Sahte Windows 9'lara karşı dikkatli olun!

İnternette dolaşan "Windows 9'u indirin" linkine tıkladığınızda, bakın aslında ne indireceksiniz...

  • Zeynel A. Öztürk
Sahte Windows 9'lara karşı dikkatli olun!
İnternetteki "Windows 9"lardan bir tanesi...

Henüz resmi olarak duyurulmayan Windows 9'un 2015'in başlarında çıkması bekleniyor. İşletim sisteminin ücretsiz olarak sunulacağına dair söylentiler var, ancak bu konuda henüz kesin bir bilgi yok. Bu arada dosya paylaşım sitelerinde ve YouTube'da ortaya çıkan ücretsiz "Windows 9"lar tehlike saçıyor.

"Windows 9 Extreme Edition", "Windows 9 Ultimate" veya "Windows 9 Professional" gibi yanıltıcı isimlerle karşınıza çıkan indirmelerin içinde tema giydirilmiş, yasadışı Windows 7 veya 8 kurulumlarından başka bir şey yok. Dosya paylaşım sitelerinin yanı sıra, YouTube'da da altında indirme bağlantısı veren birçok Windows 9 konseptine rastlamanız mümkün. ISO dosyası olarak sunulan bazı indirmeler, 20'nin üzerinde ön-yüklü programla gelebiliyor. İçinde lisanssız yazılımların da bulunduğu bu kurulumlar, Windows'u en baştan çöplüğe çeviriyor.

En kötü durumda ise zararlılarla karşılaşmanız olası. Tecrübesiz kullanıcıların Windows 9'u indireyim derken bir botnet'in parçası haline gelmeleri hiç de zor değil. Eğer siz de bir zararlı ağının parçası olmak istemiyorsanız, şimdilik Windows 7 veya Windows 8 ile yetinmenizi öneriyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

en önemlisi hızı yavaşlatıyor

Linux dağıtımlarından birisini kullanın kafanız rahat olsun.

@07 May 2014 14:03 linuksa bir iki birde benimki.....

@07 May 2014 14:03 ya birakin artik her haberin altina sunu yazmayi. Adam gibi calissin, ihtiyaci karsilasin kullanalim. Ne suruculeri adam gibi taniyor ne de istedigim programlari calistirabiliyor. Elimiz mahkum windows kullanmaya.

Sadece Windows 9 değil, o kurduğunuz crack'li windows'lar hackintosh lar hepsi hayrına dağıtılmıyor. Hepsi keylogger ve botnet benzeri şeyler içeriyor.

Sadece Windows 9 değil, o kurduğunuz crack'li windows'lar hackintosh lar hepsi hayrına dağıtılmıyor. Hepsi keylogger ve botnet benzeri şeyler içeriyor.

Orijinal Windows kullananların bunlara kanacağını hiç sanmıyorum. Korsan kullananların ise crack yaptıkları sürece ne kullandıklarının bir önemi yok. O crack programları hayrına yazılmıyor.

sanki windows da arka kapı yok gibi konuşuyorsunuz. en kullanıcı güvenliğini düşünen sistem linuxtur. windows ve apple tam bir para tuzağı ve abd istihbaraı için çalışıyor.

ya bişey dicemde siz tamirciye format attırınca adam sanki orjinal format cdsi alıp size atıcak hepsi aynı ya

yalan haber Windows 9 ön izleme çoktan yayınlandı güvenle indirebilirsiniz kurun her yerde link verin kurmayan kalmasın...

Sen de yorum yaz