Samsung'a beklenmedik yerden gelen darbe!

Uzun zamandır Apple'la savaşmak zorunda kalan Samsung'a büyük darbe, diğer bir devden geldi!

  • Ertuğrul Süngü
Samsung'a beklenmedik yerden gelen darbe!
Ericsson telif hakları konusunda ciddi

Telekomünikasyon araçları konusunda büyük bir paya sahip olan Ericsson, Amerikan mahkemesine beklenmedik bir dava ile çıktı. Firma an itibariyle satışta bulunan Samsung Electronics kameralarının, Blu-Ray cihazlarının, içerisinde Galaxy S III ve Galaxy Note II'nin de bulunduğu telefonların ve de tüm televizyonlarının, patent ihlali yapıldığı gerekçesiyle satışlarının durdurulmasını talep etti.

Ericsson'dan yapılan açıklamaya göre, Samsung ile son iki yıldır sürdürülmeye çalışılan ve olabildiğince "adil" şekilde devamı getirilen kontratlar üzerinde, birçok patent ihlali yapıldı. Firma Salı günü itibariyle soluğu Texsas Doğu Bölgesinden sorumlu olan Amerikan Bölge mahkemesinde aldı. İki ana madde ile mahkemeye başvuran Ericsson'ın ilk iddiası, Samsung'dan kendilerine tıpkı rakip firmaların yaptığı gibi ödeme talep etmesi ama Samsung'un bu isteği reddetmesi oldu. Üzerinde değişiklikler yapılması gereken ödemeler konusunda ısrar eden Ericsson'un mahkemeye sunduğu evraklardaysa, ilki 2001 yılında, ikicisinin ise 2007 yılında yapılan patent anlaşmalarının çoktan bittiği ve artık daha adil bir ödeme şekli ile farklı imzalar atılması yönünde.

Peki Ericsson'u bu kadar güçlü kılan ne? Haberimizin ikinci sayfasında...

Ericsson neden bu kadar güçlü?

Ericsson'nun iki başlık altında açtığı davada toplamda 24 farklı patent ihlali bulunduğu iddia ediliyor. Bu ihlallerin sonucunda ortaya çıkan ve her türlü satışı yasaklanabilecek ürünler arasındaysa, birçok medya oynatıcı, bazı LED ve plazma televizyon modeli, Samsugn Galaxy Note II, Galaxy S III ve içlerinde Galaxy Tab 10.1 ve Tab 7.0'ın da bulunduğu çeşitli Galaxy Tab ürünleri bulunuyor.

Ericsson, mobil endüstrinin en eski oyuncularından bir tanesi ve dünya çapında standart olarak sayılan ve içlerinde GSM, GPRS, EDGE, WCDMA, LTE ve IEEE 802.11.'in de bulunduğu 30.000'den fazla patentin hakkını elinde bulunduruyor. Ericsson'ın Fikri Mülkiyet Müdürü koltuğunda oturan Kasim Alfalahi ise kendilerinin bundan en az on yıl önce birçok ismin hakkını aldıklarını dile getirdi ve davanın Amerika'da açılması hakkındaki durum için şu sözleri sarf etti; "Davayı Amerika'da açmamızın en büyük sebebi, bu ülkenin patent ve mülkiyet haklarına en çok değer veren ülke olduğuna inancımızdan başka bir şey değil."

Şimdiyse sıra, Ericsson'nun mahkemeden istediği jüri karşısına çıkma isteğine cevap verecek Samsung'a geldi. Firma Samsung'dan, verdiği zararlar için ödeme yapmasını ve de "FRAND" olarak anılan "adil" ödeme şartlarına uymasını talep ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Meyve veren ağaca taş atan çok olur. Ya da onun gibi bişi =D

@orhanbayram Meyve veren ağaç taşlanır.

Hırsızlık alışkanlık yapıyor.

nedir bu samsungdan istedikleri yahu bir kaç ay sonra note 2 almayı düşünüyordum güzel Telefon yapıyorlar diye çok kızkanıyorlar

muhtemelen ericsonun telif için istediği patentler bugün olağan olan teknolojilerdir..niye telif ödesin..samsung belliki bugun standart halini almış o zamanın teknolojilerine para ödemek istemiyor olabilir.... ericson teknolojik ne yenilik getirdiki ilk teleonları dışında..

@28 Kas 2012 15:59 Oncelikle standart ile patenti karistirmayin. Ericsson su an mobil ve sabit telekom sektorunde bircok seyin standartlasmasini saglayan en guclu telekom firmasi. Standartlar ile sinirlari ve kabiliyetleri belirlenen birseyin uygulanmasi birden fazla yol ile olur ve bu yollarin her biri icin patent alinabilir. Ericsson'un davasi da patent uzerinedir. Cihazlarin birbirleri ile haberlesmesi icin belirli standartlar vardir, bu standartlara uyarak haberlesirler ama her telefon ureticisi farkli donanimlar ve yazilimlar kullanarak bu haberlesmeyi saglar. Bu donanim ve yazilimlarin herbiri patentlenebilir. Firmalar patentlerinde belirtilen yontemi veya icadi kullanan firmalardan hak talep edebilecegi gibi, tamamen ucretsiz kullanima sunabilir. Ornek olarak Volvo'nun 3 noktali emniyet kemerinin patentini elinde bulundurmasina ragmen bunun baska kisiler tarafindan kullanilmasina izin vermesi.

@28 Kas 2012 15:59 Eğer o teknolojiyi kullanıyorsan telif hakkı ödeyeceksin. Teknolojiyi geliştirene telif hakkı ödemek Kul hakkı yemektir.

@28 Kas 2012 15:59 ericsson ne mi getirdi.türkiyede ilk altyapı ve telefon çağını başlatan kim acaba daha ortada nokia ve diğerleri yokken o vardı.araştırmadan soruşturmadan yazıp çizmeyin......................

yaşasın kötülük nihaaaaaaaaa :)))))))))))

Ericsson, Samsung'un en iyi ürünlerini davaya vermiş. Galaxy SIII, Galaxy Note II ve Galaxy Tab'ler. Samsung'un önünü kesmek ve en iyi ürünlerinin satışını engellemek için yaptığı çok belli. Ericsson'dan artık bahsedilmiyor bile neyin peşinde bu firma?

Başta Apple olmak üzere bu firmalar rakiplerini (özellikle Samsung'u) dava etmek için bahane aramak yerine yeni bir fikir bulmaya çalışsalar daha çok para kazanırlar. Hep bi rakibimin önünü keseyim benim cihazımı alsınlar hırsı. Geçen gün okudum Apple, kenarları yuvarlaştılmış siyah tablet patentini almış. İyice cıvıtıyolar sıktı artık. Bari direk tablet ve telefonun patentini alsın da başkası yapamasın.

Başta Apple olmak üzere bu firmalar rakiplerini (özellikle Samsung'u) dava etmek için bahane aramak yerine yeni bir fikir bulmaya çalışsalar daha çok para kazanırlar. Hep bi rakibimin önünü keseyim benim cihazımı alsınlar hırsı. Geçen gün okudum Apple, kenarları yuvarlaştılmış siyah tablet patentini almış. İyice cıvıtıyolar sıktı artık. Bari direk tablet ve telefonun patentini alsın da başkası yapamasın.

Samsung hissedarı değilim ama gerçekten mükemmel derecede bileşenleri bir araya getiren süper teknoloji firmasını seviyorum.Patent anlaşmaları yapılır parası neyse ödenir. :)

Gayet doğal eğer böyle patentleri varsa hakkını alır bunlar standart teknolojiler bile olsa zamanında yatırımı yapan sonuç alamadan ve bu teknolojilerin ne kadar tutulacağını bilmeden bu işlere yatırım yapmışsa sende istediği parayı vereceksin.

bu samsung un sonuda kötü olacak...

yakında motoroloda karışır bu işe işte ozaman işler iyice sarpa sarıcak

ERICSSON Apple kölesi talimat almasa bu şekilde dava etmezdi... hırsız Apple ve kölesi ERICSSON iş başında...

Ericsson samsungu ezer aple ye benzemez söke söke alır

zengin olmak için çok çalışmaya veya manchester maçına üst oynamaya gerek kalmadı, hep beraber samsung'a dava açalım, bak herkes yapıyor :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play