Samsung'dan dünyanın en küçük CMOS'u

Samsung dünyanın en küçük CMOS sensörünü duyurdu. Cep telefonlarında megapiksel yarışı alevlenecek

  • Ongun Batuhan Altan
Samsung'dan dünyanın en ince CMOS'u

Samsung, cep telefonları için hazırladığı yeni Cmos sensörünü tanıttı. Kendi alanının en küçüğü olan sensörün boyutları sadece 28mm×15.3mm×8.5mm.

8MP'e kadar çözününürlüğü destekleyen sensör ilk başta 5MP olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. 1600ISO değerine çıkabilen sensör, 1cm'den makro çekim yapabiliyor.


Chip Online Yorumu:
Şu sıralar cep telefonlarına yönelik sensörlerde büyük hareketlilikler yaşanıyor. Kısa bir süre önce Ericsson, 12MP'lik U500 modelini tanıtmıştı. Yeni sensörler ile megapiksel çıtası iyice yükseliyor ve bu sayede kullanıcılar pahalı DSLR kameralar olmadan da büyük baskılar alabilecekler.

APR
(216) 470 64 30

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Gözüm çözünürlükten ziyade 1600 ISO değerine çarptı. Benim fotoğraf makinemde o değer yok be :) Gece çekimleri ve hareketli çekimlerin çok kaliteli olması demek bu.

artık 100lerce mp yerine tek pixelde fakat goz kalitesinde cekim yapabilecek kameralar uzerine yogunlassınlar lutfen. gecen senelerde bir iki kere haberini okudum ama ondan sonra hic bir yerde anılmaz oldu bu fikir!

sadece daha buyuk olacagı konusunda detaylı bır acıklama var ama DPI ıle ne kadar kalıte elde edılır orası bellı degıl bende
1600ISO olması kalıtenın de arttıgını bellı edıyor ama sonucta MP tek basına kalıte demek degıl bunu telefon alırken herkes gozardı edıyor

cmos sensor hic bir ise yaramaz, demek haksızlık olmaz...ccd uzak ara fark atıyor fakat tuzlu diye ureticiler basite kaciyor bilmeyenlere duyurulur ccd her acıdan 10 numaradir bunu ben deil teknolojı der ...western 88

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play