Samsung'un durumu gerçekten Apple'dan iyi mi?

Samsung, Galaxy S4 ve diğer cepleriyle rekor kırdı ama buna çok da sevinemedi! Neden mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Samsung'un durumu Apple'dan çok daha iyi değil

Apple'ın hisseleri geçtiğimiz günlerde 400 doların altında düşmüş, böylece şirket geçtiğimiz Ekim'de ulaştığı 705 dolarlık hisse değerinin yüzde 40 gerisine düşmüştü. Ancak Apple'ın en büyük rakibi Samsung'un durumunun çok daha iyi olduğunu söylemek zor.

Samsung, 2013'ün ikinci takvim çeyreği için satış tahminlerini geçtiğimiz hafta itibariyle kaçırmış bulunuyor. Gelirler, 8.3 milyar dolarla rekor kıracak olsa da, Thomson Reuters I/B/E/S tarafından 43 analistten alınan tahmin ortalaması 8.9 milyar dolardan daha az. Koreli dev, satışlardaki liderliğini sürdürse de kar marjları ve amiral gemisi satışları, analistlerin beklediği kadar yüksek değil. Samsung'un hedefleri tutturamayışı ise hisse fiyatlarında yüzde 4'lük bir gerilemeye neden oldu.

Güney Kore merkezli haber devi Yonhap, Galaxy S4'ün 20 milyon gibi etkileyici bir satış rakamına ulaştığını söylese de bu rakam, cebin satışlarının aynı zamanda yavaşladığının bir göstergesi.

Analistlerin ortak olarak inandıkları diğer bir nokta ise hem Apple, hem de Samsung'un global akıllı cep satış büyümesindeki yavaşlama. Bloomberg, ReutersNew York Times ve Wall Street Journal gibi kaynakların tümü, geçtiğimiz Cuma günü piyasanın "doygunluğa ulaştığı" konusunda uyarılar yaptılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bu nasıl bir Apple övme merakıdır SAMSUNG haberinde bile Apple denen uyduruk markayı övüyorsunuz yuh...

@grezimonk Apple da uyduruk oldu ya tamam artık. Şu firmayı neden çekemiyorsunuz merak ediyorum?

Pc yıllardır bulunan ve ancak doygunluga bir kaç sene önce eren bir kulvar ama akıllı telefon ve tabletler çok kısa sürede doygunluga ulaşacak gibi görünüyor firmalar isterse konsolu bile geçecek sistem koysunlar bunları kullanan insanların çoğunu ilgilendirmeyecek.

Grezimonk kardeşim nedir senin bu apple düşmanlığı samsung babanın ait

para ile analiz yaptırmış apple heralde. apple %40 düşmüş samsung %4 civarı deniyor ama apple a destek tam YUH LAN YUH !!! haber diye koymuşlar buraya.

e millet sıkıldı tabi bu çekirdek ram gibi donanımları sürekli takip etmeye para yetişmez. Bi s4 alıyosun 3 ay sonra da s800 lüsü çıkıyo :p

Piyasa doymus demeyelimde albenisi olan inovasyon bir cihaz ornek esnek ekranli bir cihaz cikmadiki.18 cekirdek olsun.yaraticiligi farkliligi yok.neden alayim

ha bire telefon çıkartmasa daha iyi olur bence

Kendine ait işletim sistemi olmayan, rehberi 15 saniyede ancak açan, biraz dolduktan sonra kasan, soluk ekranlar, dandik kameralar kullanan cihazları, değiştirip değiştirip sunuyor. S4'ün 2 Ram 4 çekirdek koyup yapamadığını Apple 1 Ram ile 2 çekirdek ile hallediyor. En ufak farklı tasarım sunmuyor Samsung. Tabii Apple'da öyle. Apple'ın da çok fazla eksisi var aslında ama IOS kapatıyor.

Çünkü sıktı artık bür sürü marka var herkes yeni birşeyler çıkartıyor.. Fiyatlar havada uçuşuyor.. Üstelik o kadar özelllik var benim cepte en çok arama yapıyorum çok nadir mesaj atıyorum. Arada sırada fotoğraf çekiyorum. Müzik dinliyorum bazen internete giriyorum.. O kadar yani

bunlar windows'un ayak sesleri. dillendirmeye cesaret edemiyorlar. çift çekirdek işlemci 512 ram yetiyor da artıyor. sade basit arayüz cabası fiyatlar ucuz. 1000 tl'lik lumia 720 yeter de artar ve hepsine 10 basar. hem de OS güncellemelerini alacağı da garanti.

bu üreticiler hem kendilerini hem tüketiciyi kandırıyorlar. küçücük ekrana full hd çözünürlük koyup bu muhteşem ekranı destekleyecek 8 çekirdek işlemci 2 gb ram bir de güçlü batarya koyuyorlar. halbuki insan gözü belli çözünürlükten sonrasını algılamıyor. iphone ekranı bu konuda ideal. fazlası saçmalık. lumia 720'nin ekranı 800x480 çözünürlükte ve mükemmel görünüyor. düşük donanımda mükemmel çalışıyor. ee o zaman fazlasına ne gerek var. bunun yerine donanımı rahatlatın telefonu inceltin. ama yok sürekli gelişim gösterip yeni model satacak samsung. işte bu yüzden hiçbir zaman iphone kalitesine ulaşamayacak ve hatta nokia bir gün gelip samsungu geçecek.

Nokia ufukta gözükmeye başladı sanırım...

Sen de yorum yaz