Samsung ceplerde arka kapı keşfedildi!

Samsung'un bazı Galaxy ceplerinde keşfedilen bu "arka kapı", kullanıcıları endişelendirecek!

Samsung ceplerde arka kapı keşfedildi!

Kaynak kodu kapalı olan işletim sistemlerinin önemli dezavantajlarından bir tanesi, arka planda ne olup bittiğini tam olarak anlamanın bir yolunun olmaması. Örneğin geliştiricinin cihazınıza bir arka kapı yerleştirip yerleştirmediğini, bu kapı ortaya çıkana kadar bilemeyebilirsiniz.

Geliştirici Paul Kocialkowski, Free Software Foundation'da yayınladığı bir gönderide Samsung Galaxy cihazlarına eklenen bir arka kapıdan bahsetti. Geliştirici, arka planda çalışan bir Samsung programının iletişim işlemcisine bağlı olarak çalıştığını, uzaktan dosyaları okumaya, yazmaya ve silmeye izin verdiğini söylüyor. Birkaç Samsung cihazı, bu programın kullanıcının kişisel verilerine erişmesini ve onları değiştirmesini sağlayacak izni veriyor.

Bazı arka kapıların hata sonucu yerleştirilme ihtimalleri de var. Ancak Replicant geliştiricileri, yaptıkları teknik açıklamalarda böyle bir durumun sözkonusu olmadığını söylüyorlar. Replicant, Samsung-RIL kitaplığını değiştirmek üzere bir yama yayınlamış bulunuyor. Etkilenen cihazların listesine, arka kapının teknik detaylarına ve yamaya Repicant wiki'sinden ulaşmak mümkün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

tek model yaziyor ama.boyle bir niyeti varsa firmanin muhtemelen diger modellerede farkli sekilde koymustur daha bulunmamistir. Android acik kaynak bunda bile.kapi dertleri varsa digerlerini dusunemiyorum

samsung doğaldır ...kapalı sistem her zaman iyidir..saygılar..

@14 Mar 2014 14:15 demi en iyisi nokia nokia nokia =windows phone

İşiniz gücünüz samsungu kötülemek ama boşa uğraşıyorsunuz en iyisi samsung.

cip sen bu haberleri kimin motivasyonu ile yapiyorsun?

lebron james in bilgileri de bu yüzden silinmiş olabilir mi?

Bir çok firmanın böyle şeyler yaptığı söyleniyor yada biliniyor ama biz kulanıcıyız başka yolu yok bu telefonu hayatımızdan öylece atamayız ne kadar dikkatli olursakda olalım bir şekilde özel hayatımızın bilgililerini zorla alıyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir