Samsung da safirin peşinde!

Apple'dan sonra Samsung da, Gorilla Glass'tan bile daha sağlam ekranlar için düğmeye bastı!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung da safirin peşinde!

Cep üreticileri, Gorilla Glass'ın yerini alabileceğine inandıkları safirin peşinde uzun süredir koşuyorlar. Apple'dan sonra yeni bir rapor ise, Samsung'un da safir kuyruğuna girebileceğini iddia ediyor.

Safirin nasıl elde edildiğini merak ediyorsanız, kısaca açıklayalım. Safir, doğada kendinden oluşan değerli taşlardan değil ve insanlar tarafından yapılıyor. Bunun için alüminyum oksit, özel fırınlarda eritiliyor. Likit alüminyum oksit, yavaşça soğuduğunda büyük bir kristal meydana getiriyor. Ortaya çıkan bu safir kristal, örneğin telefonların ekranında kullanılabilecek biçimde kesiliyor.

Apple'ın bir sonraki iPhone 6'da safir kullanma olasılığı yüksek, çünkü firmanın GT Advanced Technologies ile olan anlaşması ve patent başvuruları, bunu söylüyor. Kore'deki ETnews'tan gelen bir habere göre Samsung, Apple'dan geri kalmayacak. Rapora göre Samsung, üreticilerden safir ekran örnekleri istedi.

Apple'a safir ekran sağlayacak olan GT Advanced'ın Samsung'a da safir ekran sunma olasılığı oldukça düşük. Samsung'un safir ekranı kullanma kararı vermesi halinde Kore veya Çin'deki firmalardan yardım alması muhtemel.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

apple ne yaparsa ardından samsung'ta yapıyor gerçekten ilginç.

tesadüfün bu kadarı.

samsung ta heryerden çalıyor. çalmadığı yer varsa bana söyleyin merak ettim :)

samsung o kadar çalıyor ama yine düzgün birşey yapamıyor , samsung kullanıyorum s4 cihaz berbat kasıyor keşke nexus 4 veya 5 alsaymışım onlar çok hızlı diyolar birdaha samsung ölsem almam.

samsung'un adı olduğu hiçbir eşyayı almam zaten sorunlu çıkıyor.

Apple ne zamandir ekran tasarliyor ve üretiyor ilginc gercekten ekranlari Lg ve Toshibadan aliyorlar Apple sadece Arm islemci tasarimi yaptiriyor onunda üretimi Samsungda. Apple tasarladigi parcalari baska firmalara yaptirip Cinde Foxconn firmasina birlestirme yaptiriyor adamlarin parca üretimi falan yok. islemci ve Ram genelde Samsung, Kamera Sony, ekranlar Lgden geliyor

telefonlar gitgide büyüdü şarj süresi kısaldı bende eski motorola f3 e geri döndüm :)

Hiç şaşırmadım nedense.

samsung önce telefonunun kıçını düzeltsin gerisi kolay

sallamasyon haber safir doğada az çıkıyor... değerli... masal anlatmayın saatlerdeki ne dersen o sentetik ve daha kırılgan...

şaşırdım diyemem. Apple'ın akıllı saat piyasaya süreceği dedikodusu geldi; ardından Samsung uyduruk saatini sürdü. Beklenen birşey. Ama eğer Apple safir camlı telefon üretmeyipte ilk olacağım diye maliyetli bir şekilde Samsung piyasaya sürse baya bir gülerim doğrusu.

@26 May 2014 22:20 asıl uyduruk olan Apple çöpü hala çımadı hayali çöp...

"Safir, doğada kendinden oluşan değerli taşlardan değil " Abi yeter artik, su editorleri sinavla mi aliyorsunuz nedir bu ne ya, yillardir mucevher sektorunde kullanilir Safir bu nasil bir habercilik neden bilmeyenleri yanlis bilgilendiriyorsunuz. Dogada tabii ki safir saf olarak bulunur ama seffaflastirilmasi icin isleme tabi tutulurlar. bu arada elmaciklar simdi safiri de apil buldu diye kiyameti koparirlar tabi napacaklar hayatlari boyunca ne safir gozluk cami ne saat cami ne kirilmaz cam gormemistir cahiller, bir de samsung'a saldirmazlar mi her firsatta bunlarin hepsi cehennemlik :)

19:33 magarada wifi nasil cekiyor cidden merak ettim. Senin herhalde sentetik elmas ve safir uretiminden hic haberin yok adamlar dogadaki elmastan bile daha sert ya da daha berrak elmas uretebiliyorlar. Ama sen istersen kazma kurekle kazmaya devam edebilirsin.

Ahahahahaha ?? aynen kardeşim ama ufaktan Bi yanlışın var yapay elmas yada Safir doğalı kadar sert değil titreşime doğalından daha duyarlı hem yapay olsun doğal olsun Safir ekran pahalı olur ayrıca kamera lensinde kullanılırsa ışığın mavi dalgaboyunda kırılmasına yol açar fotoğrafın mavimsi görünmesine yol açar açıkçası şimdiye kadar hiç Bi iphoneun kurşunu durdurduğunu yada 24 ton kaldırdığını duymadım ama gorilla,glasslı lumialar bunları rahatça yapıyor

@27 May 2014 00:34 okuman yok heralde sentetiğinin olduğunuda yazmış... kırılgan demiş... kıt mısın?

Sen de yorum yaz