Samsung, iPhone'lara geri dönmek istiyor!

iPhone 6'ların kalbindeki yerini kaybeden Samsung, yeni teknolojisi ile Apple'ı etkileyebilecek mi?

Samsung, iPhone'lara geri dönmek istiyor!

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için A8 işlemcilerin büyük bir kısmının üretiminin TSMC tarafından yapılacağına karar verilmişti. Daha önceleri, iPod touch, iPhone ve iPad gibi iOS ürünlerinin işlemcilerinin tek üreticisi Samsung idi.

ZDNet'in yeni bir haberine göre, Apple'ın A8 işlemcilerinin sadece yüzde 30'u Samsung tarafından üretilmekte ve geri kalan yüzde 70'in üretimi TSMC tarafından gerçekleştirilmekte. Bunun sonucu olarak da Samsung'un System LSI iş alanı bu yıl büyük bir kayıp vermiş durumda.

Ancak Samsung, yeni 14nm işlem teknolojisi ile bir geri dönüş gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Şu anda kullanılan 20nm A8 işlemciler, 28nm A7 işlemcilere göre yüzde 13 daha küçük, yüzde 25 daha yüksek bir işlem performansına ve yüzde 50 daha iyi bir güç verimine sahip. Samsung'un yeni 14nm planı ise, şu andaki 20nm teknolojisi ile karşılaştırıldığında, yüzde 15 daha küçük, yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 35 daha fazla güç anlamına geliyor.

Buna karşılık olarak TSMC'nin yeni geliştirdiği teknolojisi 16nm'de durmuş durumda. System LSI'ın başkanı Dr. Kim Ki-nam'a göre bu durumun bir sonucu olarak Samsung, Apple'ın A9 anlaşmasının büyük bir kısmını kendi bünyesine almayı planlıyor. Böylelikle de Samsung'un System LSI işinin önümüzdeki yıl bir kez daha eski karına yakın bir noktaya ulaşması mümkün olabilecek.

Samsung'un 14nm üretimine, bu yıl bitmeden başlaması planlanıyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Dönersin ama rüyamda samesung

@05 Eki 2014 18:17 dalga geçtiğin marka olmasa o hava attığın iphone bu kadar iyi olurmu sanıyordun

Umarim alamazlar

Oylece Apple'yi elestirmicen zamzam :)

ozelliklere bakinca donmesi gerekir

@04 Eki 22:10 22:10 IPhone olmasa bu Samsung hala takoz uretiyor olurdu

bizim fanboylara anlatamazsın ama senin hava attığın iphone'un işlemcisini samsung, kamerasını sony, ekranını lg üretiyor. siz uyumaya devam edin.

@06 Eki 2014 04:15 aaaa, skandal. Ben hepsini Apple üretiyor diye fanboy olmuştum. Hayal kırıklığı. Artık Samsung ve LG fanboyu olacağım, mill irade kazanmış olacak

@06 Eki 2014 04:15 apple herzaman biz bir yazılım firmasıyız demiştir sen hala uyuyon

@06 Eki 2014 21:30 güzel bi yanıttı fanboy kardeş

yahu samsung ne apple ı istiyecek. diğer firmadan daha iyisini üretmiş. apple onu tercih edecek tabi adamlarda kazanacak. bukadar basit. samsung istiyormuş.... babasının hayrına yaptı 14nm teknolijisini sanki heyAllahım saçma saçma başlıklar atmıyormusun chip cidden ayaroluyorum..

Samsung applea işlemci satıyor ama kendi telefonlarına snapdragon koyuyor

@06 Eki 2014 21:00 olay o işlemci den ziyade işletim sisteminde oldugunu bilmediğini için sana saçma gelıyor zaten..... samsung note 4 e ios yüklense dünya satış rekoru kırar

Arkadaşlar ne kadar basit bakıyorsunuz. Apple herşeyi ben üretiyorum demiyor ki ! Adamlar tasarım, performans, kullanışlılık ve stabilite sunuyor. Olay sadece ısırılmış bir elma olayı değil. Yapılmamış, cesaret edilmemiş ve geliştirilmemiş işlere el atarak kaliteli ürünler çıkarıyorlar. Yıllardır bir çok marka pc yapıyor. Hangisi teknolojiye bu kadar iyi ivmeler kazandırdı ve küçücük kutulara performans, hafiflik sığdırdı. Kabul edin Apple gereksiz kablolardan, virüslere karşı yazıf bilgisayar ve işletim sistemleri geliştirdi. Diğerleri de bunu taklit ediyor. Eve bir PC alacaksın ama halen iMac kadar estetik, seri, kablosuz, MacBook Pro kadar kaliteli görüntü, ses, video işleyen, MacBook Air kadar hafif ve pil ömrü uzun, Mac Mini kadar minik ve az enerjili, Mac Pro kadar hızlı ve küçük bir cihaz yaptılar da ben mi görmüyorum. Enerji + Performans + Verimlilik = Apple. Oyun + Virüs + Active Directory = Windows. Tercihinizi bir daha gözden geçirin.

@10 Eki 2014 16:41 apple la ilgili yorumlarını kendine sakla daha elinde 1 tane bile apple ürünü yoktur agzı olan bişey bilmeyen konuşu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir