Samsung 3D TSV RAM üertimine başlıyor!

Samsung, 3D TSV teknolojisiyle yeni DDR4 RAM'leri üretmeye başladı. Peki bu RAM'lerin farkı ne?

Samsung 3D TSV RAM üertimine başlıyor!

Samsung, yen bir teknoloji ile DDR4 RAM üretimine başlayacağını duyurdu. 64 GB kapasiteli DRAM modülleri ev kullanıcıları için değil; ama internetin bütün yükünü taşıyan sunucuları rahatlatacak. Açıklamanın ilginç yanı ise Samsung'un DDR4 seviyesindeki RAM'leri yeni 3D TSV paket teknolojisi ile üretecek olması. 

3D TSV teknolojisinin farkı ise şu: Hafıza yongaları eskiden olduğu gibi DIMMler üzerine dikey biçimde değil, yatay biçimde yerleştiriliyor. Bu sayede daha küçük boyutlu yongalar üretmek ve anakart üzerinde daha fazla alan kazanmak mümkün oluyor. DDR4, mevcut DDR3 DRAM standardının yerine geçecek. Bu yılın sonuna doğru da DDR4 satışlarında büyük bir artış bekleniyor.

Samsung'un 64 GB'lık RAM'leri ise verileri sabit diskte değil, sunucuların hafızlarında tutarak hız artışı sağlama yoluna giden Oracle ve SAP gibi uygulamalara büyük avantaj sağlayacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Eğer DDR3 lerden çok hızlı olursa bütün sistemler çöpe, geçmiş olsun :D

yine ssd ler biraz rahatlattı ama artık sabit disklerin kalkması lazım sistemi çok yavaşlatıyorlar.Tabi işletim sistemi mimariside değişmek zorunda bu durumda bu tür sistemleri evlerde görmek uzun sürücek gibi.

@29 Ağu 2014 18:12 Sabit disklerin bu kadar yavaş kalmasının sebebi ve aynı şekilde teknolojinin insanlara ulaşamamasının sebebi belli :Tüm dünyadaki mali kriz. İnsanlar gelişeceğine birbirlerini bilmem ne yapmakla uğraşıyorlar. Hem siyasetle ,hem de savaşla. Yine tüm dünyada işsizlik hatsafhada çifçiler dahi aç.Çifçiler aç kalırsa ne olur ? o yiyip içip sürekli üreticileri ezen siyasetçiler ve şimdi burada başka cümlelerle anlatmamak için kendimi zor tuttuğum tüccarlar vs çalışanı beslemeden hizmet beklerse yiyecek ot bile bulamazlar yakında ama daha fark etmiyorlar. Şimdi bu haldeyken insanlar teknolojiye yatırım yapamıyorlar. Geliştiriciler de para bulamıyor. :Tabiki evlerde görmek uzun sürer...

@29 Ağu 2014 18:12 Ayrıca ileride SSD falan kalmayacak Ramler ve sabit disklerin ikisinin de yerine geçecek olan bir teknoloji gelecek ve dediğin gibi işletim sistemlerinin alt yapısının değişmesi gerekecek ama bu arada ölüp gitmezsek.

Teknoloji devi samsungtur. Apple falan değil. Elektronikten tutun iş makinalarına kadar samsung. Ürettikleri telefonları beğenmiyorsanız bu sizin şahsi sorununuzdur

@29 Ağu 2014 18:18 peki :))....

SSD aldığım zaman ilk dediğim şey "yıllarca kendime işkence yapmışım" . 30 saniyede açılan ubuntu 9 saniyede açıldı 9! Eğer daha hızlı RAM gelecekse kesinlikle mekanik hdd ile kullanmayın.

ddr4 watanda 1000tl ,x99 a geçecem rem yüzünden beklemedeyim z99 anakartlar ve cpu gelmiş.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir