Samsung, Nokia'yı da geçti!

Yıllardır Nokia'nın sahip olduğu bir ünvan daha, artık Samsung'un elinde!

Samsung, Nokia'yı da geçti!

Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık yedi milyon patenti esas alan araştırma, mobil cihaz piyasasında en çok patente sahip olan firmanın Samsung olduğunu gösteriyor: Daha önce Nokia'ya ait olan unvan, 2012 yılı sonu itibariyle Samsung'un eline geçmiş durumda. Apple'a karşı giriştiği "patent savaşlarından" milyarlarca dolar zararla çıkan Samsung, Nokia, Apple, Sony ve Ericsson gibi rakiplerini geride bırakarak, mobil patent sıralamasında birinciliği ele geçirdi. Sıralamada Samsung'un ardından ikinci sırada gelen firmaysa sessiz dev IBM.

Pazar analisti Chetan Sharma'nın yaptığı araştırma, halen dünyanın en çok patent verilen bölgesi olan Amerika'da yapılan tüm patent başvurularının beşte birinin mobil cihazlar ve ilişkili teknolojileri tarif ettiğini gösteriyor. Bu oranın bundan on yıl önce sadece yüzde on seviyesinde olduğunu düşünürsek, mobil cihaz piyasasının yıllar içinde ne kadar büyüdüğünü anlayabiliriz.

Araştırma sonuçları ilginç bir ayrıntıyı da gün ışığına çıkarttı: 2011 ve 2012 yıllarında mobil cihaz kategorisinde en çok patent başvurusu yapan firma olan ZTE, sahip olunan patentler listesinde ilk ona dahi giremedi. Bu durum insana "Acaba ZTE aklına gelen her fikrin patentini mi almaya çalışıyor?" sorusunu sorduruyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Samsung bilgisayar telefon tablet televizyon kamera buz dolabı çamaşır makinesi üretiyor .Nokia sadece telefon üretiyor alacağı patentler kısıtlı yaptığınız karşılaştırma çok saçma mobil patentleri karşılaştıralım.

@31 Mar 2013 16:09 Önce Oku Öyle Konuş "Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık yedi milyon patenti esas alan araştırma, MOBİL CİHAZ PİYASASINDA en çok patente sahip olan firmanın Samsung olduğunu gösteriyor:" Mobil cihaz piyasasında diyor samsung un diğer alanlardaki patentleri sayılmamış.

@31 Mar 2013 16:09 zaten mobil cihazlardan bahsediyor.

@31 Mar 2013 16:09 otomobil, kamyon ürettiğini söylemeyi unutmuşsun

niye mobilde oturum acamiyoruz? patnt olayinda hemen kurtlu elmanin fanboylari camur atar...

Samsung böyle şey beklenirdi.

Ha ha ha :D

Samsung bilgisayar telefon tablet televizyon kamera buz dolabı çamaşır makinesi üretiyor .Nokia sadece telefon üretiyor alacağı patentler kısıtlı yaptığınız karşılaştırma çok saçma mobil patentleri karşılaştıralım. ----------------------------------------------------------------------------------------- zaten karşılaştırma mobil alandaki patentler için yapılmış. ve bu ilk cümlede belirtilmiş.---- Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık yedi milyon patenti esas alan araştırma, mobil cihaz piyasasında en çok patente sahip olan firmanın Samsung olduğunu gösteriyor---- haberi daha dikkatli okuyalım.

Sadece mobil ve navigasyon işleri yapan firma he şeyden üreten bir firmanın gerisinde kaldı demek. Ne kadar da şaşırtıcı...

@31 Mar 2013 18:56 Bu yazdigin yazi da senin basliklar disinda bir sey okumadan yorum yaptigini gosteriyor daha ilk cumlede "Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık yedi milyon patenti esas alan araştırma, mobil cihaz piyasasında en çok patente sahip olan firmanın Samsung olduğunu gösteriyor:" demis adamlar. Sen bunu bile okumamissin.

samsung hiçbir zaman Nokia kalitesini yakalayamadı ve yakalaması da zor bunu herkes biliyor .........

@02 Nis 2013 11:08 Kusura bakma ama artık NOKİA ÖLDÜ BATMANIN EŞİĞİNDE . Samsung ise her geçen gün dahada çok yükseliyor 2014 te iphoneyi silmeye hazır Bknz : Çevredeki çoğu insan iphonesini satıp S3 , S2 , NOTE2 gibi telefonlara geçiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir