Samsung'dan sürpriz adım!

Samsung'un attığı bu adım hem şirketi bir adım ileri taşıyacak, hem de Apple'ı çok kızdıracak!

Apple'ın en büyük tedarikçisine ortak oldu

Samsung, geçtiğimiz günlerde teknoloji dünyasını hareketlendiren bir anlaşmaya imza attı. Teknoloji devi 110 milyon dolar karşılığında, Apple'ın da en büyük tedarikçilerinden olan Japon elektronik devi Sharp'ın yüzde 3'lük hissesini satın aldı.

Uzun süredir ekonomik krizle boğuşan Sharp, bu anlaşmayla birlikte derin bir nefes alacak. Bir dönemler iflasını açıklama eşiğine gelen şirket, çözümü bir süredir hisselerini satmakta buldu. Hatırlayacağımız üzere Sharp, geçtiğimiz yıl da Qualcomm ile 120 milyon dolarlık bir anlaşma yapmış ve bu anlaşmadan sonra şirketin IGZO teknolojisi bir adım öteye taşınmıştı.

Söz konusu ortaklıktan sonra, Samsung'un da meşhur IGZO teknolojisinden fazlasıyla yararlanacağı kesin. Hatta bazı söylentilere göre, Samsung'un 110 milyonluk yardımının altında, IGZO teknolojisinde tek söz sahibi olmak istemesi yatıyor. Samsung'un bu uğurda, ilerleyen zamanlarda Sharp'a daha büyük yatırımlar yapması da beklenen gelişmeler arasında.

Öte yandan Samsung-Sharp ortaklığı, Apple'ı da derinden etkileyeceğe benziyor. Zira Apple'ın en büyük ekran tedarikçilerinden olan Sharp, Samsung ile arasındaki iyi ilişkileri bozmamak adına, bu tutumunu kısmen değiştirebilir. Bakalım mevcut anlaşma, Apple-Samsung savaşını ne şekilde değiştirecek...

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Güzel bir strateji.Harikasın samsung.

Artık kavga etmeseniz vallahi bıktım :) ikinizi de seviyoruz.

Helal olsun ya, köşeye sıkıştırıyor. :)

apple'ı niye kızdıracak onu anlamadım ben.

apple neden kızsın ki? Sharp'tan aldığı panelleri yine aynı fiyata alacak, samsung %3'lük hissesi ile sharp-apple anlaşmasına karışamaz, panellere zam da yapamaz.

Samsun Apple ı tedarikçilerini alarak vuruyor sürekli, iphone 3 güzeldi, iphone 4 çok daha güzeldi, ama iphone 5, iphone 4 kopyası bir telefon olarak kaldı, Samsung an itibariyle appledan dahai iyi bir yolda, ama bilmiyoruz apple neler düşünüyor...

samsung u durdurabilene ask olsun adamlar costu bikere

Samsung'a bak. Valla helal olsun. 1 taşla 2 kuş. Hem teknolojiden yararlanacak hemde Apple 'ı sıkıştıracak. Güzel strateji.

Android Qualcomm ile birleşirse samsung telefonlarını yemeyinde yanında yatın :)

@09 Mar 2013 19:26 Nerelisin bacım sen.

adamlarda hem teknoloji hem kafa var müthiş bir şirket

samsungun kendisi de apple tedarikçisi olarak uzun süredir çalışıyor. aralarının bozulma sebebi samsungun da parekende üretimine girmesi ve kar marjını daha düşük tutması. apple uzakdoğuya üretim ve montaj yaptırıp dünyanın servetini kazanırken tedarikçilerinin zor durumda olması daha ilginçtir. 100 dolara ürettiği bir ürünü 500 dolara satmaya devam etmesine piyasa niye seyirci kalsın, tabii ki rekabet olacak ve teknolojik tüketim elit bir kesimin ayrıcalığı olmaktan çıkıp toplumlara yayılacak.

Apple niye kızacak sebebini bulmak için neden samsunga ekran urettirmekten vazgeçtiğini bilmek lazım :):):)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir