Samsung bu defa da kendi GPU'sunu yapacak!

Samsung, mobil işlemci pazarına damga vuran Exynos'tan sonra, kendi GPU'su için çalışmaya başladı!

  • Ercan Uğurlu
Samsung bu defa da kendi GPU'sunu yapacak!

Samsung, büyük bir marka. Bu bilinen ve gözle görülen bir gerçek. Başka şirketlerin ürettiği teknolojileri kullanarak iyi ürünler geliştirmenin yanında, iyi ürünleri tamamen kendi ürettiği teknolojilerle geliştirmenin yollarını uzun bir süredir arayan ve bu yolda uzun bir süredir aşama kaydeden Samsung, ARGE çalışmalarını sessiz ve derinden yürütmeyi sürdürüyor. Samsung, kendi işlemcisinin yanında bu defa da GPU üretimi için düğmeye bastı.

Samsung bu yıl Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge ile birlikte bir anda Qualcomm'u saf dışı bırakarak kendi Exynos işlemcilerini kullanmaya başlamıştı hatırlarsanız. Bu hamlesiyle bir süredir alternatif olarak sunulan Exynos işlemcilerine güvenini gösteren Samsung'un bu adımı, Snapdragon 810'a karşı gayet iyi performans gösteren Exynos işlemcilerle birlikte büyük de beğeni toplamıştı. Şimdi sırada GPU var. Samsung, ARGE çalışmalarına hız vererek CPU'nun yanı sıra GPU üretimine de çok yakında başlayacak. Hatta öyle ki, kendi GPU'larını Exynos'lu yongalarla birlikte 2017 veya 2018 yılında piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Şu an Exynos'un yanında ARM grafik işlemcilerini kullanan Samsung, kendi GPU'larını üretmesiyle birlikte başta cep telefonu olmak üzere diğer mobil cihazlarında da daha yüksek performans sunacak. Öte yandan bir anlamda kendine Qualcomm'la rekabet alanı yaratacak olan Samsung'un 2017 veya 2018 yılında piyasaya sürülecek olan yeni Galaxy S ve Note serilerinde kendi GPU'sunu kullanması bekleniyor. Şirket, o zaman kadar ARM ile çalışmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Samsung büyük marka falan değil dandik bir balon. Onlarca telefon modeli çıkarıp flgüncelleme vermeyen bir marka üstelik çıkardığı telefinların çoğu iyi donanımına rağmen kasıyor yani yazılım ve güncelleme konusunda tam bir fiyasko marka.

@13 Ekim 2015 14:21 galaxy bilmemne ile iphone u karşılaştıramazsın zaten. samsung un uyduruk bi telefonuyla apple ın en yeni telefonunu karşılaştırıyorsunuz. galaxy s4 iki yıldır güncelleme alıyor 0 kasma 0 sorun. iphone4s de güncelleme alıyor ama kasmaktan ve pil sorunlarından ölüyor vs vs

@13 Ekim 2015 14:21 Samsung yazılım alanında donanımda olduğu kadar başarılı bir firma değil. Bu yıllardır böyle zaten. Haber donanım kısmıyla ilgili.

@13 Ekim 2015 14:21 Birincisi bi firmanın büyüklüğünü verdiği güncellemeyle değerlendiremezsin ikincisi galaxy s3 ile i6 plus ı karşılaştırıyorsan evet kasıyor ama note 5 ile bir karşılaştır sende görürsün kim daha iyi

Önce bi tutarlı olsunlar. Yeni alanlara yönelmek iyi hoş da notebook pazarından çıkmaları doğru değildi. Netbook'lar anlaşılır ama laptop pazarı hala karlı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play