Sahte antivirüsler çoğalıyor.

Sahte antivirüs programları yaygınlaşıyor. Her gördüğünüz uyarıya inanmayın...

Sahte antivirüs gerçeği...
Windows arayüzü kullanan bir antivirüs...

Google'ın yaptığı bir açıklama sahte antivirüs programlarının internette yaygınlaştığını ortaya çıkardı. 13 ay süren araştırmalar sonucunda 240 milyon internet sayfasına bakan Google, 11.000 alan adının bu gibi sahte antivirüs programı dağıttığını saptadı. Bu gibi programlar internetteki kötü yazılımların %15'ini dağıtıyor.

Binlerce çeşit sahte antivirüs programı olmasına rağmen hepsi aynı şekilde çalışıyor; bilgisayarda kötü yazılım olduğunu söyleyip, programı satın almanız için kullanıcıyı rahatsız ediyor.

"Yeni sahte antivirüs programları JavaScript'i kullanarak kendisini Windows arayüzü olarak gösterebiliyor. Hatta bazıları bilgisayarın hangi işletim sistemi tarafından kullanıldığını anlayıp, arayüzünü ona göre de değiştirebiliyor."

Nasıl saklanıyorlar?

Google'ın durdurma çabaları da yetersiz kalıyor...

Google insanları uyarmak için bu alan adlarını kara listeye alacak ancak sahte antivirüs geliştiricileri, programlarının bulunduğu alan adlarını çok çabuk değiştirip böyle engellemelerden kaçabiliyorlar.

Google'ın haberine göre dürüst antivirüs yazılımcıları da bu gibi programları saptamada güçlük çekiyor. "Şekil değiştirme" adı verilen bir teknikle uygulamalar eşsiz gözüküyor ve kötü yazılım taramalarından kaçabiliyorlar.

Amerika'da 6 kişi ve 2 şirket sahte antivirüs yazılımı konusunda suçlu bulunup cezaya çarptırıldı, bunların içinde WinFixer, WinAntivirus, DriveCleaner, ErrorSafe ve XP Antivirus gibi sahte yazılımlar da bulunuyor. Bu davalar sonucunda da Ohio'daki ByteHosting'e Haziran 2009'da 116.697 dolar para cezası verilmişti.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

aslında internet için basit ve çok ucuz bir makina olacak, vede diğer gerçek işler için ise güçlü bir makina olacak, güçlü makinaya da hiç antivirüs ve firewall kurmayıp saf güç ile çalıştırmak lazım ve kesinlikle internete bağlı olmayacak, kurulum ve denemeleri de, internete bağlı olan ucuz makina üzerinden yapmak lazım, antivirüz ve firewall da gene ucuz makina üzerine kurulmalı...

kimse bana bu iş pahalı demesin, herkes cep telefonuna 500 - 600 hatta 1000 tl veriyorken bu sisteme pahalı demek mantıksız olur...

en ucuz bir makinayı 500 - 600' e toplamak mümkün artık...

saygılarımla...

evet aşırı derece yaygın ve bilinsiz veya bilgisayardan tam anlamayan kullanıcıların pclerini resmen esir alıyor.

ehliyetsiz bir sürücünün araç kullanması gibidir bilinçsiz bilgisayar kullanıcısı. Her gördüğünü tıklayı indirmek ister sonunu düşünmeden...

Her bulduğunu tıklamayıp indirmeyeceksin.

߀nce ESET kaspersky norton avg f-secure F-prot avira... gibi anti virüsler işimizi kolaylaştırabilir tanınmış markalardır.. onları yükleyin gerisini onlara bırakın :) ama ben size avg internet security öneririm. firewall dışrdan gelen saldırıyı geldig yre geri gönderip o saldırgan kişinin ipsini buluor.. YADA EN GÜZEL MİCRSOFOTUN KENDİ ANTİ VİRÜSÜ MİCRSOFT SECURİTY eSSentials.

SAYGILAR..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost