Samsung'dan İlk SATA 18X DVD-RW

Samsung tabuları bir kez daha yıkarak ilk SATA arabirmli 18X DVD-RW WriteMaster'ı piyasaya sürdü.

Not: Resim, haberde belirtilen ürüne ait değildir. Samsung, bu günlerde ilk 18X Serial ATA DVD yazıcısı yeni WriteMaster SH-S183L isimli ürününü piyasaya sunuyor. SH-S183L’in SATA arabirimi, Master/Slave jumper ayarlarını kaldırıyor ve ince veri kablosu sayesinde kasa içi hava dolaşımı daha iyi bir hale geliyor. WriteMaster SH-S183L’in saniyede 150 MB, 300 MB ve 600 MB’a ulaşabilen aktarım hızı bu ürünü piyasadaki en hızlı yazıcı yapıyor. SH-S183L kullanıcılara Lightscribe teknolojisi ile DVD üzerine resim basma olanağını sunuyor..WriteMaster SH-S183L’nın fiyatı ise 89.99 Dolar. CHIP Online’a göre: Bildiğiniz gibi sabit disklerde Serial ATA teknolojisi uzun zamandır kullanılmakta ve yeni Serial ATA 2 ile artık sabit diskler büyük veri aktarım hızlarına ulaşmaktalar. Kasanın içinde az yer kaplayan SATA kabloları ise SATA’nın bir başka avantajı. DVD sürücülerde veya yazıcılarda ise herhangi bir karara varılamadığı için üreticiler SATA arabirimli ürünler üretmekten çekiniyorlar. Hatırlarsınız bu konuda ilk adımı yine Samsung atmış ve dünyanın ilk SATA arabirimli DVD yazıcısını duyurmuştu. Bugün yine Smasung karşımızda SATA arabirimli bir ürünle duruyor. Sorulması gereken soru ise şu: kasanızda çok yer kaplayan ATA mı, yoksa bilgisayarlarınızda soğutmanın önemli olduğu bir devirde hava akışını engellemeyen SATA mı tercihiniz olur.? Doğru tercihi yapıp PC’nizi aşırı ısınmadan korumak artık elinizde.

Recep Baltaş

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

mükemmel gerçekten zaten dvd okuyucuya herhangı bir dvd takınca patada bekleme gercekten zordu bunda tahmınıme gore o beklemenın yarısı bile yaşanmıyacak ve birde yazma hızına bakın gercekten mükemmel ama çok geç kalınmş bir pozisyon artık blu-ray ve hd-rom geldi gelecek dvd lerın önemini kaybetmeye başlayacağı bir zamanda çıkması kötü ama yakında bunlar çıkınca dvdler iyice düşecek fiat bazında bu da biz kullanıcılara yansıyacak

Çok sevindirici bir haber. Ama kullananlardan performansını, verimli çalışıp çalışmadığını öğrenmeden konuşmak ta erken olur. Sonuçta optik sürücülerin bir motor dönüş hızı var. Bakın mesela CD witerlarda şu an artık sınıra dayanan hız 56X. DVD sürücüler de de 18X ya da belki 24X olur gibi geliyor bu sınır. Çünkü, harddisk motorlarından çok daha hantal optik medya motorları.

Türkiye'ye ne zaman gelir acaba bu ürün?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir