Sahte güvenlik yazılımlarına yakalanmayın!

Milyonlarca bilgisayara sızan sahte güvenlik yazılımlarının ardında yatan tüm gerçekler burada...

  • Selim Öztürk
Sahte güvenlik yazılımlarına yakalanmayın!

İnternet, sunduğu sayısız avantajına rağmen, içerisinde barındırdığı tehdit unsurlarıyla da oldukça dikkatli olunması gereken bir mecra. Bu nedenle internete bağlanan kullanıcıların verilerini korumak için mutlak suretle güvenlik yazılımlarını bilgisayarlarında bulundurmaları şart.

Ancak antivirüs ya da benzeri güvenlik yazılımlarını kurmakla da kullanıcıların işi bitmiyor aslında. Bu yazılımları sürekli güncel tutmak, belirli aralıklarla bilgisayarlarını taramadan geçirmek bu işlemlerden sadece birkaçı.

Fakat güvenlik yazılımlarını bilgisayarınıza kurarken yazılım tercihinizi de doğru yapmanızda sonsuz fayda var. Bilindiği gibi dünya çapında haklı şöhrete sahip olan güvenlik yazılımlarını kullanmanızda hiçbir sakınca yok; buna rağmen adı duyulmamış ve genelde kendini güvenlik yazılımı olarak kullanıcılara lanse eden birçok yazılım, aslında kullanıcılara virüslerden bile daha fazla zarar verebilmektedir.

Bu nedenle bu makalemizde, virüslerden koruduğunu sandığımız, ancak bizi onlardan bile daha fazla tehdit eden sahte güvenlik yazılımlarını mercek altına alıyoruz. Basitçe bu sahte yazılımların nasıl çalıştığını, ve bu yazılımların kısa bir listesini sizlerle paylaşacağız.

Sahte antivirüs yazılımları nasıl çalışıyor?

Sahte güvenlik yazılımlarının en önemli özelliklerinden biri, kendisini fazlasıyla promosyon işlerine adaması ve kullanıcıların gözlerinin içine girmek için özellikle çaba göstermesi denilebilir.

Bu tip yazılımları bilgisayarınıza kurduğunuzda aslında internet üzerinde bulunan bir tehdit unsurunu da bilgisayarınıza kendi elinizle yüklemiş oluyorsunuz. Önce kendini 'bilgisayarınıza virüs sızmış durumda, ama x güvenlik yazılımıyla bu dertten kolayca kurtulabilirsiniz' şeklinde gösteren sahte güvenlik yazılımı, böylece kullanıcıların o an virüsten kurtulmak istemesiyle bilgisayara yükleniyor.

Bir diğer sahte yazılım tipi ise size sisteminizi tamamen virüs taramasından geçirmeyi vaat ediyor. Bu tarama işlemi sona erdiğinde ise kullanıcıların karşısına virüs olarak addedilen sayısız dosya çıkıyor. Ancak tam bu noktada 'eğer bu virüsleri temizlemek istiyorsanız, bu yazılım tam sürümünü satın almanız gerekiyor' şeklinde bir uyarı alıyorsunuz.

Böylece sahte güvenlik yazılımı, kullanıcılara sunduğu sahte sonuçlarla kullanıcıların cebinden paralarını rahatlıkla alabiliyor.

İşte sakınmanız gereken o yazılımlar

Geçtiğimiz yıl itibariyle yaklaşık 394.000 farklı bilgisayara ulaşmayı başaran AntiVirus 2009 isimli sahte güvenlik yazılımını tespit eden ve ortadan kaldıran Microsoft, problemin kısa süreli de olsa önüne geçmiş olsa da, binlerce kullanıcının bilgisizliği ya da dikkatsizliğini kullanarak bilgisayarlara sızan Antivirus 2009 ve türevi sahte güvenlik yazılımları, yakın gelecekte de daha çok can yakacak gibi görünüyor.

Şimdi isterseniz sakınmanız gereken ve dünya çapında binlerce bilgisayara sızmayı başaran bu sahte güvenlik yazılımlarının ilk 4'üne bir göz atalım:

1. Infamous Antivirus 2009
2. Spyware Protect 2009
3. PC Antispy
4. WinDefender

Şimdi isterseniz bu yazılımlara kısaca bir göz atalım ve kullanıcıları nasıl avlamaya çalıştığına tanıklık edelim.

Infamous Antivirus 2009

Özellikle bugünlerde yaygınlığını bir hayli arttıran Antivirus 2009, aynı zamanda Antivirus 10 ya da Antivirus 360 olarak da internette görünebiliyor.

Kullanıcılar bu yazılımı indirmek için ilgili bağlantıyı tıkladığında ve bilgisayarına yüklediğinde, aslında bir malware'yi de bilgisayarına sızdırmış oluyor.

Ve daha önce de dile getirdiğimiz gibi, taramadan geçirdiği bilgisayarlarda bulduğu 'güya' tespit ettiği virüsleri kullanıcılara gösteren yazılım, bu virüsleri kaldırmak için ise tam sürümünün indirilmesi gerektiğine işaret ediyor. Elbette bu yazılımın tam sürümünün belirli bir ücret karşılığında edinildiğini herhalde söylememize gerek yok.

Spyware Protect 2009

Conficker'ı artık bilmeyen bilgisayar kullanıcısı kalmadı gibi. Özellikle son aylarda popülaritesini bir hayli arttıran Conficker, o günlerde kullanıcılara adeta kabus gibi görünüyordu.

Conficker'ın bu kadar hızlı bir şekilde kullanıcılar arasında yayılmasına bir türlü akıl sır erdilemiyordu. Ancak daha sonra Conficker'ın aslında güvenlik yazılımı maskesi altında yayılma şansı bulduğu ortaya çıktı.

İşte bu yazılımların önde gelenlerinden biri Spyware 2009'du ve çalışma mantığı diğer benzerlerinden pek de farklı değildi. Kullanıcılardan tam sürümünün satın alınması istenirken, resimde görmüş olduğunuz pencereyle karşılaştıysanız, bu aynı zamanda Conficker virüsünü de bilgisayarınıza bulaştırdığınız anlamına geliyor.

PC Antispy ve WinDefender

PC Antispy

Bir diğer sahte güvenlik yazılımı da PC Antispy adını taşıyor. Diğer türdeşlerinde olduğu gibi bilgisayarları komple taramadan geçiren ve bulduğu virüsleri 'güya' kullanıcılarla paylaşan yazılım, aslında bilgisayarları temizlemek şöyle dursun, kullanıcıları tam sürümünü aldırmaya yönlendirerek onları maddi olarak da zarara sokmaya çalışıyor.

WinDefender

Fazlasıyla yayılma alanı bulan bir diğer yazılım ise WinDefender. Adı itibariyle Windows Defender'dan bir hayli esinlenen ve kullanıcıları daha çok adıy ve tasarımıyla kandırmayı amaçlayan WinDefender, böylece kullanıcıları kolaylıkla tuzağına düşürebiliyor.

Sonuç: Her güvenlik yazılımına güvenmeyin

Sonuç olarak bilgisayarınızı internetten gelebilecek olası tehdit unsurlarından korumak için güvenlik yazılımı kurmanız tek başına yeterli değil.

Kullanıcıların birçoğu, farkında olmadan bu tip sahte güvenlik yazılımlarını bilgisayarlarına kurabiliyor ve farkında olmadan aslında çok daha büyük bir tehdidi bilgisayarlarına sokuyor.

Bu nedenle güvenlik yazılımı seçiminiz son derece önemli ve güvenmediğiniz hiçbir web sitesinden herhangi bir yazılımı satın almamanızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Valla ben antivirüs olarak offical sayfalarından avast veya kaspersky kullaniyorum. güncelleştirmeleri microsoft sitesinden indiriyorum. sonra diğer programlara gelince ilk olarak anket v.s. tavsiye ediliyormu araştırıyorum varsa ona bakiyorum ve arada indireceğim programların boyutunada bakıyorum öyle indiriyorum. yani kısacası her ne kadar mükemmel olmasada ben böyle pc min güvenliğini sağlamaya çalışıyorum.:D

antikor adlı güvenlik yazılımını sanırım bazı arkadaşlar duymuşlardır. Bu program Türk yapımı olduğunu iddia edip sistem koruması konusunda oldukça da iddialı. fakat ben bu programı kullanmayı göze alamadım. çünkü oldukça iddialı olmasına rağmen kendi web sitesi dışında bir yerde adı sanı pek geçmiyor. bunun dışında yapabileceği söylenen şeyler sadece boş laf gibi duruyor yani hiç bir deneye dayandırılmıyor. CHİP TEN RİCAM BU ANTİKOR ADLI PROGRAMLA İLGİLİ ADAMAKILLI BİR TEST YAPMASI VE BİZİ AYDINLATMASI...

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

about:blank 2005

Ad Armor

AdDriller

Ad-Eliminator

AdProtector

Ad-Purge Adware & Spyware Remover

Ads Alert

ADS Adware Remover

Adware Agent

AdwareBazooka

Adware Cops

AdwareDelete

AdwareDeluxe

Adware Filter

Adware Finder

Adware Hitman

AdwareHunter

Adware-Nuker

AdwarePatrol

AdwarePro

AdwarePunisher

AdwareRemover

AdwareSafe

AdwareSafety

Adware Sheriff

AdwareSpy

AdWare SpyWare Blocker & Removal

Adware & Spyware Firewall

Adware/Spyware Remover

Adware Striker

AdwareTools

AdwareX

AdwareX Eliminator

Ad-Where 2005

Agent Spyware

AGuardDog Adware/Spyware Remover

AlertSpy

AlfaCleaner

AntiSpy Advanced

Anti-Spyware Blocker

AntiSpyware Soldier

AntiSpyZone

AntiVermins (AntiVerminser)

AntiVirusAdvance

Antivirus Email

AntiVirus Gold / AntiVirus Golden

AntiVirusPCSuite

Anti Virus Pro

AntiVirus Protector

Antivirus Solution

Anti-Virus&Spyware

ArmorWall

AVSystemCare
BestGuardPlatinum

Botsquash

BPS Spyware & Adware Remover

Brave Sentry

BreakSpyware

CheckFlow CheckSpy & Anti Spyware 2005

CleanX

Consumer Identity

ContraVirus

Copperhead AntiSpyware

CurePCSolution

CyberDefender

DIARemover

Doctor Adware

Doctor Adware Pro

Easy Erase Spyware Remover

Easy SpyRemover

Easy Spyware Killer

Elimiware

ETD Security Scanner

ExpertAntivirus

Fixer AntiSpy

Flobo Free Anti Spyware Clean

Freeze.com AntiSpyware

Froggie Scan

GoodbyeSpy

GuardBar

HitVirus
IC Spyware Scanner

InternetAntiSpy

Internet Cleanup

InternetShield

iSpyKiller

JC Spyware Remover & Adware Killer

KaZaaP

KillAllSpyware

KillAndClean

KillSpy

MalwareAlarm

MalwareScanner

Malware Stopper

MalwareWipe / MalwareWiper / MalwareWiped

MaxNetShield (MNS Spyware Remover & History Eraser)

Max Privacy Protector

MicroAntivirus

Mr.AntiSpy

MyNetProtector

MyPCTuneUp

MySpyFreePC

MySpyProtector

NeoSpace

NetSpyProtector

NoSpyX

Oxford Spyware Remover

PAL Emergency Response

PAL Spyware Remover

PC AdWare SpyWare Removal

PCArmor

PC Health Plan

pcOrion

PerfectCleaner

PestBot

PestCapture

PestProtector

PestTrap

PestWiper

Privacy Champion

Privacy Crusader

Privacy Defender

Privacy Tools 2004

Protect Your Identity

PSGuard

PurityScan /
PuritySweep

QuickCleaner

RazeSpyware

Real AdWareRemoverGold

RegFreeze

RemedyAntiSpy

RemoveIT Pro

Safe & Clean (Scan & Clean)

SafeWebSurfer

SamuraiSpy

Scan & Repair Utilities 2006

ScanSpyware

Scumware-Remover

SecureMyPC

Security iGuard

SlimShield

SmartSecurity

Spy-Ad Exterminator Pro

SpyAdvanced

Spy Analyst

Spy Annihilator

SpyAssassin

SpyAssault

SpyAway

SpyAxe

SpyBan

SpyBeware

SpyBlast

Spy-Block

SpyBlocs/eBlocs.com

SpyBouncer

SpyBurn

SpyBuster

SpyClean

SpyCleaner

SpyContra

Spy-Control

SpyCrush

Spy Crusher

SpyCut

SpyDawn

SpyDeface

Spy Defence

SpyDeleter

SpyDemolisher

SpyDestroy Pro

Spy Detector

SpyEliminator

SpyFalcon

SpyFerret

SpyFighter

SpyFirewall

SpyGuardian Pro

SpyHeal

SpyiBlock

SpyiKiller

Spyinator

Spy-Kill

Spy Killer

SpyKiller 2005

SpyKillerPro

SpyLax

SpyLocked

SpyMarshal

SpyNoMore

Spy Officer

SpyOnThis

SpyPry

Spy Reaper

SpyRemover

SpySheriff

SpyShield

Spy-Shield

Spy Sniper

Spy Sniper Pro

SpySoldier

SpySpotter

Spy Stalker

Spy Striker

SpyToaster

SpyTrooper

SpyVampire

SpyVest

SpyViper

Spyware & Adware Removal

Spyware Annihilator

SpywareAssassin

SpywareAvenger

SpywareBeGone

Spyware B1aster

Spyware Bomber

SpywareBot

SpywareCleaner

Spyware Cleaner

Spyware Cleaner & Pop-Up Blocker

Spyware Cops

Spyware C.O.P.

SpywareCrusher

Spyware Defense

Spyware Destroyer

Spyware Disinfector

SpywareHospital

SpywareHound

Spyware Immobilizer

Spyware IT

SpywareKilla

Spyware Knight

Spyware Medic

SpywareNo!

Spyware & Pop-Up Utility

Spyware & Pest Remover

Spyware Protection Pro

Spyware Quake

SpywareRemoval

Spyware Removal Wizard

Spyware Remover (aynı isimli 4 farklı yazılım var)

SpywareRemover (aynı isimli 2 farklı yazılım var)

Spyware Scrapper

SpyWare Secure

Spyware Sheriff

Spyware Slayer

Spyware Sledgehammer

Spyware Snooper

Spyware Soft Stop

Spyware Stormer

SpywareStrike

Spyware Striker Pro

Spyware-Stop

Spyware Suite 2005

SpywareTek / Spyware Removal System

Spyware Terminator (önemli not)

SpywareThis

Spyware Vanisher

Spyware Wizard

SpywareXP

SpywareZapper

SpyWiper

StartGuard

StopGuard

StopItBlockIt 2005

Super Spyware Remover

System Detective

SystemStable
TeoSoft Anti-Spyware

Terminexor

The Adware Hunter

The SpyGuard

The Spyware Detective

TheSpywareKiller

The Spyware Shield

The Web Shield

Titan AntiSpyware

TitanShield AntiSpyware

True Sword

TrueWatch

Trust Cleaner

TZ Spyware Adware Remover

UControl

Ultimate Cleaner

Ultimate Defender

Ultimate Spyware-Adware Remover

UnSpyPC

VBouncer/AdDestroyer

VirusBlast

VirusBurst

VirusBursters

VirusGuard

VirusRescue

WareOut Spyware Remover

WebSafe Spyware Secure

WinAntiSpy 2005

WinAntiSpyware 2006

WinAntiVirus 2006

Winhound Spyware Remover

Winkeeper

WinSOS

WorldAntiSpy

X-Con Spyware Destroyer

X-Spyware

Xmembytes AntiSpyware

Xspyware

XSRemover

ZoneProtect AntiSpyware
______________

Bi ara chip vermişti ücretsiz olarak Advanced System Protector budamı zararlı

Bende diyom neden bunları yükleyince PC virüs çekiyor.

arkadaş yazmışta yazmışvirüs girdin mi at formatı kurtul mikili sitelere girmecenniz ve adam gibi bir antivirüs programına bikerem tam para vericeniz gerisi size kalmış türkiyede lisanlı yazılımlara nekadar rağbet var chıp bunu araştırsın ben ce herkez çakallık peşinde ben de inkar etmiyorum kullanıyorum da bu gerçeklerle her kez yüzleşsin

arkadaşım "gel bak şu pc ye bişiler oldu" dediğinde ilk o zaman gördüm
diyom bu nasıl antivirüs?
ama para isteyince aklım dank etti :)

En sahtesi de NOD32 ve Kaspersky :P :D :)

Virüslerde antivirüs firmaları tarafından çıkarılıyor zaten bu danışıklı dövüşü bilmeyen kalmadı :)

synaptic mi symantec mi ne öyle bi virüs var antivirüs diye bedava indirtiyo kendisini sonra kredi kartı bilgisi istiyo kafadan 200 virüs buluyo gibi yapıyo bütün müşterilerim kurmuştu bunu tabi daha sonra lisanslı satın alın dediğimde bedava yokmu diyolar bedavası bak ne yapıyo gözünle görüyosun hala bedava diyosun deyince yav yap bişiler diyolar valla verin parasını kullanın lisanslı en iyiside avira diyorum ben tabi karar sizin genede

bir bilgisayarda iki virüs aynı anda çalışabilirmi ? hayır .. peki bir bilgisayarda iki antivirüs aynı anda çalışabilirmi hayır ... birbirlerini virüs olarak gösterebilirler ama lütfen aldanmayın... onlar sadece birbirlerini pc lerde virüs olarak gösteriyorlar, piyasada isim yapmış olan antivirüslerin tamamı birbirlerinin hisse senetlerine sahipler.. yani kim yada hangi marka satarsa satsın önemli değil. kazanan hepsi boşu boşuna tartışıyoruz sanırım..

bir bilgisayarda iki virüs aynı anda çalışabilirmi ? hayır .. peki bir bilgisayarda iki antivirüs aynı anda çalışabilirmi hayır ... birbirlerini virüs olarak gösterebilirler ama lütfen aldanmayın... onlar sadece birbirlerini pc lerde virüs olarak gösteriyorlar, piyasada isim yapmış olan antivirüslerin tamamı birbirlerinin hisse senetlerine sahipler.. yani kim yada hangi marka satarsa satsın önemli değil. kazanan hepsi boşu boşuna tartışıyoruz sanırım..

bir bilgisayarda iki virüs aynı anda çalışabilirmi ? hayır .. peki bir bilgisayarda iki antivirüs aynı anda çalışabilirmi hayır ... birbirlerini virüs olarak gösterebilirler ama lütfen aldanmayın... onlar sadece birbirlerini pc lerde virüs olarak gösteriyorlar, piyasada isim yapmış olan antivirüslerin tamamı birbirlerinin hisse senetlerine sahipler.. yani kim yada hangi marka satarsa satsın önemli değil. kazanan hepsi boşu boşuna tartışıyoruz sanırım..

bi kuruldunmu kalkmıyoda meret :D

bunlar makinanıza sizin imkanlarınızla sızıyorlar pc nizi hızlandırıyorlar ancak sizi içeriden oyuyorlar.Siz fark edene kadar alacağı herşeyi almış ancak bir o kadar da yüklemeler yapmış olarak sizi vuruyor bunlar.Bazılarınız da kasten deniyor ki sohbet ortamlarından insanlar a sürperizler hazırlıyor!!!!!

her virüsü anti-virüs firmaları çıkarıyor ve bu virüsü bilgisayarınızdan kurtaran o virüsü çıkaran firmadır xP

bir bilgisayarda 2virüs hatta 3 den fazla virüs bile aynı anda çalışabilir

her virüsü anti-virüs firmaları çıkarıyor ve bu virüsü bilgisayarınızdan kurtaran o virüsü çıkaran firmadır

sen bunu şamatasına söylemişin ama ben bunu ezelden beri savunuyorum.
adamın antivirüsü satabilmesi için ortalıkta virüsün olması gerekir işin gücü olmayan adam gidip sırf canı sıkılıyor diye yaa bu gün yapcak iş yok virüs yazayım die yazmıyor heralde virüsü.
adamlar virüsü cıkartıyor gönderiyor. eer dene sürümü veya başka bir şekli varsa elinizde diyor ki sen beni satın al ben seni temizliyeyim diyor.

hatırlarsanız skiden charly chaplin vardı bi bölümünde cocuğa cam kırdırrıdı sonra aradan zaman gectikten sonra ordan gecerken cam takardı.
virüs firmalarıda aynene bu sekilde güncelleme sırasında virüsleri gönderiyor aradan 1 gün sonra buldum ben bunu siliyorum diyor. millette aa harika alayım hiç virüsüm olmasın diyerek bunları alıyor.
amaç para kazanmak.maksat ürün satmak. her yol mübah..

her virüsü anti-virüs firmaları çıkarıyor ve bu virüsü bilgisayarınızdan kurtaran o virüsü çıkaran firmadır

bana da bu virusleri yapanlar windowsu kötülemek ve güvensiz olmasını sağlama için linux u üretenler yapıyo gibi geliyor.

Burayı kimse denetlemiyor mu? seviyesiz bi sürü tekrar yorumlar var * sanki hepsini aynı kişler yazmış.. makalede çok güzel açıklanmış, kendi virüsünü üretenler zaten sahte programlar. ciddi firmalar hem virüs , hem antivirüs üretmez. viüs yazanlar zaten ele geçirdikleri bilgisayarlarla çok daha fazla para kazanıyorlar. Niye antivirüs yazmak ve bunu sürekli güncellemekle uğraşsınlar. inandığnız mantık çok çocukça ancak çarli çaplin filmlerinde olur.

Kesinlikle büyük antivirüs firmaları böyle bir şey yapmaz. Bir arkadaşın dediği gibi güncellemeyle bir gün önce giren virüs ertesi gün silinmiyor. 2 yıldır kaspersky kullanıyorum. formattan sonra ilk işim kaspersky ı kurmak oluyor ve ondan sonra bana durduk yere bi virüs buldum demiyor. genelde virüsler flash disk veya taşınabilir medyalardan bulaşmaya çalışıyor. internetten ise dikkatli olduğunuz sürece tehtid alma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Arkadaşlar bu arkadaşın yazdığını sakın ama sakın gayeye almayın çok yanlış bir bilgi ile ve bilmeden yazdığına inanıyorum komedi gibi :D:D
Bir bilgisayar da sadece tek bir virüs programı olur...

"bir bilgisayarda 2virüs hatta 3 den fazla virüs bile aynı anda çalışabilir.."

Virüslerden korunmak için ne yapacaksınız?
1-Zaten şimdi firewall kullanımı çok yaygın. Ya modeminizde ya da işletim sisteminizde firewall açık oluyor. Ayrıca bir firewall yazılımı yüklemeseniz de olabilir.
2-Vebde bilinmedik sitelere giriyorsanız, internet explorer kullanmayacaksınız. Firefox veya Opera kullandığınızda virüs / trojan bulaşma olasılığı çok az.
3-SpyBot gibi küçük bir yazılım dikkatli bir PC kullanıcısının işini görebilir. Yani siz crackli / warez programlar kullanmıyorsanız, bir programı indirip kurmadan önce arama motorundan girip kim bu program hakkında ne demiş araştırıyorsanız SpyBot yeterli olabilir.
Not: Bu saydıklarımı yaparak Temmuz 2005'ten beri aynı windowsu kullanıyorum. Format atacak bir durumla karşılaşmadım.
Ayrıca bir çok kullanıcı anti-virüs yazılımlarının paralı versiyonunu crackli kullanıyor. O da tehlikeli olabilir.

Arkadaşlar ben yıllardır kaspersky kullnıyorum. Şimdiye kadar en ufak bir sorun yaşamadım. Deneyebilirsiniz. Bence harika bir güvenlik aracı...

slm arkadaşlar daha önce verildimi bilmiyorum ama bu sahte yazılımları Malwarebytes Anti-Malware 1.37 bu programla silebilirsiniz windefender2009 sahte yazılımını bu programla sildim beni baya uğraştırmıştı

@zrgnlr04

"Spyware Terminator" son derece gelişmiş kaliteli ve ücretsiz bir güvenlik yazılımıdır.Yanlış anlamalara neden olabilir.Softpedia sertifikalıdır.

bizim pc ye kendi kendine virüs programı geldi kuzanime bize ablama pc leri yayıldı programın adı şu advanced virus remover

advanced virüs removed belasından nasıl kurtulabilrm acill yarım bekliyorrmm

Sen de yorum yaz