Samsung, Apple'a daha az ceza ödeyecek!

Samsung'un, Apple tasarımlarını kopyaladığı için aldığı büyük ceza, bir anda azaldı!

Samsung, Apple'a daha az ceza ödeyecek!

Apple ve Samsung arasındaki patent ihlali davasında karar, Koreli firmanın Apple'a 930 milyon tazminat ödemesi yönünde olmuştu. Ancak ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Pazartesi günü verdiği kararda Samsung'un Apple'ın tasarım patentlerini gerçekten ihlal ettiğine, bununla birlikte Apple'ın cihazlarının daha geniş anlamda tasarım ve estetik öğelerini temsil eden "trade dress"te herhangi bir ihlalde bulunmadığına karar verdi.

Tasarım patentleri, spesifik, işlevsel olmayan tasarım öğelerini kapsayabilirken trade dress patentleri, daha kapsamlı tanımlamalarda bulunabiliyor. Bu önemli gelişme sonrasında mahkeme, tazminatın trade dress hariç tutularak tekrar hesaplanmasını istedi. Bunun, Samsung için cezadan yaklaşık 382 milyon dolar indirim anlamına geleceği söyleniyor.

ABD Temiz Mahkemesinin verdiği yaklaşık 34 sayfalık kararı okumak istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

samsung da pazardan çıksa gitse orta sınıf telefonlarda seçim yapmak zorlaşır

samsung anca ödediği paranın azaldığına sevinir. meslek ahlakı 0. bu nasıl çirkef mal asalak bir firma. git artık başımızdan samsung istenmiyorsun çindeki çöplüğüne geri dön. gerçi artık orda da almıyorlar seni yazık. tipsiz böcek seni. çinli şirketler bile kendi özgün tasarımını yapmaya başladı samsung hala çalarak yaşıyor.

@21 Mayıs 2015 16:57 keşke beynin de o çenen gibi çalışabilseydi kimbilir apple de ceo olurdun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir