Samsung - TSMC savaşında ilk raunt bitti!

Samsung, mahkeme salonundan bir kez daha yenilgiyle ayrıldı. Ama bu kez rakip, Apple değildi...

Samsung - TSMC savaşında ilk raunt bitti!

Samsung, patent davaları nedeniyle düzenli olarak mahkeme salonlarına gitmeye çoktan alıştı. Ama bu kez konu patent değil, şirket sırlarının sızdırılması idi. Samsung'un, Tayvan'ın ünlü yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) ile karşı karşıya kaldığı davada çıkan karar, Koreli devi üzdü.

Apple için yonga üreten iki şirket olan TSMC ve Samsung bir süredir mahkemelerde kozlarını paylaşıyordu. Bunun sebebi, Samsung'un TSMC'nin ürettiği yonga konusunda bazı sırlarına ulaşması ve bunları kendi çıkarları için kullanmasıydı. FinFET üretim teknolojisinde TSMC ve Samsung'un tasarımlarının neredeyse birebir olmasıyla birlikte iyice ayyuka çıkan iddialar, sonunda mahkemede açıklığa kavuşturuldu.

Mahkeme sonucunda TSMC'den Samsung'a transfer olan Liang Mong-song'un şirket sırlarını taşıdığı kararına bağlandı ve kendisinin, yıl sonuna kadar Samsung'da çalışmamasına karar verildi. Üstelik bu karar, Song'un diğer rakip şirketlerde çalışmasını da engelliyor.

Ancak elbette süreç tamamlanmış değil. TSMC ilk istediğini bu kararla almış durumda ancak önümüzdeki dönemde Samsung'la ilgili ne gibi girişimlerde bulunacağı henüz meçhul.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Evet, çalışanın transferiyle bilgilerin sızdırılması çok mantıklı bir şey. Eğer FinFET konusunda bu adam çalışmalar yapıp bir sonuca ulaşmışsa istediği şekilde bu teknolojik çalışmayı Samsung'a götürme ve orada geliştirme hakkına sahip. Hiç kimse bunun bilgi sızdırılması olduğundan bahsetmesin bana. Bu dava TSMC'nin arkasına Apple'ı da almasıyla oluşan bir sonuca sahip. Zaten hangi davanın arkasında Apple olsa Samsung o davayı kaybediyor...

@30 Ağustos 2015 10:06 Yahu o kadar cahilce yorumlar yapıyorsunuz ki. 10 senedir bilişim sektöründe mühendisim. Şu senin iddianı herhangi bir şirkette uygulamaya kalksam, yani benim yazdığım kod benimdir deyip ortaya çıksam, bi yerleriyle gülerler bana. Çünkü o şirket çatısı altında ürettiğin her şey o şirkete aittir. Şirketin kaynaklarıyla yapmışsındır ki sen de bir kaynaksın, sözleşmelerde de bu belirtilir. İşiniz gücünüz yok, bilip bilmeden atıyorsunuz. Samsung'un bir çirkefliği daha işte.

belki başka biryerden aldılar bilgileri yada bilgi almalarına bile gerek yok birbirlerinin ürettiği çiplerin içinde bulunduğu cihazları piyasadan temin edip incelemişlerdir sonuçta bunlar çip üreten firmalar neyin ne olduğunu görürler ve iyi birşey buldularsa bunları kendi firmaları için kullanabilirler, işin sonucunu adamın tekine yüklemişler işinden olmuş, yazık

@30 Ağustos 2015 12:08 Vah iyi niyetli arkadaşım. Haberi iyi oku: Patent davası. Yani yeni bir ürün geliştirilmiş, geliştiren o ürünün patentini almış, işte bu Samsung denen kopyalama firması da her zaman yaptığı gibi işi çaktırmadan bu patentli ürünü çalmaya götürmüş. Olan biten bu.

atalarım demişki yavuz hırsız hak sahibine baskın çıkar...

Saçmalık bu haber maden finfet teknolojisini calsim tsdmden neden tscm de tenoloji yok yalan haber adamlar 14 nm ile uretim yapamıyorlar sadece samsung ve intel yapabiliyor haber yalan tscm 2017 yılında 14 nm uretime gecebilcekmi samsung u karalamak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir