Sahte güvenlik yazılımları zengin ediyor

Sahte antivirüs yazılımları, programcılarına servet kazandırıyor. En azından Panda böyle diyor...

Sahte güvenlik yazılımları zengin ediyor
Sahte antivirüs yazılımlarının tek amacı paranızı almak!

Güvenlik devlerinden Panda, yayınladığı son raporda, internette cirit atan sahte antivirüs yazılımlarının, programcılarına sadece bir ayda 11 milyon Euro kazandırdığını iddia etti. Şirket, 4 ay 2 hafta boyunca 2.000 bilgisayar üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, yaklaşık 70.000 sistemin bu tip yazılımlardan zarar gördüğünü tespit etmiş. Bu da, yaklaşık yüzde 3'lük bir orana denk geliyor.

Panda, raporun devamında, dünyada 1 milyar bilgisayar bulunduğunu söylüyor ve yüzde 3'lük oranı bu rakama uyguluyor. Sonuçta da, yaklaşık 30 milyon bilgisayarın bu tip yazılımlardan etkilendiğini belirliyor. Her bir yazılımın ortalama 50 Euro olduğunu varsayan şirket, sahte yazılımların 4 ay 2 hafta boyunca programcısına 50 milyon Euro kazandırdığı sonucuna ulaşıyor. Bu da aylık 11 milyon Euro gelir anlamına geliyor.

Panda'nın hesabını beğenmeyenler de var

Panda'nın raporunu doğru bulmayanlar da var...

Sahte güvenlik yazılımlarının büyük bir tehdit olduğunu zaten herkes kabul etmiş durumda. Ancak Panda'nın "finansal" hesabına karşı çıkanlar da yok değil. Diğer bir güvenlik şirketi olan Sophos'tan Graham Cluley, Panda'nın hesabını gerçeğe uygun bulmadığını açıkça söylüyor. Cluley'e göre sadece 2.000 bilgisayar üzerinde yapılan bir araştırmayı tüm dünya üzerindeki bilgisayarlara adapte etmek hiç de doğru değil.

Sahte güvenlik yazılımları çoğu zaman porno ya da warez içerikli siteler ziyaret edildiğinde ortaya çıkıyor. Açılan bir pop-up pencere sistemin çok sayıda zararlı tarafından ele geçirildiğini söylüyor ve kullanıcıları aslında olmayan bir güvenlik yazılımı satın almaya yönlendiriyor. Bu sözde yazılımlar da, Panda'nın raporunda da belirtildiği gibi ortalama 50 Euro talep ediyor.

Bu tuzağa düşen kullanıcılar, eğer şansları varsa sadece 50 Euro'larını kaybediyor. Ancak bazı durumlarda bu tip yazılımların banka bilgilerine kadar hemen her türlü önemli bilgiyi ele geçirdiği de biliniyor.

Galerimizde, Panda tarafından yayınlanan ve kullanıcıları tuzağa düşürmeyi amaçlayan birkaç sahte uyarı ve güvenlik yazılımını bulabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yazın pandayla tanıştım iyikide tanıştım hiç bir korkum olmadan her siteyi rahatlıkla geziyorum çevremdeki kişilerede öneriyorum onlarda çok memnun kaldılar iyiki varsın panda

en iisi kaspersky

iyi de o sahte yazılımları bulaşan 2000 sistemden hepsi satın mı alıyor ki?insanlar normal yazılımların bile orijinallerini kullanmıyorken,bilgisayarda pop-up şeklinde 'sisteminizde virüs var,bu programı satın alın,temizleyin' diye saçma sapan uyarı veren programı mı satın alıyor?
ha bu tarz malware veya spyware'ler en tehlikeli olanlar bence ama yine de gerçeğe çok yakın gelmedi bana bu sonuçlar.

inandırıcı değil.

ben min bilgisayarıma kabuletmediğim halde kururldu nasıl olduysa anlamadım sonra bedava antvirüsdiye sevindim pc 250 trojen buldu silmek istedim satın almamı istiyordu sonra canımı sıktı kaldırdım
böyle sahtekarlara inanmayın

doğru panda lar çok iri yaratıklardır birgün kaygan bir virüse basıp ayağı kaydığında üzerime ne düştü diye bağırma sakın çünki panda dünyada bulabileceğin en beceriksiz koruma yazılımlarından birisidir. Geleni geçeni buyur eder hiç haberin bilem olmaz. Bakmışsın ki masaüstünde misafirler program files' i sehpa yapıp oturmuş poker partisi veriyorlar, yavru trojanlar daaaa onlara çay kahve servisi yapıyor. EEEEEeeee misafirlerden sonra temizlik işi başlar artık; köşe bucak tarama ardından büyük temizlik formaaaaattttt. Kusura bakma ama senin ki de sanırım ilk görüşte aşk daha önce hiç virüs programı görmemiş ki zavallım

Sen de yorum yaz