Samsung: S4'ün çekirdek sayısını önemsemeyin

Galaxy S4'ün 4 ve 8 çekirdekli iki farklı modeli var. Peki aralarındaki fark ne kadar önemli?

Samsung: S4'ün çekirdek sayısını önemsemeyin

Daha önce ortaya çıkan bir rapor ve son olarak Türkiye'deki mobil operatörlerin açıklamalarından biliyoruz ki Galaxy S4'ün 4+4 çekirdekli sürümü ülkemizde satışa sunulacak. Ancak Samsung'un amiral gemisinin 4 çekirdekli sürümünün satışa sunulacağı ülke sayısı pek de az değil. Bunun arkasındaki nedenle ilgili resmi bir açıklama, Samsung'dan geldi.

8 çekirdekli Galaxy S4'ün hız testlerinde 4 çekirdekli sürümü yıkıp geçtiği biliniyor. Ancak Samsung mobil bölümü başkanı J. K. Shin, çoğu kullanıcının herhangi bir fark hissetmeyeceğini söylüyor.

Shin, Galaxy S4'lerin farklı işlemcilerle üretilmesinin nedenini ise büyük oranda tedarik sorunlarından kaynaklanıyor. Shin, birden fazla kaynak kullandıklarını ve bununla ilgili bir sorun yaşadıklarını söylüyor.

Daha önce ABD ve İngiltere'de sekiz çekirdekli Exynos 5'in kullanılmamasının nedeninin, bu çipsetin LTE (4G) ağlarını desteklememesi olduğu iddia edilmişti. Ancak Exynos 5'in LTE'yi desteklediği daha önce @SamsungExynos Twitter hesabında açıklanmıştı. Dolayısıyla Shin'in de sözlerine bakacak olursak sorun, sadece tedarikle ilgili.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Amerika samsunga ceza kesti, samsungda amerikaya ceza kesti. Bence durum bundan ibaret...

@26 Nis 2013 12:01 Alakası yok dostum.8 Çekirdekli işlemci LTE yi desteklemediği için LTE teknolojisinin kullanıldığı ülkelerde 4 çekirdekli S4 kullanılacak.Durum bundan ibaret.

@26 Nis 2013 15:40 haberi okumadan yorum yapan kullanıcı detected

4+4 çekirdek yapısı güç tüketimi konusunda avantaj sağlar

hangi plastik S4?....

aplle da yapacak plastik iphone :) plastik olması ile performansının ne alakası var. plastik ve iphone dan daha iyi, üreticisine daha çok kazandırıyor ve plastik olmasına rağmen iphone dan daha sağlam.

benim bildiğim amerikada ki bağlantılarla alakası var. s3 de 2 çekirdekli olarak piyasaya sürülmüştü amerikada.

Öyleyse niye Samsung 8 çekirdekli modelini gelişmemiş ülkelerde satışa çıkarıyor?

16:10 apple* olcak o ve biraz düzgün cumleler kurda anlayalim

arkadaşlar bence olay basit tedarik ile ilgili sorun yaşadılar ve 8 çekirdekli versiyonu varken 4 çekirdekli versiyonu kimse almaz düşüncesiyle 8 çekirdekli LTE desteği sunmuyor yalanını ortaya atıp 4G desteği isteyenleri 4 çekirdekli versiyonu almak zorunda bıraktılar :)) en azından okuduğum yazıdan bu kanıya vardım

şu konuya biraz daha açıklama getirebilirseniz sevinirim. 8 çekirdekli de LTE özelliği var mıdır. Yurt dışında yaşayan birisi olarak Yurt dışında 1.9 GHZ li ürün satılmakta ve bu da sanırsam 4 çekirdekli oluyor . şahsen 8 çekirdeklisini tercih etmek isterim ama böyle bir ikilimde hangisi iyi hangisi kötü ve LTE her ikisinde var mı yok bilinmesi gereken bir konu .

BU ARADA LTE NEDİR ?

@20 May 2013 18:13 Kardesım LTE 4G DEMEK

bence samsung galaksi s4 tercih edin

samsung galakxy s4 gerçekten iyi telefon ama ben dedine katılmıyorum çünkü telefonlarda çekirdek güçüne ve özeliklerine bakıyorla.

Ben s4 alıyorum yarın 4 mü 8 mi alacağım ona karar veremiyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir