Samsung, plastik gövde hakkında konuştu!

Samsung, telefonlarında metal yerine neden plastikte ısrar ediyor? İşte bu sorunun cevabı!

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung mühendisleri, "plastik" hakkında konuştu!

Samsung, tüm Android'li telefonlarında plastik kullanmakta o kadar kararlı ki, en alt seviye telefonlardan amiral gemisi modellere hepsinde plastik gövdeye yer veriyor. Firma, en son üst düzey cebi Galaxy S5'te de plastiğe yer veriyor, ancak arka kapağın yapısını çok daha kaliteli görünecek biçimde değiştirmiş. Engadget'ın Samsung mühendisleri ile yaptığı bir röportaj ise firmanın tasarım kararlarını nasıl verdiğini gün yüzüne çıkardı.

Samsung baş ürün tasarımcısı Dong Hun Kim, neden metal kullanmadıklarını şöyle açıklıyor: "Ana hedeflerimiz kullanım kolaylığı, cana yakınlık ve daha insancıl bir tasarımdı. (Ürün), memnuniyet verici bir hisse sahip olmalıydı ve tutuşu daha kolay olmalıydı. Metal kullansaydık (bizce) tasarım ağır ve soğuk olacaktı." Plastiğin daha sıcak bir his verdiğini düşünen Kim, dokulu arka yüzeyin görünümünün de çok iyi olduğunu söylüyor.

Yazılımlar konusunda bir itiraf!

Böylece belki de ilk kez plastik ve metal gövde konusunda Samsung'dan bir açıklama duymuş olduk. Röportajda konuşulan bir başka konu ise yazılımlar oldu. Samsung'un baş kullanıcı deneyimi tasarımcısı Jeeyeun Wang, takımının en çok Galaxy kullanıcısının faydalandığı şeyleri düşünüp bunlara odaklandığını söylüyor.

Wang, daha önce belki yılda sadece 1 veya 2 kez kullanılan, gösterişe yönelik özelliklere yöneldiklerini de kabul ediyor. Bu aslında Samsung'un kullanıcı deneyiminin önemini anladığının ve ona daha çok önem vermeye başladığının bir işareti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Her ne kadar muhendisler kendi görüşlerini savunsalarda.Son kararı her zaman tüketici verir.10 kişiden 8 i plastığe karsı ise hala plastık kasalı telefon yapmanın ne mantığı var!.Merak etmesınler sıcaklık konusunda metal kasada bellı sure sonra plastıkten daha sıcak oluyor.Samsung kendını cok bozdu.

Cevabı; daha ucuz olduğu için.

@25 Nis 2014 00:27 Daha pahalı bu plastik..

Ben söyleyim daha ucuz olsun samsung daha çok kar yapsın

gitsinler bi m8 e dokunsunlar bakayım :)

@25 Nis 2014 00:42 ben onu media markt'te inceledim telefona dokunduğumda , telefon budur dedim , yıllardır biz ne kullanıyormuşuz dedim hakikaten param olsaydı direk orada alırdım onu birde galaxy s4'e dokundum bu telefonmu dedim , hakikaten m8 çok güzel. bide uygun fiyatlı olsa

gece yerde görsem terlik zannedip üstüne basabilirim. Bence note 3 ün kapak tasarımını kullansalar daha iyi olurdu.

@25 Nis 2014 00:43 aman dikkat et gece yanlislikla üstüne oturursan cuk diye oturur animallah dikkat et oturup kalktigin yere gerci seni iphone kadar tadmin etmesede isini görür

Tenekeden iyi

abicim adamlar plastikde yapsa satıyor. neden metal yapıp maliyet artsın ki?

He gülüm he :) bizde yedik :) ya 1500 tl bile çok buna da hadi neyse 1500 tl ama 2200 tl nedir abicim ya bu neyin kafası ?

2. 3 ayda bir telefon değiştiren biriyim ama sırf plastik olduğu için samsung almıyorum

Sürekli cebimizde taşıdığımız ve geleneksel ebatlarda olmayan bir telefonun alüminyum vb. metallerden olması elbet pratik değil. Hem Sayın Kim'in dediği gibi çok soğuk duruyor hem de ağırlaştırıyor. Ama şu bir gerçek, ekranı ve cihazı çevreleyen gri renkli çerçeve kesinli daha dayanıklı ve kolay çizilmeyen bir malzemeden yapılırsa çok iyi olur. Telefonu koruyan ve güzel gözükmesini sağlayan kısım o kısım.

Plastik hem ucuz hem de metal telefonlardan daha pahalıya satıyor nasılsa

Samsung'a dokununca insan kendini oyuncak telefona dokunuyormuş gibi hissediyor. Zaten düşünce oyuncak telefonlar gibi kırılıyor..O kadar para bunun içinmiymiş diyorsun ama metal kasalı telefonlarda öyle değil. Cidden sadece konuşmak için kullansan bile verilen paranın hakedilidiğini farkediyorsun. Ayrıca merak ediyorum Samsung'un sattığını söylediği telefonların yüzde kaçı kırıldığı için yeniden aynı telefonu alanlar? Aynısını almazlar demeyin, şahit oldum.

Bi Nokia olamayacak kaç senedir modellerinde metal kullanılıyor son derece de şık

Gören de sanır telefonları ahşap işçiliği kullanarak üretiyorlar.

metal kullansaydık tasarım soğuk olacaktı. be reziller bide kendinize tasarımcı diyorsunuz. metal görünümü daha estetiktir.ve metal kasa plastiğe göre daha geç ısınır.ama tabi siz bu laflarla insanları kandırmaya çalışmayın . plastik kullanıp maliyeti iyice düşürüyorlar sonrada pahalıya satıyorlar telefonu . sözde apple a rakip. plastik yerine polikarbon kullanında daha sağlam olsun.

plastik daha kolay tasarlanabiliyor dedikleri gibi daha hafif bide hemde ucuza mal oluyor.

@25 Nis 2014 11:48 + ele alınca dandik makine almışsın hissi veriyor.

@25 Nis 2014 14:51 galiba bu tek sende oluyor

evet mcsd kart girişi yok, radyosu yok, usb bellek takılamıyor ve hatta en pahalı telefon ama iphone 5s i elinize aldığınızda hissettiğiniz tek şey mükemmel işçiliktir. ios vs tartışılır fakat tasarım tam bir şahaser. telefon budur. diğerleri adı üzerinde diğerleridir.

Ben samsung kullanıcısıyım ama metal kasalı olan modelinden;sgh-g800 mesela çokda memnunum ilk etapda kamera benim için önemli idi o yüzden bu modeli seçdim yazılım ve işletim sistemi pek ilgimi çekmiyor boş işlerle uğraşacak vaktimde yok zaten bana yetiyor artıyor bile ve kasa metal ağırlığı ve kullanımı güzel.

Icuz olduğu için demiryorlarda...

Nokia lar cok sık duruyorlar

samsung kaliteli yılda tek model yapıp pazarda tutunmaya çalışsa ya! plastik samsung kullanıcısı için çok bile..

belki de biz metal kasa seviyoruzdur, koreliler plastik aşığıdırlar? ayrıca metal kasa kullanacaklarsa da htc gibi zarif olmalı. Xperia yı biz "abi telefon budur işte" diye görüyoruz ama geri kalan 10 kişiden 9u çok kaba diyerek almıyorlar.

sanki cocuk kandiriyorlar cana yakin sicak duruyormus :) Zaten satiyoruz neden az para kazanalim ki metal yapip deselerdi daha cana yakin sicak aciklama olurdu :)

Ben iPhone 5 kullandım 1 ay kılıfsız arka kapak çiziklerle doldu. S4'te ise böyle bir sorunu bir kez anahtar çiziğiyle yaşadım onda da 15 liraya kapak aldım. Bence bu da plastik için bir faktördür.

@25 Nis 2014 20:24 bkz.xperia z1...

@25 Nisan 2014 20:24 sen bir kere o Telefonunu kılıfsız yere düşür sonra son haline bak ve duşun plastikmi tercih etmek doğrumu diye

teneke koyum bızıım mıllete 3000 tl ye satarlar plastıge 2200veren onada verır

Samsungun sonu nokıa gıbı olacak dıkkat dıkkat bu ısrarı yuzunden

O zaman kalorifer peteklerini plastikten yapalim daha sicak gozukur bu sayede kombiyi yakmadan isiniriz

Samsung un farki iste adamlar telefona sicaklik fonksiyonu bile eklemisler kombi olarak bile kullanabilirsiniz ama siz hala metal metal diye tutturun :D

madem kullanıcılar için bunu yapıyorlar anket yapmışlar mı acaba samsung kullanıcıları arasında soba mı istersiniz düştüğünde parçalanmayan telefon mu

Zamanı geldiğinde bence herkez plastik telefon kullanamaya alışacak neden derseniz plastiğe şekil vermek daha kolay lg flex teki gibi ama metala o şekli nasıl vermeyi düşünüyorsunuz gerçekten aklıma takılıyor ?

htc m8'i media markt'te inceledim telefona dokunduğumda , telefon budur dedim , yıllardır biz ne kullanıyormuşuz dedim hakikaten param olsaydı direk orada alırdım onu birde galaxy s4'e dokundum bu telefonmu dedim , hakikaten m8 çok güzel. bide uygun fiyatlı olsa

Sen de yorum yaz