Samsung, kategoriye yeni isim arıyor

Phablet teriminden memnun olmayan Samsung, "iri" telefonlarına yeni bir isim bulmanın peşinde!

Phablet mi, fonlet mi?

Telefonların giderek küçüldüğü ve minicik telefonların giderek daha popüler olduğu bir dönemde Samsung'un, dev Galaxy Note modelini piyasaya çıkarması ilk başta büyük "alay" konusu olmuştu.

Ancak, mantık modayı yendi ve insanlar internette gezinmek, e-mail yazmak, sosyal medya hesaplarını takip etmek, ofis belgeleri üzerinde rahatça çalışabilmek için geniş ekranlı ve stylus'lu (dokunmatik ekran kalemi) telefonların ideal olduğunu fark edip hızla küçük ekranlı telefonlardan uzaklaşamaya başladı. Böylece "phablet" modası başlamış oldu.

Ancak Samsung'un Galaxy Note'u hazırlarken "phablet" değil "fonlet" kod ismini kullandığı ortaya çıktı. Bazı basın toplantılarında ve konferanslarda da Samsung yöneticilerinin ısrarla fonlet kavramını kullandıkları da dikkat çekti. Fonlet kelimesinin telefona daha yakın, tablete daha uzak durduğunu, asıl işlevi telefon olan cihazlar için daha uygun olduğunu düşünen Samsung, "fonlet" kavramında ısrar ediyor.

Ancak, phablet kelimesi İngilizce'nin "TDK sözlüğü" olarak kabul edilen Oxford Sözlüğü'ne çoktan girdi. Samsung'un şimdi bu algıyı değiştirmesi çok kolay görünmüyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Fonlet ne be... Phablet çok iyi, değişmemeli.

Phablet yerine "Plate(Tabak)" kullansın. "Note"lara ve onun ayarındaki telefonlara çok yakışır. Eskiden adları cep telefonuydu cepte taşınabildiği için artık ceplere sığmayacak kadar oldukları için el telefonu oldular. Yakında insanlar boyunlarına asıp dolaşmaya başlarlarsa hiç şaşırmam.

iki isim de birbirinden itici..zaten devasa ekranlı telefon trendinden hiç haz etmiyorum

@10 Kas 2013 17:00 Oyle deme kardes. Minyon olmasam, en azindan parmaklarim soyle piyanist gibi uzun olsa alacagim bir tane. Internette ve dokuman okumada cok buyuk kolaylik sagliyorlar.

teh allam ya şaka gibi :)

8 mm lik kalingliga "iri" demenizi pek anlamlandiramadim. Buyuk veya uzun kelimeleri daha uygun olurdu bence. Note 3 kullaniyorum ve bana hicte "iri" gelmiyor.

@10 Kas 2013 19:57 Yasadigimiz evrende 3 fiziksel boyut var. . Z nin nispeten ince olmasi X ve Y nin diger tellerin 2 kati olmasini engellemiyor. :D

@10 Kas 2013 19:57 hangi açıdan bakıyon sen telefona

@10 Kas 2013 19:57 note 3 e bugün baktım gayet kibar ele alınır çaypon 5 gibi elde kaybolmuyor

Daha da olmadı "babet" koysunlar adını.Zaten boyutlarına bakılırsa bu isim daha uygun olur :) Bilge Baykuş

büyük ekranında shit i çıktı bence

Kesin patent hakkini almistir. Bu ismi kullanmaya calisanlardan ne kadar para kaldiririm diyordur bizim cekik gozlu akrabalar. Olmadi iste. :D

@10 Kas 2013 22:51 Apple nin teknoloji dünyasına kattıkları işte. Ona buna çamur atmak, Ota çöpe patent almak ! Apple yapa yapa diğer firmalarda etkileniyor haliyle...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir