Samsung, DRAM pazarını domine ediyor

Samsung, mobil RAM alanında rakipleriyle olan farkı açmaya devam ediyor!

  • Ercan Uğurlu
Samsung, DRAM pazarını domine ediyor

Samsung, durmaksızın geliştirdiği mobil bellek teknolojisinde kısa bir süre önce 10nm sürecin geçtiğini duyurmuştu. 6 GB kapasiteli LPDDR4 DRAM'leriyle geleceğin akıllı telefonlarına güç verecek olan Samsung, yeni analiz raporuna göre liderliğini koruyor.

Son gelen verilere göre Samsung, global pazarda mobil DRAM'de açık ara önde. Bu sene ilk çeyrekte 2.026 milyar Dolar'lık satışla marketin yüzde 60.4'üne sahip olan Samsung, rakibi SK Hynix'le olan mesafeyi açıyor. Öte yandan Samsung bu satış başarısına, satış analizinde geçtiğimiz sene aynı döneme kıyasla yüzde 22.7'lik kayıpla kavuşmuş durumda. SK Hynix'in ise bunun karşısında 903 milyon Dolar'lık satış grafiği yakaladığını söyleyelim. Tıpkı Samsung gibi SK Hynix de geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 23.1'lik bir kayıpla karşılaşmış durumda.

Samsung'un gelecek hedefi pazar payını yüzde 70 oranına çekmek. Güney Koreli şirket bunu yapmakta çok da zorlanmayacak olsa gerek. Zira rakipleri halen 20nm fabrikasyon süreci noktasında kendilerini geliştirmeye çalışırken, Samsung, 2014'te 20nm'ye geçmiş, 2015'te de 18nm'ye geçişini tamamlamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu kadar yüksek kapasiteli donanımlara şimdilik ihtiyacımız yok, bir 5 - 6 sene kadar da olacağını sanmıyorum. Android'e Desktop Mode'un da gelmesi durumunda yani Smartphone'ları artık PC olarak kullanmaya başladığımızda durum değişecek ve Smartphone'larda donanım üstünlüğü önplana çıkacaktır. Android'in ve de 3. parti yazılımların sürekli şişmanladığını da unutmamak gerekir...

samsunğun tek sevdiğim özelliği bu

Android telefonlarda RAM, CPU ve BATARYA SÜRESİ üç temel sorun. İnşallah bu sorunlar temelden çözülür.

Sen de yorum yaz