Samsung'dan akıl almaz bir çözünürlük!

Samsung dev gibi bir 3D TV daha tanıttı. Ama bu TV'nin öylesine akıl almaz bir çözünürlüğü var ki..

  • Zeynel A. Öztürk

Samsung, Los Angeles'daki Society for Information Display etkinliğinde dev çözünürlükteki 70 inç'lik yeni HDTV'sini tanıttı.

4000x2000 çözünürlüğündeki '3DTV', bu çözünürlüğüe pikselleri küçülterek ve daha iyi transistörler kullanarak ulaşıyor. Üreticiler bir çok durumda pikselleri küçültemiyor, çünkü şu anki silikon transistörler, elektronları küçültülmüş parçalardan yeterli bir hızda iletemiyor. Samsung'un metal oksit transistörleri ise elektronları iletmede oldukça başarılı.

Şu anki HDTV'lerin 1920x1080 veya 1280x720 çözünürlüklerinde geldiğini düşündüğümüzde 4000x2000'in bir sonraki adım olacağı düşünülebilir. Toshiba gibi diğer üreticiler de '4k-by-2k' adı verilen 4000x2000 çözünürlüklü TV'leri üretmeye hazırlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Zaten bakıldığında normal ledlere en iyi görüntü verebilen ledler hep samsung normaline baktığında bile samsunglar direk göze çarpıyor ama bunuda yapmış olmaları ayrı başarı.

Biz tüketiciler daha ne kadar bir süre daha keriz yerine konulmaya devam edeceğiz çok merak ediyorum.Hd Ready Full Hd Ultra Hd şimdi de bu anlamak mümkün değil artık Tv piyasasını da bilgisayar işlemci piyasasına döndürdüler.

akıl alıyo .. çok bi numarası yok, biz eyefinity kullanıcıları için yeni haber degil.

piksel sayısı ile çözünürlüğün ne alakası var ki. önemli olan 4000*2000 tanımında çekim yapılabilmesi ve o ekranın bunu çözecek kapasitede olması. yoksa 40" hd ve full hd tv arasında piksel sayısı açısından fark yok bildiğim kadarıyla.

4000X2000 Pixel Vayy!

200 Megapixel Kameranın Çektigi Resim Kaç pixel acaba 1 Resmi 600 Mb.
2 megapixel bile 1600x1200 çekiyorsa ?????? 200 mpx kamera kaç pix çeker bilmem :D

Ev Duvarını Kaplayacak Hale Gelecek Demekki =D

iyi güzelde 3d tv diyorsunuz asıl siz gözlüklerinizden haber verin biz fpr gözlük teknolojisine çoktan geçtik!!!

Heralde bu sadece konsept bir ürün.Bu çözünürlüğe sahip içerik olmadıktan sonra ekranın bu kadar yüksek çözünürlüğe sahip olmasının hiç bir anlamı yok.
Bugün için standart olan en yüksek görüntü çözünürlüğü 1920x1080 (fullHD).Dolayısı ile bu ekranda fullHd film izlendiğinde ya üstten alttan siyah bant olacak yada tam ekran çözünürlüğüne upscale yapılarak orijinal görüntü bozulacak.
Yani özetle problem şu ki 4000x2000 çözünürlüğe sahip görüntü bulmak zor.
@Ziyaretçi 08:34 bunu söylemeye çalıştın galiba
ama pixel sayısı ile çözünürlük direkt alakalı.

FreeN

toshiba gözlüksüz 3d tv ve laptop yapıyor.. yakın bi zamanda gözlük felan hikaye olacak

toshiba gözlüksüz 3d tv ve laptop yapıyor.. yakın bi zamanda gözlük felan hikaye olacak

Toshibanın Quad HD çözünürlüge sahip televizyonunda ülke altyapisi veya görüntü düşük çözünürlüklü olsa dahi Toshiba tv nin içindeki donanım sayesinde görüntüyü Quad HD ye cevirebiliyor, yani görselin Quad HD olmasina gerek yoktur.

Freen Quad HD tv lerde icerigin QuadHD olmasina gerek yok, tv o işi kendi hallediyor ,)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play