirtiliyor.

Hiçbir anti-virüs firması kullanıcıların bilgisayarını izinleri haricinde tarayamaz. Bu kural, ücretli ya da ücretsiz bu bütün gerçek anti-virüsler için geçerlidir. O yüzden internette gezerken, ekrana aniden gelen ve sisteminizin tehlikede olduğunu belirten reklam pencerelerine kanmayın ve sakın satın almayın veya bilgisayarınıza kurmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Bu tuzağa ancak yeni bilgisayar kullanıcıları düşer.

aman dikkat :D eset yakalar kaspersky bakar :D:D

AnilClarte yazmış:
"aman dikkat :D eset yakalar kaspersky bakar :D:D
Bugün 13:02"

Tam tersi, Kaspersky yakalar, Eset bakar.
Çünkü , eski bir Eset kullanıcısıyım....

bilgilendirme için saolun(zaten bilinmeyen,dandik ve önerilmeyen yazılımları kurmam)

kaspersky internetsecurity 2010 kurun birazda uyanik olun chip.com.tr nin de dedigibi sazan gibi heryere tiklamayin tanimadigniz e-mail leri acmayin silin attin.
güvenilir olmaya yerlerden indirdigniz programlari kaspersky`de güvenli bölümde acma imkani var program trojaner bile olsa pc ye bulasma olanagi yok gibibisey.
online bankin islemlerinizde mutlaka kasperskynin sanal klavyesini kullanin.
uyanik olun su uyur düsman uyumaz

Eset kullanıcısıyım. şirkette 69 pcde nod 32 lsianslı ve kaspersky sistemi kasar eset kasmaz. eset yeter

XP Antivirus'de öyle

yeni şuan bu saatte çıkanı ne yakalr nede engelleyebilirler boşa üstün görünmeye çalışmayın. dediğiniz yazılımlarında tamamen başarısız olduğu ve canımıza okuduğu çok durum var bu konularda.

Bilgisayarınızı Kaspersky Interne Securitynin güvenli kollarına bırakın içiniz rahat etsin.Ayrıca Tarayıcılara eklediği kendi sanal klavyesi sayesinde şifre güvenliğiniz 1 kat daha artıyor.

mutlaka spyware sitem var oradan taratırım kaspersky ücretsiz yapıyor ve nod32 antivirüs sitemi çok tavsiye ederim özellikle laptoplara

Bir siteden buna benzer bir virüs bulaştı maalesef ne nod32 4.0 silebildi ne de kaspersky internet security mecburen format atmak zorunda kaldım.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Ekranda beliren ani uyarı pencerelerine kanmayın
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir