Sahte antivirüsleri ve araçları tanıyın!

Sahte antivirüsler ve sistem temizleme yazılımlarının tuzağına düşmemek için nelere dikkat etmeli?

Sahte antivirüsleri ve araçları nasıl tanırsınız?

Bilgisayarınızı zararlılardan uzak tutmak ve düzenli olarak temizlik işlemlerini yapmak elbette oldukça önemli bir iş. Piyasada bu işleri yapmanızı sağlayacak harika yazılımlar bulmanız mümkün, ancak ne yazık ki birçok kişi, dikkatsizliğinizden faydalanarak size önemli gibi görünen, ama aslında hiçbir şey sunmayan programlar teklif ediyorlar.

Bazı uygulamalar sisteminizi temizleyeceğini ve onu hızlandıracağını iddia ederken bazıları, sisteminizde virüs bulduğunu ve ücretli sürümü satın almanız halinde onu temizleyeceğini iddia ediyor. Bazıları sisteminize zararlı bile indirebiliyor.

İşte bu tür sahte araçları indirmeden önce bakmanız gerekenler ve onları tanımanın yolları.

Sahte sistem temizliği araçları

Bu tür uygulamalardan biri olan MacKeeper, sisteminizi temizleyeceğini iddia ediyor ancak bunu pek başaramıyor. Araç hem birkaç güvenlik açığıyla geliyor, hem de sistemleri yavaşlattığı kanıtlanmış bulunuyor. Uygulama içerisinde OS X ile birlikte başlayan programları seçmeye yönelik bir işlev var; ancak bunu OS X ile yapmanız zaten mümkün.

Benzer şekilde MacKeeper'in uygulamaları güncelleme işlevine de ihtiyacınız yok. Bunu Mac App Store'dan yapabiliyor ve gerektiğinde bu konuda uyarı alabiliyorsunuz.

Yazılımın web sayfasındaki şu cümle ise adeta onu ele veriyor (çeviri): "İnternet, Mac güvenliği için en korunmasız yerdir." Antivirüs sağlayıcınızın sizi korkutmaya çalışmaması, aksine size güven sağlaması gerekiyor.

Kısacası MacKeeper, size sisteminizle zaten yapabildiğiniz işlevleri parayla sattığı gibi, ek olarak hiçbir şey sunmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ücretsiz bir programa çift tıkla next, next, nex... TAMAM. Sonra da "aaa. bu nereden çıktı?"

@Metinolmetin Malware veya Adware denilen bu bulaşıcı keneleri bilinçsiz kullanıcılar davet ediyor, çok haklısın ama elbette hırsızın da suçu var!! Freeware olan bir çok uygulamalarda adware denilen bu pis yazılımı da geri planda ekleyen tüm şirketlere lanet olsun.

Windows kullanıcılarının yükü: antivirüs, bakım programları (ikiside hiç bir işe yaramıyor) bilgisayara format atma zorunluluğundan o kadar programı yeniden kurma zülmü. Linux Mint kullanıyorum bunların hiçbirisi yok, daha bugün mause pilinin zayıfladığını uyardı ve sağ altta %5 pili kaldığını bildiriyor. Yanına Windows kurmadım bile ama Photoshop kullanıyorum ve Windows oyunlarını oynuyorum (WİNE sayesinde). ama ben gerçek bilgisayar efsanesinin devamı olan: Amiga 4.1 kuracağım. sadece 30 Dolar

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Sahte antivirüsleri ve araçları nasıl tanırsınız?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir