Samsung, DDR4'ün seri üretimine başlıyor

Samsung, DDR3 RAM'leri ikinci plana atıyor; DDR4 için kolları sıvıyor. Peki DDR4 neleri değiştirecek

  • Cem Şancı
Samsung, DDR4'ün seri üretimine başlıyor

Samsung, yakında sunucu pazarında büyük talep görmesini beklediği DDR4 RAM'lerin seri üretimine başladığını duyurdu.

DDR3'lerin yerine geçecek olan DDR4 RAM'ler, hem yüksek performansı, hem dayanıklılığı hem de düşük enerji tüketimiyle sunucular için çok daha ideal hafıza modülleri olacaklar.

Ancak yine de analistlerin DDR4 konusunda şüpheleri var. Mevcut sunucuların DDR3'ler düşünülerek tasarlandığını, DDR4'lere uygun sunucuların ve PC'lerin ise 2015'ten önce yaygınlaşmayacağını düşünüyorlar.

Samsung ise 20 nanometre teknolojisiyle üretilmiş 4 Gigabit DDR4 RAM'lerin 16 ve 32 GB hafıza modüllerine olan talebi arttıracağını düşünüyor.

DDR4 RAM'ler, saniyede 2.667 megabit veri işleyebiliyorlar. Bu da DDR3 RAM'lerin 1.25 katı daha fazla veri kapasitesi anlamına geliyor. Aynı zamanda enerji tasarrufu da yüzde 30 dolayında gerçekleştiği için DDR4'ler çok daha uygun seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Enerji malliyetlerini düşürmek isteyecek web şirketlerinin DDR4 teknolojisine geçiş yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hemen ardından, PC'lerde de DDR4'leri görmeye başlayabiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ram'lerden hdd yapsınlar, başka bişi istemiyoruz.

@05 Eyl 2013 02:10 pc yi kapat aç herşey silinsin

@05 Eyl 2013 02:10 ramden hdd olmaz cunku ram ler elektrik akımı almadıgında içindeki butun bilgiler silinir ... Ancak yine SSD tarzı depolama sistemleri gelişiyor bu aralar

Peki slot farkı olucakmıydı? Yani birde DDR4' ler için yeni bir anakart almaya ihtiyacımız olacakmı? Ev kullanıcısıyım, fazla bir bilgim yok nanometre konuları hakkında. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. :)

@05 Eyl 2013 09:56 tabik olacak tüm ramlar birbilerinden farklıdır. http://tr.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM

daha yok 2016 yı bulur bunlar.

var zaten, biz onlara SSD diyoruz

samsung her pazarda gereksiz teknolojilerinin peşinde...

LA OYLE BİŞE YOK

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play