Samsung, HBM2'li DRAM üretimine başladı

Samsung, dünyanın en hızlı bant genişliğine sahip DRAM çiplerinin üretimine başladı!

  • Ercan Uğurlu
Samsung, HBM2'li DRAM üretimine başladı

Geçtiğimiz yıl AMD'nin ekran kartı altyapısında gördüğümüz HBM bellek teknolojisi (High Bandwith Memory), bu yıl HBM2 olarak yeni sürümüyle karşımızda olacak. Ancak yarışta bu defa yeni bir oyuncu daha var. Samsung da HBM işine giriyor.

Ekran kartları tarafında DDR5 DRAM'in karşısına farklı bir yorumla çıkan HBM, belleklerin üst üste dizilimiyle yapılandırılıyor. Böylece DDR5 DRAM'in aksine daha az yer kaplayan bellekler, yongaların daha küçük boyutta olmasına imkan tanıyor. Öte yandan bu sayede daha yüksek bant genişliği sağlanıyor.  

Geçtiğimiz yıl AMD ile başlayan bu atak, çok geçmeden başkalarının da dikkatini çekmiş görünüyor. Zira Samsung, gelen bilgilere göre HBM2 tabanlı DRAM üretimine başlamış durumda. Nvidia ve AMD için 20 nanometre mimarisine dayalı HBM2 DRAM'ler üretecek olan Samsung, 256Gbps bant genişliği sunacak. Bu bellekleri yüksek performanslı işlem, oyun ve ağ sistemleri için geliştirecek olan Samsung'un ilk örneklerini çok yakında göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Gelsin de alalım artık. Ekran kartı piyasası 3 - 4 senedir durgun, dişe dokunur bir gelişme yok donanım tarafında. Artık bir sıçrama zamanı gelmişti. HBM2 ile yeni nesil NVidia ekran kartlarından en babasını almak için sabırsızlanıyorum. The witcher 3 ü yüksek çözünürlükte yüksek FPS ile oynamak istiyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost