Samsung- Apple davası sona yaklaşıyor!

Samsung ve Apple'ın yıllardır sürmekte olan davası sona yaklaşıyor...

Samsung-Apple davası sona yaklaşıyor!

Samsung Electronics, bir kez daha U.S. Supreme Court (ABD Yüksek Mahkemesi) başvurusunda bulunarak, Apple patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile milyonlarca doları ceza olarak ödemeyi reddetmeyi planlıyor.

Elektronik devinin Çarşamba günü ülkenin en yüksek mahkemesine başvurusunda belirttiğine göre, bu yılın ilerleyen dönemlerinde bu davanın tekrar gün yüzüne çıkartılması isteniyor. Samsung, 2012 yılında alınan kararda bir Silicon Valley jürisinin yanıldığını iddia ediyor.

Samsung'un bu hareketi, U.S. Court of Appeals tarafından davanın bir kez daha dinlenmesi için Samsung'un isteğinin reddedilmesinin ardından gerçekleşmekte. Bu kararın ardından, Samsung'un ödemeyi gerçekleştirmemesi için geriye kalan tek seçenek Yüksek Mahkeme olarak gözüküyor.

Ancak bu son karşılaşma, başlamadan önce sona erebilir. Yüksek Mahkeme'ye her yıl yaklaşık olarak 10000 dava sunuluyor ve bu davaların sadece, yaklaşık olarak, 75'i kabul ediliyor.

Eğer mahkeme, bu davayı reddetmeye karar verirse Samsung, 20 telefonda Apple patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple'a ceza olarak 400 milyon dolar ödemek zorunda kalacak. Bu telefonlar, 2012 yılındaki jüri davasının en önemli parçasını oluşturmaktaydılar ancak görüşmelerin devam etmesi ile beraber arka planda kaldılar.

İki firma, bazı Samsung akıllı telefonlar ile Apple'ın iPhone'u arasındaki tasarım ve özellik benzerlikleri sebebi ile yıllardır tartışmaktalardı. Bu davanın yıllar sonra sona erme olasılığı ise yüksek görünüyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple ve para hırsı... Yeni bir şey yok...

Samsung haklı her türlü kazanır Bkz: iphone 6 nedeni: yan tarafa güç tuşunu koydu, ekran boyutunu ozentilikle paralel büyüttü , Bkz: iphone 6s Home tuşunu söküp atabilir nedeni: Nexus daki fiziksel tuş özentilige değer

@23 Ağustos 2015 21:38 Güç tuşunu yana koydu diyorsun, 4.7 inç telefonda tepeye mi koysun? Sonra küçük elliler tepeye yetişemiyor diye Knock koysun, Lg'den çaldı deyin. Bu mantıkla gidildiğinde, firmaların birbirlerine Kamera arka tarafta konumlandırıldı diye bile dava açması gerekir ki bu bir nevi teknolojik gelişimin engellenmesi olur. Kısıtlı teknolojik bilginizle konuşmak için konuşmayın.

@24 Ağustos 2015 01:49 süzme sen Apple avukatı mısın? Apple çalmada çırpmada sana kaç ¢ veriyor?

@23 Ağustos 2015 21:38 Tabi, ekranı büyütmek gibi bir konuda çok kafa patlatmıştır, çok geceleri sabaha bağlamıştır Samsung mühendisleri, emek büyük. Komik misin dostum sen. Zamanında 3 tekerlekli arabalar varken, 4 tekerleklisini üreten ne kadar kopyalama yapmışsa, ekranı büyütmekle de Apple o kadar kopyalama yapmıştır.

Apple = aç gözlülük.

Apple'ın haklı olarak dava açmasına bu kadar antipatik yaklaşanları görünce insanın Apple'cı olmaması çok zor, insanı zorla elmacı yapıyorsunuz...Apple'ı beğenmeyen arkadaş; elindeki o "çalıntı" Samsung'u evirip çevirip iyi bir bak: Şarj aleti bile, o cihazın kutusundan çıkan en basit aparat dahi renginden şekline Apple'ın ilk çıkardığı günden beri duran herşeyiyle 1-1 aynı tasarım olarak. Sadece Samsung'un değil, diğer tüm üreticilerin tasarım bazında ürettikleri birşey yok, hepsi iphone klonu.

ya bu arabaların da hepsi birbirine benziyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir