Samsung'dan güneş enerjili netbook!

Samsung, ilk güneş enerjili netbook'unu ortaya çıkardı! İşte güneşle şarj olan netbook!

Samsung, yaptığı açıklamada dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk 10'' ekranlı Netbook PC modeli NC215S'i pazara sunduğunu duyurdu. Hafif cihaz yalnızca güçlü performans ve kolay taşınabilirlik sunmakla kalmıyor, aynı zamanda hem çevreye duyarlı, hem de ekonomik özellikleri ile dikkat çekiyor.

İki saat süresince güneş ışığı altında kalmak Netbook'a bir saate kadar enerji sağlıyor. Netbook'taki Samsung'un SuperBright yansımayı önleyici ekranı sayesinde kullanıcılar, güneş ışığı altındayken dahi ekranda rahatça çalışabiliyor. Toplam 14.5 saat pil ömrü ve güçlü Intel Atom işlemci ile Samsung NC215S sınırsız taşınabilirlik sunuyor.

Samsung Electronics Türkiye BT Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep yeni Netbook modeli ile ilgili yapmış olduğu açıklamada; "Samsung çevreye duyarlı ürünlerde yenilikçi özelliklere yer vermeye büyük önem veriyor. Bu bağlamda da şirket olarak dünyanın güneş enerjisi ile çalışan ilk 10'' ekranlı Netbook PC modelini pazara sunmaktan dolayı mutluyuz. NC215S, Samsung'un süregelen yenilikçiliğini; üstün performans, kolay taşınabilirlik ve müşteri memnuniyetine verdiği değeri, açıkça ortaya koyuyor." dedi.

Samsung NC215S Ağustos ayında Türkiye'de satışa sunulacak.

Diğer bilgiler

Büyütmek için üzerine tıklayın

NC215S'in ön yüzünde entegre bir solar panel bulunuyor. Bu panel Netbook'un güneş ışığına maruz kaldığında otomatik olarak şarj olmasına olanak tanıyor. İki saat güneş enerjisiyle şarj olan Netbook ile karbon ayak izi en aza indirgeniliyor ve böylece hem çevreye duyarlı hem de maliyetlerde etkin bir kullanım sağlanıyor.

Kolay taşınabilecek şekilde tasarlanan NC215S'in PowerPlus pili bir kez tamamen şarj olduktan sonra 14.5 saate kadar dayanıyor. Bu da sürekli hareket halinde olan kullanıcılar için daha fazla özgürlük anlamına geliyor.

Samsung'un PowerPlus pili "Akıllı şarj Teknolojisi"ni kullanıyor ve pilin ömrünü normal pillere oranla üç kat uzatıyor. Bu şekilde üç yıllık bir süre zarfında 1.000 kez şarj oluyor. Akıllı şarj teknolojisi ayrıca daha hızlı şarjı mümkün kılarak tasarruf sağlıyor ve bu yönü ile de karbon yayılımını azaltıyor.

Çevreye duyarlı özellikleri ve ergonomik tasarımından dolayı TCO sertifikasına layık görülen NC215S, optimum kullanım kolaylığı ve performans sunuyor. NC215S çevreyle ilgili katı standartlara birebir uyuyor, çok az enerji tüketiyor ve geri dönüşüm özelliği taşıyor. Bu özelliklerin yanısıra iyi görüntü kalitesi, düşük gürültü seviyesi sunuyor..

Hızlı çalışma

Samsung'un Hızlı Başlatma teknolojisi Fast Start, Netbook'un anında açılmasını mümkün kılıyor; bu şekilde kullanıcı açma düğmesine bastıktan ya da ekran kapağını açtıktan yalnızca birkaç saniye sonra Netbook çalışmaya başlayabiliyor. Yenilikçi karma bekleme modu, bekleme modunun hızlı başlatma özelliğini, hazırda bekletmenin stabilite özelliği ile biraraya getiriyor; böylece kullanıcı sistemin yeniden başlatılması için 30-60 saniye beklemek zorunda kalmıyor.

Netbook'un güneş enerjisiyle şarj olabilen piline, küçük boyutlu olmasına ve çevreye duyarlı özelliklere sahip olmasına karşın, performanstan ödün verilmemiş. NC215S'te güçlü, çift çekirdekli Intel Atom işlemcinin yanısıra, Intel GMA grafik işlemci yer alıyor. Bu işlemci hızlı ve duyarlı bir deneyim ile benzersiz bir mobil bilgi- işlem performansı sunuyor. Intel Atom işlemci yüksek oranda etkin enerji kullanma özelliğine sahip. Bu özelliği de pil ömrünün daha verimli kullanılmasını ve hareket halindeyken kullanım süresini uzatmayı mümkün kılıyor. İşlemci ayrıca ideal eğlence deneyimi sunmak için Adobe Flash teknolojisi gibi YouTube tarzı multimedya web sitelerinde kullanılan video teknolojilerini ve uygulamaları destekliyor.

Beklet-ve Şarj Et USB portu, akıllı cep telefonları ve MP3 oynatıcılar gibi taşınabilir cihazları, Netbook bekleme modundayken ya da kapalıyken dahi şarj edebiliyor. Eğer pil bitmişse bile NC215S güneş enerjisi ile şarj olurken bu tür cihazları şarj etmeye devam edebiliyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bence cihaza entegre olmak yerine şarj edilebilir piller gibi tasarlanmalı. kim güneşin ortasında kullanır ki bunu?

Ekvator ülkelerinde çok iş görür

şarj için doğrudan güneş ışığını mı görmesi gerekiyor?
başka aydınlık kaynağından şarj oluyor mu?
aydınlık kaynağına göre şarj olamadığı kaynaklar neler?

nooldu...???
arkadaş güneş çarpmasından meftaaa olduuuu...
kendini güneş altında KINAYT ONLAYN VE KAL OF DATİ' ye o kadar çok kaptırmış ki... ensesinde boza bilem pişermişde farkına varamamış...

zaten ensesinde pişmiş güvercin yumurtasu bulmuşlar...

saygıgıgıgılarr.r.r.rrr

yanında plaj şemsiyesi de hediye ediyorlarmıymış...???
hatta pişik kremi de verseler iyi olacak...

bizim Adana' da iyi şarj olur bu aletler, ama şarjdan sonra kapağını
elleyebilecek BABAYİĞİT varmı acep...???

saygılarrr.r.r.rr

kışın ne yapacağız? 14.5 saat değil ki kış:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play