Samsung, 5G'de rekor hıza ulaştı!

Samsung, gerçekleştirdiği 5G mobil ortam testiyle, hız rekorunu kırdı.

Samsung, 5G'de rekor hıza ulaştı!

Samsung Electronics, 5G telekomünikasyon ağı teknolojisinin geliştirilmesine yönelik olarak, sektörde bir ilke imza attı. Şirket, sabit ortamlarda bugüne kadar elde edilen en yüksek 5G veri iletim hızı olan 7,5 Gbps (saniyede 940 MB) hıza ulaşmayı başardı. Aynı zamanda, yine bu segmentte bir ilk olarak, mobil ortamda 100 km/saat'in üzerinde hızla giden bir araçta 1,2 Gbps (ya da saniyede 150 MB / 4G LTE hızının 30 katına eşit) hızında veri iletimi sağlandı.

Samsung Electronics DMC Ar-Ge Merkezi Başkanı Chang Yeong Kim, konuyla ilgili olarak; "Bu başarılarımızı daha da ileri taşımaya ve 5G standardına katkıda bulunan ileri teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz. Küresel Ar-Ge kapasitemizden yararlanmanın yanı sıra, dünyanın çeşitli yerlerindeki diğer sektör liderleriyle ve araştırma merkezleriyle işbirliği içinde çalışmayı da sürdüreceğiz. Gerek mobil cihazlar, gerek bulut, gerekse de nesnelerin internetiyle ilgili olarak, 5G telekomünikasyon standardına ve destekleyici teknolojilere yönelik talep, büyümeye devam edecek" dedi. 

Samsung'un gerçekleştirdiği hız testi, ulaşılan rakamların büyüklüğünün yanı sıra, sektörde açık havada gerçekleştirilen ilk başarılı 5G testi olma özelliğini de taşıyor. Sektörde daha önceki tüm başarılı 5G testleri, laboratuvar gibi stabilize edilmiş kapalı ortamlarda gerçekleştirildi. Mobil test, 4,35 kilometre uzunluğundaki profesyonel bir yarış pistinde, yüksek hızda yol alan bir araçtan yapılması açısından, 5G testlerini yeni bir boyuta taşıdı. Bu testle aynı zamanda, Mayıs 2013'te 28 GHz'lik 5G ağında, ilk kez 1Gbps'ı aşan test sonuçlarına göre, yedi kat artış sağlandı. 

Hem sabit hem de mobil testler, 28 GHz'lik bir 5G ağında yapıldı. Hız açısından avantajlarına rağmen kısa iletişim aralıkları gibi problemler nedeniyle, şu ana kadar sektör genelinde 28 GHz gibi yüksek frekanslar kullanılmamıştı. Samsung, kendi geliştirdiği "Hibrit Uyarlanabilir Dizi" teknolojisi sayesinde, bu engelleri aştı. Bu teknoloji, daha uzun mesafelerde daha yüksek frekansların kullanılmasını mümkün kılmak için milimetre dalga frekansı bantlarından yararlanıyor. 5G standardı henüz onaylanmamış olmakla birlikte, 5G ağların 4G LTE'den çok daha büyük veri iletim hızı sağlaması bekleniyor. 

Samsung ayrıca, 5G Gökkuşağı segmentini de sektöre sundu. 5G Gökkuşağı, farklılaştırılmış 5G kullanıcı deneyimi sağlayan, yedi temel teknik dayanağı temsil ediyor. Bu yedi dayanak; "Maksimum veri hızı", "Spektral verimlilik", "Mobilite hızı", "Hücre sınırında veri iletim hızı", "Eşzamanlı bağlantıların sayısı", İletişim gecikmeleri" ve "Maliyet" olarak sıralanıyor. Samsung, bu teknik gereksinimlere yanıt vermek amacıyla, şimdiden çok çeşitli temel teknolojileri geliştirmeye de başladı. Bunlar arasında, yüksek frekanslı bantlar için iletim teknolojileri, çoklu erişim sistemleri ve düşük gecikme süreli ağlar da yer alıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

tiplere gel :) haber için ise zaten herhangi bir yorum yapma gereği bile duymadım...

Yüksek hız = daha fazla elektromanyetik kirlilik. Hız iyi ama çevre ve sağlık üzerindeki etkileri?????

Adamlar yapmis yaa

Samsung mu en iyisinin çöpte gezdiğini gördüm

azerbaycanda da olar insallah.

5g super bir sey. o kadar guclu olacaq ki sebeke siqnali olmayan yerlerde bele telefon gorusmesi yapila bilecek.

Biz 800 mhz 4g ile bile kapsama sorunu yasarken, 28 ghz yani 28000 mhz ile kapsama imkansiz olur. Her eve bir baz istasyonu koyarlarsa o zaman olur. Samsung'un uretecegi teknoloji de telefonlari gibi sacma sapan birsey olacaktir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play