Samsung bu kez zirveye oturdu!

Samsung Dünya'nın önemli televizyon devlerinden olduğunu bir kez daha kanıtladı. İşte rakamlar...

Samsung bu kez zirveye oturdu!

Samsung Electronics, IFA 2009'da üst üste dört yıldır küresel TV pazarının lideri olduğunu duyurdu. Samsung bu başarısını 2009 başında lanse edilen devrim niteliğindeki LED TV serisi ile sürdürüyor.

Ekonomik durgunluğa rağmen, uzmanlar tarafından pazarın "yeni türü" olarak nitelendirilen Samsung LED TV'ler tüketicilerden büyük talep görüyor. Performansının yanısıra başarıyla yürütülen pazarlama kampanyaları ile LED TV satışları da gözeçarpan bir performans gösteriyor. Haziran ayının sonunda, duyurulduktan yalnızca 100 gün sonra Samsung LED TV satışları yarım milyona ulaştı ve devam eden güçlü performans ile Eylül 2'de 1 milyon adede ulaştı.

Bu gelişme, küresel pazar araştırma şirketi Display Search'ün LED TV pazarı öngörüsünü güncelleyerek 2.01 milyon adetten, 3.67 adete çıkarmasına neden oldu. Samsung aynı zamanda 2009 ilk yarısında yüzde 18.8'le global TV pazarında da ilk sıraya oturdu.

Peki Türkiye'de durum nasıl?

Samsung Electonics Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Dijital Görünütüleme Bölümü Başkanı Justin Shaw LED TV pazarını şu sözlerle değerlendirdi; "LED kategorisinde Samsung olarak şu anda boyutları 32'' den başlayan 6, 7 ve 8 (200Hz) olmak üzere 3 farklı seri mevcut . 17 Nisan'dan itibaren tüm dünya ile aynı anda Türkiye pazarında da satışa başladık ve çok büyük ilgiyle karşılaştık. Yıl sonuna kadar globalde 4 milyona yakın LED TV satışı bekliyoruz. Türkiye pazarında LED Televizyonları lanse eder etmez beklentilerimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. IFA'09'da ise ilk kez 82'' LED TV'leri tanıttık. Bu modelin diğer FULL HD TV'lerden bir farkı da var, çözünürlüğü 3.840x2.160 ve Ultra High Definition olarak adlandırıyoruz. Samsung globalde ilk yarıyı adet bazında %18.8 ve ciro bazında %22.9 pazar payı ile kapattı. Avrupa pazarında Samsung sektör liderliğini rakipleriyle arasındaki farkı açarak devam ettiriyor".

En önemli özellikleri enerji tasarrufu, çevreye duyarlılığı ve üstün performansları olan Samsung LED TV'ler çok daha az enerji tüketiyor (%40'a varan oranda), min. düzeyde toksik ve civa içeren materyallerden üretiliyor.

Hedef Yıl Sonuna kadar 25 bin adet

Samsung Electroncs Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlama Müdürü Kerim Kılıçcı ise Haziran ayı itibariyle yerli ve yabancı tüm markalar arasında yüzde 20 pazar payı ile tekrar 1 numara olduklarını söyledi. Kılıçcı, "LCD TV kategorisinde adet bazında pazar payımızı Haziran 2009 itibariyle yüzde 15.4'e çıkardık ve pazar payında artış sağlayan tek yabancı marka olduk. LED TV de hedefimiz toplam LCD satışımınızın %10'u kadar satmak. Bu da yıl sonuna kadar 25 bin adet anlamına geliyor. Bu yıl düz panel TV pazarında 250 bin adet TV satmayı hedefliyoruz" dedi.

Temmuz ayında toplam pazar 88 bin adet olarak, Ocak-Temmuz arası pazar büyüklüğü de 600 bin adet olarak gerçekleşti. Samsung Electronics Türkiye, Temmuz ayında ciro bazında yüzde 20.7 pazar payı ile birinciliğini korudu.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Hani kriz var dı? Bu ne talep; üstelik bunların fiyatı az buz değil!..

Ucuz fiyatlar ve kalite..Samsung..

yaklasık 1 bucuk yıldır 932B+ modelini kullanmaktayim. kalitesinin yanında kullanılabilirliği de çok güzel, dvi ve analog girişleri sayesinde işim gereği 2. kasayı monitore bağladığımda diğer kasayı kapatmama gerek kalmıyor :)

eskiden sony işi götürüyordu elektronik ürünlerinde

samsung :) kaptı

ben tv işinde çalışıyorum hala diyorum ki yakından ilginen biri olarak PHILIPS, SONY ve SHARP derim.bir kaç şeyle insanlarımız kanıyorlar tasarım dersin gelecek sene aldıgın tv nın tasarımını begenmiyorlar.fark etiniz mi bilem ama PHILIPS,SONY ve SHARP tasarıma fazla önem vermiyor.

sony su ana sırasıyla oled,fed,led ve lcd üretiyor.dünya fed ve oled tvlerin peşinde olucak zaman 2010 bekleyin görün.

samsung yeni yaptıgı led tvleri sony bundan 3 yıl önce başladı 70x3500 de led ışıklar koymaya başladı.led koymak zorundaydı 70'' lik bir lcd yaptı ve karşılıgını aldı harıka bir cihar üretti.

ben yenı 21.5 ınc lık monıtor aldım su ana kadar memnunum ılerde ne olur bılmem ama samsung elektronıkte çok ıyı olduğunu bılıyorum.teknolojının yanında görsellıkte onemlı olduğuna ınananlardanım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir