Samsung'un ekmeği Apple'dan!

Apple tüm gücüyle Samsung'a saldırmaya devam ederken bir yandan da rakibini zengin ediyor! Nasıl mı?

Samsung'un ekmeği Apple'dan!

Güney Koreli Samsung ile Apple arasında akıllı telefon arenasında kıyasıya süren rekabetin ve patent kavgalarının yanında, iki üretici arasında bir süredir enteresan bir de işbirliği var.

Digitimes sitesinde yer alan bir habere göre Samsung, 2012 yılında mikroçip işindeki karının yüzde 80'ini rakibi Apple'a sattığı ürünlerden elde etti. Geçen sene yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırımla mikroçip üretim tesislerinin kapasitesini artıran Samsung halen iPhone 5 ve iPad için mikroçip üretimini sürdürüyor.

Site, Samsung'un senelik karının geriye kalan kısmını Qualcomm, Texas Instruments, Xilinx, Marvell, STMicroelectronics, Toshiba ve Renesas şirketlerine yapılan satışların oluşturduğunu iddia ediyor.

Aralarında patent ihlali nedeniyle yasal bir mücadelenin yaşandığı iki teknoloji devi arasındaki bu garip işbirliğinin yürürlükteki sözleşmenin önümüzdeki yıl bitmesiyle birlikte tarih olması ve Apple'ın ürünleri için mikroçip üretimini gelecek yıldan itibaren Samsung'un bu alandaki en büyük rakibi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - TSMC'ye vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

:D sonrada apple performanssiz bir cep oluversin :) samsung apple aşkı bitmez :) kari koca arasında olur boyle kavgalar :)

@10 Haz 2013 20:51 cahil Apple fanboyu chip setleri, ramler kimin ürettiğini bilmiyorsun sus akıllı sansınlar...

işi başkasına öğretirsen böyle olur koskoca Apple bunu akıl edemedi mi? Iphone un yarısını samsung üretiyor. e ne demişler "Boynuz kulağı geçer!"

@11 Haz 2013 00:03 isi baskasina ögretirsen mi? Biraz teknolojiden anlasaydin Japonya'nin islemci ve ciplerde eskiden cok iyi oldugunu ve bu kültürün Kore'ye gectigini Samsung'un ayni Sharp gibi yillarca bir cok yonga ve islemci ürettigini bilirdin. Bu Apple iPod yapmaya baslamadan öncede böyleydi yine böyle olacak.

@11 Haz 2013 00:03 epıl sadece para verip alıyor. bu onları teknoloji gurusu yapmaz. sen de markete gidip para verip çikolata alırsın ama bunun seni Willy Wonka yapmadığı gibi. (Not: http://www.imdb.com/title/tt0367594/)

Arkadaşlar dikkat ederseniz yıllardır duyurulan haberlerin hepsi apple - samsung savaşı tarzı şeyler. Belli ki birileri bu iki firmanın rakip olduğuna inanmamızı istiyor. Bunu yapan dünyanın ekonomik gücünü elinde bulunduranlar. Ben samsung ve apple'ın kan kardeş olduğunu düşünüyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir