Samsung'un özelleştirmeleri azalacak mı?

Samsung'un giderek şişen TouchWiz arayüzü ve özel uygulamaları, yeni Galaxy'lerde tarih mi oluyor?

Samsung'un özelleştirmeleri azalacak mı?
Magazine UX arayüzü kurban gidebilir

Google ve Samsung'un birbirlerinin patentleri için yaptıkları anlaşmanın detayları gün ışığına çıkmaya başladı. Görünen o ki Android'in geliştiricisi Google, Samsung'tan özelleştirmelerde geri adım atmasını istiyor.

Re/code'un raporuna göre Samsung'un en son 12.2 inç'lik Galaxy Note Pro tabletinde görünen Magazine UX arayüzü, kullanıcıya ulaşmadan ölebilir. İsmi belirtilmeyen kaynaklara göre Google ve Samsung arasındaki anlaşma, Google'ın özel uygulamaların sayısını ve arayüz değişikliklerini kontrol etmesine izin veriyor. Dolayısıyla anlaşma, Google'ın içerik ve hizmetlerinin Galaxy cihazlarında daha ön planda olması anlamına gelebilir. Samsung'un Android'li mobil cihazlarında ön yüklü olarak sunduğu özel yazılımlar arasında WatchOn, ChatON ve mSpot da bulunuyor. Rapora göre bu uygulamalar büyük çoğunlukla "Android topluluğunun rahatça unutabileceği" araçlar.

İki firmanın yetkilileri, konu hakkında açıklama yapmayı kabul etmezlerken Samsung, "mobil cihazlarda farklılaştırılmış ve yenilikçi hizmetler, içerik teklifler sunmaya devam edeceğinin" sözünü veriyor.

Değişiklikler belki Samsung'un çok umrunda olmayacak ancak Android'li cihazlarla yüklü olarak gelen Dropbox, Flipboard, Swiftkey ve TripAdvisor gibi üçüncü parti yazılımların etkilenmesi, bu uygulamaların yerini Google'ın muadil hizmetlerinin alması olası.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yeter ki Googel, Android'e çoklu pencere ve toggle'lara daha güzel bir görünüm versin, gerisi çok da problem değil, sonuçta TouchWiz sistemi şişiriyor.

mantıklı olmuş hantallıktan kullanılmıyor du

Oh oluyorrrrr

Oh oluyorrrrr

Aynen samsung su androidi saf olarak yerlestir telefonlara kapis kapis gider ama su touchwiz igrenc resmen

Gerçektende yerinde bir karar olmuş

Güncellemeyle s3 s4 note 2 ve note3'den de gider inşallah meymenetsiz arayüz. :D

Ben memnunum sorun yok sadece biraz az özelleştirme olsun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir