Sahte Chrome güncellemesine dikkat edin!

Chrome 24 ile beraber ortaya çıkan bu "güncellemeler", kullanıcıların canını çok yakacak!

Sahte Chrome 24 güncellemesi ortalığı karıştırdı

Chrome'un Google tarafından 6 haftada bir güncellenmesi, bilgilerinizi çalmak isteyen kötü niyetli hacker'ları da harekete geçiriciyor. Geçtiğimiz Perşembe yayınlanan Chrome 24 ile beraber ortaya çıkan sahte Chrome güncellemeleri, sizi tuzağa düşürmeye çalışıyor.

Çeşitli web sitelerinde "Google Chrome'a yükseltin. Son güvenlik güncellemeleriyle korunduğunuzdan emin olun." gibi mesajlarla sunulan sahte Chrome'u indirmeye çalıştığınızda web tarayıcınız her zamanki gibi sizi bu indirmenin zararlı olabileceği konusunda sizi uyarıyor. Bu uyarıyı geçip "google_chrome_update.exe" adındaki trojanı indirip çalıştırmanız halinde çeşitli çevrimiçi hırsızlık olaylarının kurbanı olabiliyorsunuz.

Güvenlik araştırma şirketi GFI, zararlının Zeus botnet'ine DNS istekleri gönderdiğini söylüyor. Güvenlik araştırmacısı Chris Boyd, "kısacası bunun bilgisayarınızın yanından bile geçmesini istemezsiniz" diyor ve Chrome güncellemelerini takip eden kullanıcılara Google Chrome destek sayfasını takip etmelerini öneriyor. GFI'dan antivirüs ürün müdürü Dodi Glenn, geçmişte, 2011 ve 2012'de Firefox'un da birkaç sahte güncellemesinin çıktığını hatırlatıyor ve bu tür saldırıların gelecekte de yaşanabileceğinin altını çiziyor.

Bu tür saldırılardan korunmanın en temel yolu ise web tarayıcınızı kendi resmi web sitesinden veya güvendiğiniz, ünlü bir kaynaktan indirmek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Chrome zaten kendi kendine güncelleme yapıyor, ikinci bir yerden güncelleme yapmanın bir mantığı yok, gidip de beta sürümünü indirmeyecekseniz.

@16 Oca 2013 14:08 sen de olmasan mahvolduk bu internet çukurunda.

Bu yeni sürümü hiç sevmedim sayfa yenilerken veya yüklenirken ekranda karecikler oluşuyor :-/

@16 Oca 2013 18:28 Arkadaş bilmeyenler olabilir öyle değil mi daha hala Internet Explorer' dan başka internet tarayıcısı olduğunu bilmeyenler var.

hakkında bölümünü kullanamıyorlar mı bu insanlar

Herkesi kendiniz gibi bilmeyin!

Sağ üstteki üç çizgiye basıp ayarlara gelin sonrada yardım kısmına basın güncelllesin otomatikman :D

Chrome guven gerisini merak etme sen arkada koca google var 1 numarali browser firefox atin gitsin bes para etmez

firefoxu sildim chrome gectim 1 seneden beri kulllaniyorun ooh beee anladimki bana kafayi firefox yedirttiriyormus zirt pirt cöker kendini güncellemez kisacasi beni dinleyin bu piyasada 1 numarali google chromedir gerisi cööp

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir