Salladıkça şarj olan pil yaptılar!

Pillerin olduğu yerde hiçbir aparata gerek olmaksızın şarj olmasını sağlayacak teknoloji!

Bu piller salladıkça şarj oluyor

Günümüzde kullanılan pillerin (AA veya AAA tipi) içerisindeki enerji tükendiğinde kullanıcıların yeni bir pil satın alması gerekiyor. Bunun yanısıra tekrar tekrar şarj olabilen piller de kullanıcılar için kısmen bir çözüm sağlayabiliyor.

Ancak Brother Industries, geliştirdiği yeni pil teknolojisi ile pillerin kendi kendine şarj olabilmesini sağlayacak. "Vibration-powered Generating Battery" ismi verilen yeni pil teknolojisi, titreşim yoluyla şarj olabiliyor. Bunun anlamı ise şu: Enerjisi minimum seviyeye inen bu pilleri kısa bir süre salladığınızda (titreştirdiğinizde) pil olduğu yerde maksimum güç seviyesine ulaşabiliyor ve bunun için herhangi bir cihaz kullanımına da gerek kalmıyor.

Örneğin TV kumandanızın içerisinde bulunan pili düşünelim. Kumandayı elinizle sağa sola bir süre salladığınızda kumandanın içerisindeki pil tekrar doluyor ve bu şekilde pil değiştirme derdi ortadan kalkıyor.

Henüz prototip aşamasında olan yeni nesil pil teknolojisinin pil çöplüğünü ortadan kaldıracağını açıklayan Brother Industries yetkilileri, artık kullanıcıların enerjisi tükenen pil derdinden tamamen kurtulacağına dikkat çekti.

AA ve AAA ölçülerindeki pilleri kapsayacak olan yeni teknolojik pillerin, görünüşte sıradan pillerden hiçbir farkı olmayacak.

Hurriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

gerçekten güzel olur bana kalırsa ancak bu titreşimle fazla bir voltaj elde edeceğini sanmıyorum kumandalarda saatlerde falan kullanılması uygun olur diye düşünüyorum.

işte bu haber çevre kirliliği ve kısa süren telefon vs... şarj olayı için harika bir haber.

ozaman bu pili arabalardada kullanalım bölece giderken yollarda cukurda cok sıcak asvaltta yok gibi bişi hertaraf kasis şehirlerde şarz taşar pilden eger gercekse bu pil cıkarsa piyasaya bi yerli şahin alıp motorun yerine dinamo deponun yerinede pil doldurur şehir içinde sabahtan akşama ararım radyoyu gezerim allah detirten teknoloji

güzelmiş aynı şeyi laptop içinde yapsınlar gerekirse 1 saat sallarım bataryayı:D

çok zamandır okuduğum en harika haber bu oldu umarım gerçekleşirve kullanımındada başarılı olur

bunun sonu "bitmeyen pil" yapmağa kadar gider gibi :)))

süper bir icat..büyük bir dertten kurtarır insanlığı

çok güzel bir haber.her yerde kullanılır bu sistem.

Özellikle Türkiye'nin engebeli yollarını düşünürsek bu habere en çok sevinecek ülkelerdenizdir heralde...

bu icat türkiyeye 100 yıl sonra anca gelir...

vibratörlerin pilleri hiç bitmeyecek desenize...

Bu teknoloji 2 sene önce ODTÜ'de geliştirilmemiş miydi?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play