Samsung, Galaxy S6 Edge'i pahalıya mal ediyor

Samsung'un kıvrık kenarlı yeni amiral gemisi Galaxy S6 Edge'in üretim maliyeti bakın ne kadar...

Galaxy S6 Edge'in maliyeti çok yüksek!

Akıllı telefonların maliyetleri, onların fiyatlarını belirleyen önemli bir faktör. Samsung'un kıvrık ekranlı kenara sahip yeni amiral gemisi Galaxy S6 Edge'in maliyetinin de ne kadar olduğu merak ediliyordu.

Telefonun bileşenleri incelendiğinde ortaya çıkan tahmini maliyet fiyatı gerçeği ortaya çıkardı. Buna göre 64 GB depolama alanlı Samsung Galaxy S6 Edge'ın üretim maliyeti 290 dolar tutuyor.

Bu piyasadaki en yüksek maliyet anlamına geliyor. Galaxy S5 piyasaya ilk çıktığında 253 dolarlık maliyeti varken iPhone 6'nın maliyeti de 263 dolar tutuyor.

Bu yüksek maliyet, telefonun satış fiyatına da yansımış durumda.Telefonun maliyetindeki en büyük kalemin ise, beklendiği gibi, kıvrık ekranı olduğu anlaşılıyor. Samsung, bir Galaxy S6 Edge ekranı için 85 dolar maliyet ödüyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Malzemesini biz versek fiyati daha uygun tutarlar mi :)

500usd den satsa kurtarmıyo demi.

@16 Nis 2015 22:00 Kurtarmıyor Adam bünyesinde binlerce işçi çalıştırıyor sırf sana o telefonu vermek için sen o işçilerin parasını ver sana bedava bile verir:D

@17 Nis 2015 00:29 adamların çalıştırdığı işçiler çinli günlük 5 dolar yövmeyle çalışıyorlar ama dünyanın en pahalı telefonunu üretiyorlar ve bizler gibi kekler de 1000 dolar gibi cüzzi gibi bir meblah ödeyerek enayiliğimizi tescilliyoruz devam böyle...

@16 Nis 2015 22:00 Ilk 3 aylik donemi gectikten sonra ilk indirimler baslar daha sonra ki 3 aylik denemde indirim orani yukselir cikisinin yil donumunde senin istedigin fiyatlara yaklasir, niye bu kadar uzun surer? Birincisi ilk tanitimda ki harcanan reklam maliyetleri, 2 herkesin pazarda bulabilmesi icin oncelik verilmis dagitim (transport) maliyeti, 3 ilk donemde hata kapatmaya yonelik yazilim takimina harcanacak para, 4 yine ilk donemde hatali urunleri telafi icin kullanilacak miktar bunlarin hepsi ilk 3 ay icindir, sonraki uc ayda kar-vergi degerleri dengelendiginde uretici ufaktan indirime baslar, senesini doldurdugunda artik yavasca stok azaltma dolayisiyla ciddi indirimler baslar.

@17 Nis 2015 00:29 siz bu kafada oldukça kazıklayan çok olur maliyet hesabı yapılırken oürünü üretmek için harcanan tüm birimler eklenir argesi olsun çinlinin maşı olsun elektirik su hava parası vs vs eklenir tek ürün için maliyet hesaplanır oda maliyeti şu denir 290usd yani üstü ise firmaya kar kulanıcıya kazık olarak kalır 300udye mal edilen ürünün seri iretim kardahil satış fiyatı max 450usd dir genel olarak iki katına satılır ama arz fazal olan ürünlerde firma istediği fiyatı çakar bu iş böyle işinize gelirse.

Buradan anlıyoruz ki turkiyede 1000$ satılan ipon 6 da ne kadar kazık yedigimizi!!!!

@16 Nis 2015 22:45 Hay ağzına sağlık kardeşim yıllardır anlatmak istediğimizi bir çırpıda dile getirdin :D

Çok tatlı telefun . samsung akillaniyor. Malzemenin onemini anladi

iyi mal iyi para...

Maliyet ile kıyas edildiğinde en fazla kazık atan hep apple grubu olmuştur. Adamlar haklı alan oldukça kazıklamayan enayidir. American mantığı . Samsung un hatası ise bence yüksek fiyattan çıkış yapıp 2-3 ay sonra indirime gitmesi ve çok fazla model çıkartması. yoksa kazıklama açısından iphone nun eline su dökemez.

Çalışan maaşları ve ar-ge masrafları da var unutmayın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost